REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakich błędów należy się wystrzegać przy montażu okien połaciowych?

Katarzyna Mazurek

REKLAMA

Przy co raz częstszych adaptacjach poddaszy na pomieszczenia użytkowe, doświetla się je światłem naturalnym przez okna połaciowe. Są to okna montowane w płaszczyźnie dachu. Ich montaż powoduje przerwanie warstwy hydroizolacji dachu, dlatego też z tego powodu okna dachowe powinny być montowane starannie i zgodnie z instrukcją producenta. Nieprawidłowy montaż może skutkować przeciekaniem, zawilgoceniem lub uszkodzeniem okien.

Zewnętrzne oblachowanie okien połaciowych

REKLAMA

Przy użyciu innych niż zalecane przez producenta śrub i wkrętów można uszkodzić elementy oblachowania. Przedziurawienia zdarzają się również przy nieprzemyślanym przybijaniu pokrycia. Nieuniknione jest także przeciekanie w przypadku gdy oblachowanie zostanie źle przymocowane do dachu lub wcale. Należy również uważać aby podczas składowania nie pogiąć i nie zniszczyć tych elementów, gdyż później nie będą ono szczelnie przylegały do dachu.

Kątowniki montażowe

Okna połaciowe mocowane są w płaszczyźnie dachu za pomocą kątowników montażowych. Należy zwracać uwagę czy osadzone w nich okno zachowuje równe szczeliny z każdym kątownikiem. Producenci, by zapobiec krzywemu montowaniu okien, od razu mocują kątowniki do okien lub kształtują je tak, że istnieje tylko jedna możliwość osadzenia w nie okna

Folia dachowa i rynienka

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Folia dachowa układana pod pokryciem dachowym ma za zadanie przechwytywać wodę, która następnie z niej spływa w kierunku kalenicy. Montaż okien dachowych przerywa ten odpływ, dlatego w górnej krawędzi okien połaciowych montuje się rynienkę, do której folia dachowa musi zostać wywinięta. Rynienka powinna posiadać podłużny spadek, by pochwycona woda mogła być odprowadzona poza obszar okna. Prawidłowe osadzenie okien w połaci wiąże się ze szczelnym połączeniem ościeżnicy okna z folią dachową. Służy do tego specjalna taśma, za pomocą której folia przyklejana jest do ościeżnicy. Bywa, że producenci od razu mocują taśmę do ościeżnicy okna.

Kołnierz uszczelniający i rodzaj pokrycia

W celu szczelnego połączenia pokrycia dachowego z oknem dachowym stosuje się kołnierz uszczelniający, który powinien być dobrany w zależności od rodzaju pokrycia. Kołnierz przeznaczony do dachów z pokryciem płaskim ma sztywny płaski płaszcz, zaś do pokryć z dachówki czy blachy falistej – stosuje się płaszcz elastyczny. Montaż okien powinien być uzależniony także od rodzaju pokrycia. Okna dachowe powinny być montowane nad całym szeregiem dachówek, a w przypadku pokrycia z blachy, zakład arkuszy powinien się znajdować poniżej montowanego okna. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na odległość montowanego okna od pokrycia. Zbyt duże szczeliny mogą powodować zbieranie się liści i innych zanieczyszczeń uniemożliwiających odpływ wody.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pilne! Działkowcy mogą spać spokojnie – nikt im już Rodzinnych Ogródków Działkowych pod budowę osiedli nie zabierze. Jest rozporządzenie ministra rozwoju

Minister rozwoju zrobił obiecany prezent działkowcom na gwiazdkę. Wydał rozporządzenie, które daje im pełną gwarancję nienaruszalności rodzinnych ogródków działkowych ROD przed zakusami deweloperów i innych inwestorów. Okazję ku czemu dawało zmienione niedawno prawo o planowaniu przestrzennym.

Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

REKLAMA

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

REKLAMA

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

REKLAMA