REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakich błędów należy się wystrzegać przy montażu okien połaciowych?

Katarzyna Mazurek

REKLAMA

Przy co raz częstszych adaptacjach poddaszy na pomieszczenia użytkowe, doświetla się je światłem naturalnym przez okna połaciowe. Są to okna montowane w płaszczyźnie dachu. Ich montaż powoduje przerwanie warstwy hydroizolacji dachu, dlatego też z tego powodu okna dachowe powinny być montowane starannie i zgodnie z instrukcją producenta. Nieprawidłowy montaż może skutkować przeciekaniem, zawilgoceniem lub uszkodzeniem okien.

Zewnętrzne oblachowanie okien połaciowych

REKLAMA

Przy użyciu innych niż zalecane przez producenta śrub i wkrętów można uszkodzić elementy oblachowania. Przedziurawienia zdarzają się również przy nieprzemyślanym przybijaniu pokrycia. Nieuniknione jest także przeciekanie w przypadku gdy oblachowanie zostanie źle przymocowane do dachu lub wcale. Należy również uważać aby podczas składowania nie pogiąć i nie zniszczyć tych elementów, gdyż później nie będą ono szczelnie przylegały do dachu.

Kątowniki montażowe

Okna połaciowe mocowane są w płaszczyźnie dachu za pomocą kątowników montażowych. Należy zwracać uwagę czy osadzone w nich okno zachowuje równe szczeliny z każdym kątownikiem. Producenci, by zapobiec krzywemu montowaniu okien, od razu mocują kątowniki do okien lub kształtują je tak, że istnieje tylko jedna możliwość osadzenia w nie okna

Folia dachowa i rynienka

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Folia dachowa układana pod pokryciem dachowym ma za zadanie przechwytywać wodę, która następnie z niej spływa w kierunku kalenicy. Montaż okien dachowych przerywa ten odpływ, dlatego w górnej krawędzi okien połaciowych montuje się rynienkę, do której folia dachowa musi zostać wywinięta. Rynienka powinna posiadać podłużny spadek, by pochwycona woda mogła być odprowadzona poza obszar okna. Prawidłowe osadzenie okien w połaci wiąże się ze szczelnym połączeniem ościeżnicy okna z folią dachową. Służy do tego specjalna taśma, za pomocą której folia przyklejana jest do ościeżnicy. Bywa, że producenci od razu mocują taśmę do ościeżnicy okna.

Kołnierz uszczelniający i rodzaj pokrycia

W celu szczelnego połączenia pokrycia dachowego z oknem dachowym stosuje się kołnierz uszczelniający, który powinien być dobrany w zależności od rodzaju pokrycia. Kołnierz przeznaczony do dachów z pokryciem płaskim ma sztywny płaski płaszcz, zaś do pokryć z dachówki czy blachy falistej – stosuje się płaszcz elastyczny. Montaż okien powinien być uzależniony także od rodzaju pokrycia. Okna dachowe powinny być montowane nad całym szeregiem dachówek, a w przypadku pokrycia z blachy, zakład arkuszy powinien się znajdować poniżej montowanego okna. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na odległość montowanego okna od pokrycia. Zbyt duże szczeliny mogą powodować zbieranie się liści i innych zanieczyszczeń uniemożliwiających odpływ wody.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA