Jak wykończyć elewację budynku?
REKLAMA
REKLAMA
Jak chronić elewację?
REKLAMA
Bogata oferta rynkowa pozwala nam dziś wybierać spośród wielu rodzajów farb elewacyjnych. Powłoki akrylowe, mineralne, silikonowe i krzemianowe (silikatowe) mają jednak ściśle określone funkcje dekoracyjno – ochronne, dlatego muszą wykazywać dużą odporność, bowiem elewacja narażona jest na nieustanny wpływ wielu niekorzystnych czynników zewnętrznych. Deszcze, promieniowanie słoneczne i wahania temperatury mogą już po kilku latach doprowadzić do poważnych i kosztownych uszkodzeń. Postępująca degradacja ścian, pęknięcia, odspojenia, zawilgocenia czy wreszcie obniżenie parametrów termoizolacyjnych to tylko niektóre z konsekwencji braku odpowiedniego zabezpieczenia elewacji budynku. Postęp technologiczny oraz prace nad ciągłym udoskonalaniem produktów, sprawiły że wiodący producenci materiałów budowlanych mogą pochwalić się posiadaniem w swojej ofercie farb i tynków o właściwościach samooczyszczenia, co zapewnia utrzymanie elewacji w czystości przez długie lata.
Zobacz także: W jaki sposób dobrać materiał na elewację?
Jaki kolor wybrać?
REKLAMA
Kolory odpowiadające za zewnętrzny wizerunek domu mogą być dobierane w zależności od tego czy hołduje się idei, aby dom nie wyróżniał się wśród otoczenia, czy też odwrotnie – aby był oryginalny. Wybór wymaga dokładnego przemyślenia. W końcu decydujemy o kolorze elewacji, który ma upiększać nasz budynek przez następne długie lata. Z pomocą przychodzą nam producenci materiałów budowlanych – Dzięki specjalnym mieszalnikom do farb i tynków, możemy stworzyć dowolny kolor elewacji domu – mówi Marek Zając z firmy Bolix, która posiada największą na rynku sieć mieszalników do farb i tynków elewacyjnych.
Przed podjęciem decyzji warto jednak dobrze się zastanowić. Jednym z popełnianych błędów jest za silne eksponowanie kolorystyczne budynku. Mocny kontrast z tłem naturalnym nie zawsze daje pozytywne rezultaty.
Jaki kolor będzie najlepszy?
Biel to równowaga, porządek i spokój. W tradycji polskiej architektury kolor ten kojarzy się z białym dworkiem i pobielaną chatą. Dzisiaj w architekturze jest bardzo często wybierany ze względu na łatwe zestawienia z innymi barwami. Liczne odcienie zieleni od oliwki, grochu po soczystą zieleń trawy łączone są z reguły z odcieniami kolorów neutralnych takimi jak np. biel czy brąz. W przypadku błękitu na ogół wybierane są odcienie od chłodnych barw jasnego nieba, poprzez różne tonacje wody aż do granatu irysów i bratków…
I można by tak wymieniać bez końca - wybór pozostawiamy Państwa wyobraźni.
Zobacz także: Czym jest elewacja na ruszcie?
REKLAMA
REKLAMA