Jak należy dbać o okna PVC?
REKLAMA
REKLAMA
Okna z PVC są bardzo łatwe w utrzymaniu – w przeciwieństwie do drewnianych nie wymagają malowania. Regularna pielęgnacja z użyciem odpowiednich środków oraz okresowa kontrola stanu technicznego sprawią, że stolarka zachowa swoje właściwości na lata.
REKLAMA
Pielęgnacja
PVC jest wbrew pozorom dość delikatnym materiałem. Stosowanie niewłaściwych preparatów do ich czyszczenia może doprowadzić do zmatowienia jego powierzchni. W efekcie prowadzi to do powstania mikroporów, w których gromadzi się brud.
REKLAMA
– Wybierając detergenty należy zwracać uwagę na ich skład. Powinniśmy unikać tych, które zawierają: substancje ścierne (np. proszek do czyszczenia), rozpuszczalniki (np. chlor czy aceton) oraz kwasy. Mogą one uszkodzić nie tylko strukturę ramy, ale także uszczelki, które stwardnieją i zaczną się kruszyć – mówi Artur Głuszcz, dyrektor ds. produkcji MS więcej niż OKNA – Warto natomiast korzystać ze środków o właściwościach antystatycznych. PVC jest bowiem materiałem, który się elektryzuje, przez co przyciąga kurz – dodaje Głuszcz.
Bardzo ważny jest także dobór odpowiednich akcesoriów do ich czyszczenia. Powinny być one dostosowywane przede wszystkim do rodzaju zabrudzenia. Na przykład, resztki zaschniętej farby pozostałej po malowaniu ścian czy elewacji najlepiej usunąć delikatną, plastikową szpachelką, natomiast trudne do usunięcia substancje (np. tłuszcz) – za pomocą ściereczki namoczonej w detergencie.
Do mycia okien nie powinniśmy używać narzędzi, które mogłyby zarysować powierzchnię PVC – szorstkich zmywaków czy druciaków wykorzystywanych na co dzień w kuchni.
Zobacz także: Jak dobrać i usytuować okna dachowe?
Jak konserwować okna z PVC?
Konserwację okien PVC powinniśmy przeprowadzać co najmniej raz w roku. W tym celu należy dokładnie sprawdzić stan uszczelek, profili oraz wszystkich elementów wykonanych z metalu.
REKLAMA
– Uszczelki spełniają swoją funkcję tylko wówczas, gdy są sprężyste. Działanie czynników atmosferycznych oraz zmiany temperatur mogą doprowadzić do powstawania ubytków. Aby temu zapobiec, uszczelki warto przetrzeć specjalną oliwką – stwierdza Artur Głuszcz.
Smarować należy także zewnętrzne elementy okuć, zawiasy oraz rygle. Pozwala to zmniejszyć tarcie w trakcie codziennego otwierania i zamykania okien. Niektórzy producenci wymieniają w kartach gwarancyjnych poszczególne części, które wymagają oliwienia. Od czasu do czasu warto też sprawdzić, czy któryś z elementów (np. mocowanie klamki lub zawias) się nie poluzował. Jeśli tak się stało – wystarczy go dokręcić.
Zobacz także: Jak prawidłowo zamontować okno?
REKLAMA
REKLAMA