REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Budowa i remont

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Odśwież swoje ściany na święta


Doskonałą metodą na pozbycie się nierównych ścian są gipsowe produkty. Takie drobne prace remontowe nie wymagają dużych nakładów finansowych ani pomocy specjalistów. Warto wykorzystać wolny czas przed Świętami Wielkanocnymi i naprawić uszkodzone powierzchnie.

Jakie są techniki malowania ścian zewnętrznych?


Zewnętrzne ściany budynków malujemy, aby nadać im estetyczny wygląd oraz zabezpieczyć je przed działaniem czynników atmosferycznych. Wybór techniki malowania zależy od stanu technicznego ściany, rodzaju materiału i przewidzianego stopnia ochrony ściany zewnętrznej. Jakie są zatem techniki malowania?

Jak prawidłowo dobrać uszczelkę okienną?


Prawidłowe uszczelnienie okna jest bardzo ważne, ponieważ przez nieszczelne okno może uciec nawet 25% energii cieplnej. Jeżeli okno ma być wystarczająco szczelne, musi być wyposażone w uszczelkę między ramą wewnętrzną a ościeżnicą. Uszczelka powinna być dociśnięta średnio mocno, żeby nie trzeba używać dużej siły przy zamykaniu okna. Ważne jest, aby była dopasowana do rozmiaru szczeliny. Należy dobrać uszczelkę, która będzie zachowywać elastyczność przez długi czas.

Jak ogrzać dom za pomocą pompy ciepła?

Już na etapie projektowania swojego domu, musimy podjąć decyzję jaki zastosujemy system ogrzewania. W ostatnim czasie, tradycyjne systemy grzewcze coraz częściej zastępują pompy ciepła. Czy warto zdecydować się na taką inwestycję?

REKLAMA

Jak ogrzać dom energią odnawialną?

Energia odnawialna to taka, za którą nie musimy płacić. Rozwiązaniem jest montaż pompy ciepła, która pozwoli nam wytworzyć tego rodzaju energię. Jaki jest koszt takiego przedsięwzięcia?

Jak należy dbać o okna PVC?


Okna z PVC mają wyjątkową trwałością. Są odporne na niskie i wysokie temperatury, wilgoć a także promieniowanie UV. Jeśli chcemy aby służyły nam przez wiele lat, powinniśmy właściwie o nie dbać. Na co powinniśmy zwrócić uwagę?

Czym charakteryzują się farby strukturalne?

Farba strukturalna to materiał wykończeniowy łączący właściwości farby i tynku. Przy jej użyciu powierzchnia ścian zyskuje niepowtarzalną strukturę, której forma zależy od rodzaju narzędzi używanych do jej kształtowania. Ich stosowanie nie wymaga dużych umiejętności, jednak warto wiedzieć czym się charakteryzują, by łatwiej było osiągnąć zamierzony efekt.

Jak wykonać ocieplenie domu drewnianego?

Ocieplenie nowych domów drewnianych, najczęściej jest wykonywane w trakcie procesu wznoszenia. W przypadku starych domów z drewna, po pewnym czasie może się okazać, że nie spełnia on aktualnych warunków energooszczędności i należy go ocieplić. Można to zrobić metodą lekką suchą lub metodą lekką mokrą.

REKLAMA

Gdzie można stosować płytę kartonowo-gipsową, a gdzie tynk?


Zarówno tynk gipsowy, jak i płyty gipsowo-kartonowe nie nadają się do stosowania we wszystkich pomieszczeniach. Są sytuacje, gdzie tynk będzie lepszym rozwiązaniem oraz takie, gdzie nic innego nie wchodzi grę, jak tylko płyta g-k. Oba rozwiązania dają podobny efekt – gładką ścianę, ale sposoby ich przeprowadzenia znacznie się różnią.

Jakie są rodzaje balustrad?

Balustrady montowane na schodach mają za zadanie chronić przed upadkiem z dużej wysokości, a także zapewniać wygodę wchodzenia po schodach. Oprócz względów bezpieczeństwa tworzą ważny element estetyczny wnętrza domu. Balustrady najczęściej wykonuje się z metalu, drewna, betonu, cegły lub kamienia.

Jakie schody wybrać do domu jednorodzinnego?

Schody pozwalają przemieszczać się pomiędzy kondygnacjami budynku i pokonywać różnice poziomów. Ich konstrukcja powinna być wytrzymała, a zarazem lekka. Schody można kształtować na kilka sposobów, a ich układ statyczny mogą stanowić różne elementy. Materiały z jakich się je wykonuje powinny być dobrane do warunków eksploatacji schodów.

Jakie mamy rodzaje budynków drewnianych?

Drewno jako surowiec naturalny nadaje specyficzny wygląd i klimat budynkom z niego wznoszonych. Większość technologii wznoszenia budynków drewnianych ma swoja długą historię i tradycję. Znaczna ich część to domy stare, jednak zdarza się, że inwestorzy decydują się na budowę nowych domów z drewna. Mogą to być domy budowane z bali, domy szkieletowe czy szachulcowe.

Czy każda tapeta nadaje się do każdego rodzaju pomieszczeń?

Czasy, kiedy na rynku dostępne były tylko tapety papierowe, dawno odeszły do historii. Istnieje szeroki wybór tapet, zarówno pod względem wzorów, jak parametrów, funkcji i przeznaczenia. Przy wyborze rodzaju tapety należy zwrócić szczególną uwagę na rodzaj pomieszczenia, do którego tapeta ma być przeznaczona.

Co wybrać: tapety natryskowe czy tradycyjne?

Słysząc pojęcie „tapety tradycyjne”, myślimy o tapetach w rolkach, które z trudem możemy przymocować do ściany za pomocą kleju. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów tapet w rolkach. Różnią się one pod względem materiałów, z jakich są wykonane oraz swoimi parametrami. Alternatywą dla tapet tradycyjnych mogą być tzw. tapety natryskowe, które nakłada się za pomocą specjalnych agregatów.

Jakie mamy rodzaje farb?

Farby służą do pokrywania powierzchni różnych materiałów w celu poprawienia lub zmiany ich wyglądu, ochrony lub konserwacji struktury. Na rynku jest dostępnych kilka rodzajów farb. Ich wybór powinniśmy uzależnić szczególnie od rodzaju podłoża, do jakiego mają być przeznaczone. Farby możemy podzielić w zależności od przeznaczenia, rodzaju rozpuszczalnika czy struktury.

Jakie mamy rodzaje wylewek?

Wylewka stanowi podłoże pod warstwy wykończeniowe podłogi. Najczęściej układana jest na elastycznej warstwie ocieplenia. Oprócz równej powierzchni powinna mieć odpowiednią wytrzymałość i zapewniać sztywność podłodze. Wylewki, inaczej zwane jastrychem lub szlichtą, mogą być cementowe, anhydrytowe i samopoziomujące.

Rodzaje zapraw murarskich i tynkarskich oraz ich przeznaczenie

Zaprawa to mieszanina spoiwa, kruszywa drobnego i wody. Może zawierać różne dodatki i domieszki poprawiające jej właściwości. W głównej mierze właściwości zależą od rodzaju zaprawy, a dokładniej od użytego spoiwa. I tak wyróżnić możemy zaprawę cementową, cementowo-wapienną, wapienną, gipsową, gipsowo-wapienną i cementowo-glinianą.

Gdzie należy umieścić zbiornik z gazem?


Decydując się na ogrzewanie domu gazem płynnym należy sprawdzić czy działka, na której znajduje się budynek jest odpowiednia do tego, by na niej umieścić zbiornik z gazem. Oprócz spełnienia wymagań co do lokalizacji wg Warunków Technicznych, które dają nam wybór pomiędzy podziemnym i naziemnym zbiornikiem, należy również zdecydować czy zbiornik kupimy na własność, wypożyczymy czy weźmiemy w dzierżawę.

Jaka powinna być kotłownia dla kotła gazowego?


Kotłownia, czyli pomieszczenie przeznaczone na lokalizację kotła spalania, wymaga odpowiednich warunków. W przypadku kotłowni gazowych warunki te zależą od rodzaju paliwa: czy jest to gaz ziemny czy płynny. Warunki te obejmują lokalizację kotłowni, jej wymiary, sposób wentylacji i rodzaje materiałów użytych do jej wykończenia.

Jak powinna wyglądać bezpieczna instalacja gazowa?


Poprawne, a zatem bezpieczne wykonanie instalacji gazowej określają przepisy Prawa Budowlanego oraz Warunki Techniczne. Na co więc zwrócić szczególną uwagę, by wykonana instalacja gazowa nie była przyczyną groźnego wypadku?

Jak wykonać przyłącze do sieci gazowej? – wymagania


Wykorzystanie gazu ziemnego do ogrzewania, przygotowania ciepłej wody czy gotowania, jest jednym z bardziej opłacalnych sposobów. Jeśli istnieje taka możliwość, bardzo dobrze jest skorzystać z tego. O tym czy takie rozwiązanie w ogóle wchodzi w grę dowiemy się po złożeniu wniosku u dostawcy gazu o wydanie warunków technicznych i ekonomicznych wykonania przyłącza.

Jaki kocioł gazowy wybrać?


Oprócz tego, czy kocioł ma być wiszący lub stojący oraz czy jego cena jest wysoka lub niska, należy się zastanowić do jakich funkcji ma nam taki kocioł gazowy służyć. Pod tym względem kotły możemy podzielić na jednofunkcyjne lub dwufunkcyjne.

Czy warto kupować stare domy drewniane?


Budownictwo drewniane nie posiada dużo zwolenników. Jednak jego nieliczni miłośnicy doskonale znają zalety drewna jako materiału naturalnego. To właśnie z tego względu drewniane domy cieszą się popularnością wśród osób ceniących unikalny mikroklimat. Wbrew powszechnie znanej opinii, że drewno nie należy do materiałów trwałych, stare domy z bali cieszą się zainteresowaniem na rynku wtórnym nieruchomości.

Co wybrać: gaz płynny czy ziemny?


Decydując się na ogrzewanie domu gazem należy sprawdzić czy nie jest możliwe przyłączenie budynku do sieci gazowej dostarczającej gaz ziemny, który jest tańszy i wygodniejszy w eksploatacji niż jak to jest w przypadku gazu płynnego. Wyboru nie mamy, gdy gazociąg znajduje się zbyt daleko od działki.

Jak wybrać zdrowe ogrzewanie do sypialni?



Idealnie dobrane centralne ogrzewanie powinno umożliwiać domownikom korzystanie z ogrzewania według ich uznania. Optymalna temperatura, która powinna panować w sypialni to 18 st. C - jak wybrać zdrowe ogrzewanie do sypialni? Dlatego komfortową sytuacją była by możliwość utrzymania w niej niższej temperatury niż w pozostałych pomieszczeniach.

Jakie są rodzaje kotłów gazowych?


Stając przed wyborem kotła gazowego, nie należy się kierować tylko ich ceną. Cena w głównej mierze zależy od „wyposażenia” takiego kotła, czyli od funkcji i sposobu pracy. To właśnie od funkcji jakie chcemy by pełnił kocioł, rodzaju pomieszczenia adaptowanego na kotłownię, sposobu odprowadzania spalin, a na końcu ceny powinniśmy uzależnić wybór rodzaju kotła gazowego.

Na jakie etapy można podzielić budowę domu drewnianego?


Budowa domu drewnianego wymaga odpowiednich technologii, techniki i szczególnej precyzji. Dom wykonany zgodnie ze sztuką budowlaną może służyć nawet trzem pokoleniom. W procesie budowy domu drewnianego można wyróżnić następujące etapy: fundamentowanie, wznoszenie konstrukcji i jej ocieplenie, dach, montaż stolarki oraz konserwacja.

Zalety i wady domów drewnianych


Decydując się na budowę domu z drewna mamy do wyboru kilka technologii. Dom może być wykonany z bali, w technologii kanadyjskiej lub prefabrykowanej. Każdy z tych sposobów ma swoje dobre i złe strony. Wady i zalety domów drewnianych zależą jednak w głównej mierze od właściwości drewna jako materiału naturalnego.

Jakie są metody zabezpieczania wymienników ciepła w centralach wentylacyjnych?


Wymienniki ciepła w instalacjach wentylacyjnych znajdują szerokie zastosowanie do procesów obróbki powietrza takich jak ogrzewanie czy chłodzenie. Najczęściej realizuje się to poprzez przepływ gorącej lub zimnej wody w wymienniku. Największym problemem w tych układach jest możliwość zamarznięcia wody w takim wymienniku i rozsadzenia go. Jak możemy uniknąć takiej sytuacji?

Jak dobrać kurtynę powietrzną?


Właściwy dobór kurtyny powietrznej jest podstawą do jej właściwej i efektywnej pracy. Warto poznać warunki, w jakich najlepiej one pracują i wykorzystać to w celu optymalizacji wyboru kurtyny do własnej inwestycji.

Jak projektować instalację odprowadzenia skroplin z klimatyzatora?


Ważnym procesem instalacji klimatyzacyjnej jest osuszanie powietrza wewnętrznego. Na skutek wykraplania wody na wymienniku otrzymujemy jakiś strumień wilgoci, nazywany skroplinami, które należy odprowadzić do instalacji kanalizacyjnej. Ważne, aby świadomie dokonać wyboru instalacji skroplin i zoptymalizować jej koszty.

Kiedy izolować kanały wentylacji?


Właściwa grubość izolacji na kanałach wentylacyjno-klimatyzacyjnych jest zasadniczym zagadnieniem. Zły montaż lub brak izolacji może spowodować niechciane skutki w postaci wykraplania się wilgoci i wzrostu bakterii na wilgotnych powierzchniach.

Jakie są metody doprowadzania energii cieplnej do budynku jednorodzinnego?


W trakcie planowania budowy własnego domu jednorodzinnego stajemy przed wyborem systemu zasilania w ciepło. Warto przeanalizować nasz wybór pod kątem nie tylko kosztów inwestycyjnych, lecz także kosztów oraz wymagań eksploatacyjnych. Każde z tych źródeł ma swoją charakterystykę pracy i różne wymagania, które powinniśmy spełniać.

Co to jest wymiana ciepła i od czego ona zależy?


Proces wymiany ciepła jest zjawiskiem, którego doświadczamy przez całe nasze życia. Akceptujemy go i mimowolnie dostosowujemy się do niego. Warto poznać rządzące nim prawa w kontekście instalacji centralnego ogrzewania i ogrzewania budynków. Pozwoli nam to świadomie podejść do projektu instalacji centralnego ogrzewania oraz wielu zjawisk w przyrodzie.

Co to jest instalacja wody lodowej i gdzie jest wykorzystywana?


Instalacja wody lodowej jako tradycyjna alternatywa dla systemów klimatyzacji freonowej, cały czas jest ciekawą i dość tanią alternatywą. Choć trudna do zaprojektowania, spełnia swoje zadanie i jest tania w utrzymaniu. Poznajmy podstawowe cechy takich systemów, ich wady oraz zalety.

Jak dobrać wentylator dla instalacji wentylacji?


Właściwy dobór wentylatora do naszej instalacji wentylacyjnej to podstawa systemu wentylacyjnego. Urządzenie to dostarcza powietrze do najdalej położonych pomieszczeń. Ale czy wiemy jak dalekich i od czego to zależy?

Co to jest proces nawilżania powietrza?


Często spotykamy się z nadwrażliwością i odczuciem suchych oczu po przebywaniu w pomieszczeniu kilka godzin. Może być to efektem zbyt suchego powietrza. Rozwiązaniem tego problemu będzie proces nawilżania powietrza w centrali wentylacyjnej.

Co to jest strefa pożarowa i jak się ją uzyskuje?


Przestrzenie zagrożone pożarem są wydzielane przegrodami o określonych odpornościach na płomień i gorący dym. Szczelne odcięcie takich stref powoduje brak możliwości rozprzestrzeniania się pożaru i gorących gazów pomiędzy pomieszczeniami. Poznajmy poszczególne elementy odcięć pożarowych.

Jak uzyskać pozwolenie na budowę?


Zanim przystąpimy do budowy musimy uzyskać pozwolenie na budowę. Decyzję o pozwoleniu na budowę można uzyskać w kilku instytucjach. Uzyskamy je w Wydziale Architektury i Urbanistyki Urzędu Miasta lub w Wydziale Architektury, budownictwa, Inwestycji i Remontów Starostwa Powiatowego.

Jak dobrać i usytuować okna dachowe?


Okna dachowe są nieodłącznym elementem nowych budynków. Stosuje się je także podczas przekształcania nieużytkowych strychów w funkcjonalne i nowoczesne pomieszczenia. Okna dachowe muszą być odpowiednio zamontowane, by dostarczały odpowiednią ilość światła i powietrza oraz zapewniały dobrą widoczność na zewnątrz. Montaż okien dachowych określają m.in. przepisy i normy budowlane.

Jak w pięciu krokach ułożyć panele?


Położenie paneli nie jest trudnym zadaniem. Pokazujemy jak w pięciu krokach łatwo i szybko ułożyć panele.

W jaki sposób wykończyć drewno?

Istnieje wiele sposobów wykończenia drewna. Który najlepiej wybrać do naszej podłogi? Lakier, olej, a może bejca? Przedstawiamy cechy każdego z tych rozwiązań.

Jak wybrać odpowiednie schody?


Istnieje kilka podstawowych zasad, o których należy pamiętać, aby świadomie zaplanować schody do naszego wnętrza. Radzimy na co zwrócić uwagę przy wyborze schodów.

Ile miejsca potrzeba na poszczególne rodzaje schodów?


W zależności od rodzaju biegu schody, zajmują bardzo różną ilość miejsca. Schody proste, zabiegowe, podestowe czy kręte? Które wybrać?

Jak wykonać cokół z klinkieru?

Na estetykę budynku bardzo duży wpływa mają detale. Dlatego też, elementy elewacji wyjątkowo wrażliwe na zniszczenie takie jak np. cokoły należy wykonywać z materiałów odpornych na zniszczenie.

Jak przygotować do montażu panele na rąbek stojący?


Blacha na tzw. rąbek stojący jest jedną z najstarszych technologii stosowanych w budownictwie. Nadal jest bardzo popularna, szczególnie w budownictwie jednorodzinnym.

Jak często dokonywać okresowych pomiarów elektrycznych?


Każda instalacja powinna być systematycznie kontrolowana. Pozwoli nam to uniknąć nieprzewidzianych awarii. A tym samym unikniemy dodatkowych kosztów związanych z jej usunięciem bądź wymianą niesprawnych urządzeń. Jak temu zapobiec? Jak często dokonywać kontrolnych przeglądów?

Co warto wiedzieć o blachodachówce?


Jeśli decydujemy się na samodzielny wybór pokrycia dachu nie powinniśmy kierować się tylko jego wyglądem. Najważniejsze jest to czy pokrycie dachu wykonane jest z trwałego i wytrzymałego materiału. Blachodachówka jest dobrym materiałem do dachów stromych. Dlaczego tak jest?

Dom energooszczędny: jak oszczędzić na ogrzewaniu?

Coraz więcej płacimy za energię dostarczaną do naszych domów. Może więc warto zastanowić się nad energooszczędną nieruchomością? Mamy do wyboru projekt domu energooszczędnego lub pakiet energooszczędny. Jakie są różnice między nimi?

Jak samodzielnie sprawdzić stan izolacji naszego domu?

Nie ze wszystkimi kontrolami musimy czekać na fachowca. Istnieją takie, których możemy dokonać samodzielnie.

REKLAMA