REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak się chronić przed hałasem – okna dźwiękoszczelne

Artur Głuszcz

REKLAMA

Mieszkanie w mieście naraża nas na ciągły hałas. Możemy do niego przywyknąć, innym rozwiązaniem jest montaż okien dźwiękoszczelnych.

Okna dźwiękoszczelne są doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich obiektów położonych na terenach, gdzie występuje wysoki poziom hałasu. Aby spełniały swoją funkcję, należy jednak odpowiednio je dopasować, co wymaga podstawowej wiedzy teoretycznej.

REKLAMA

Czym jest dźwiękoszczelność?

REKLAMA

Dźwiękoszczelność okien wyrażana jest za pomocą współczynnika izolacyjności akustycznej Rw, podawanego w decybelach (dB). Im jego wartość jest wyższa, tym mniej hałasu będzie docierać do obiektu. Przykładowo, jeśli natężenie dźwięku na zewnątrz budynku wynosi 55 dB a przegroda (ściana, okno) ma Rw = 30 dB, to wewnątrz pomieszczenia będziemy słyszeli dźwięk o natężeniu 25 dB (55 - 30 = 25 dB). Z praktycznego punktu widzenia ważniejsze jest jednak tłumienie dla określonego rodzaju hałasu. Informują o tym tzw. wskaźniki korekcyjne oznaczone symbolami C oraz Ctr.

– Pierwszy z nich informuje, o ile spada zdolność tłumienia hałasu charakterystycznego np. dla ruchu lotniczego, szybko poruszających się pociągów czy tras szybkiego ruchu. Drugi z kolei dotyczy tłumienia hałasu, w którym dominują niskie tony, czyli np. ruchu ulicznego w mieście lub muzyki dyskotekowej – mówi Artur Głuszcz, dyrektor ds. produkcji w firmie MS więcej niż OKNA.

Wskaźniki te mają wartość ujemną i są podawane łącznie z Rw np. Rw (C; Ctr) = 35 dB (-1; -5). Oznacza to, że okno będzie tłumić dźwięki określane przez wskaźnik C o 34 dB a dla Ctr o 30 dB. Niektórzy producenci oznaczają też swoją stolarkę za pomocą symboli RA1 lub RA2, jednak jest to nic innego jak RA1=Rw + C oraz RA2=Rw + Ctr.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Jakie uszczelki i okucia wybrać do okien?

Jak wybrać okno dźwiękoszczelne?

Standardowe okna mają wskaźnik izolacji akustycznej Rw na poziomie 32 dB, a niektórzy producenci oferują nawet 35 dB. Chcąc zwiększyć tę wartość, zwykłą szybę zespoloną (składającą się z dwóch lub trzech tafli szklanych połączonych ramkami) zastępuje się taką, w której szyby składowe mają większą masę (zapewniającą lepsze tłumienie), a ich grubość jest zróżnicowana.

Przykładowo szyba zespolona złożona z tafli o grubości 8 i 4 mm będzie skuteczniej tłumiła hałas niż ta, zbudowana z dwóch szyb o grubościach 6 i 6 mm.

Dodatkowo w szybach zespolonych, charakteryzujących się bardzo wysokim tłumieniem hałasu, przynajmniej jedna z tafli szklanych jest szybą laminowaną, tj. klejoną za pomocą specjalnych folii.

– Wybierając okna, należy przede wszystkim dowiedzieć się, jakiego typu hałas dominuje w otoczeniu oraz jakie jest jego natężenie. Posiadając takie informacje, możemy dostosować odpowiedni współczynnik Rw (C; Ctr) tak, aby uzyskać w pomieszczeniu komfort akustyczny (20–25 dB). Warto poradzić się w tej kwestii fachowca. Przykładowo na wsi i na peryferiach miasta wystarczy nam standardowe okno 30–32 dB. Mieszkając przy obwodnicy miasta, autostradzie, lotnisku, torach kolejowych współczynnik Rw okien powinien być odpowiednio wyższy (np. na poziomie 40 dB), ponieważ natężenie hałasu w takim przypadku jest dużo wyższe, a dodatkowo musimy go skorygować o współczynnik C (zazwyczaj -1; -2 dB). Z kolei w centrum miasta najlepsze będzie okno o Rw wynoszącym co najmniej 35 dB. Pamiętamy jednak, że dla tego rodzaju hałasu musimy uwzględnić Ctr (zazwyczaj -4 do -6dB) – dodaje Głuszcz.

Odpowiednio dobrana stolarka pozwoli zatem maksymalnie zredukować hałas docierający do mieszkania z zewnątrz, zapewniając lokatorom komfort akustyczny.

Zobacz także: Czym wyróżniają się okna budynków pasywnych?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Tanieją mieszkania na rynku wtórnym. Sprzedający obniżają ceny bo inaczej nie ma chętnych na kupno

Osoby sprzedające, aby skusić kupującego, coraz częściej dostosowują ceny w ogłoszeniach do słabnącego popytu i rosnącej liczby ofert. Najbardziej widoczne jest to przy mniejszych mieszkaniach. Niektórzy zrozumieli, że jeśli chcą sprzedać mieszkanie, muszą urealnić ceny ofertowe.

Najem 2025: o ile wzrosną czynsze dla najemców, co ze wzrostem opłat mieszkaniowych

Podwyżki czynszów wynikające z umów długoterminowego najmu nie będą wysokie. Gorzej z opłatami za media i innymi mieszkaniowymi. Już w 2024 roku rosły one bardzo dynamicznie – średnio od 7,1 procent za ogrzewanie po 11,2 procent za wodę.

Jak nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym wpłynie na budowę mieszkań?

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ma istotny wpływ na realizację inwestycji mieszkaniowych. W okresie przejściowym, trwającym do końca 2025 roku, wprowadzone zostaną zmiany w systemie planowania, uchwalaniu miejscowych planów zagospodarowania oraz wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy. Jak te zmiany wpłyną na działalność firm deweloperskich i czy ułatwią realizację nowych inwestycji?

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? [PRZYKŁADY]

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? Z początkiem 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów budowlanych. Na kim ciąży odpowiedzialność za segregację odpadów budowlanych?

REKLAMA

Najem 2025:będzie drożej, ale bez dużych wzrostów. Mocno wzrosną opłaty za ogrzewanie, wodę, śmieci i inne opłaty eksploatacyjne

Wysoka inflacja nie pozwala spać spokojnie także wynajmującym mieszkania. Poza wzrostem proponowanych cen najmu w nowych umowach, także najemcy korzystający z lokali mocą obowiązujących już umów mogą spodziewać się akcji ze strony wynajmujących w postaci podwyżki czynszu.

Wynajem nieruchomości: Jak zacząć inwestować mimo wysokich barier wejścia?

Wynajem nieruchomości to dla wielu osób atrakcyjna forma inwestowania i ochrony kapitału przed inflacją. Jednak wysokie ceny mieszkań i złożone procedury odstraszają początkujących inwestorów. Jak pokonać przeszkody i skutecznie wejść na rynek wynajmu, nawet przy ograniczonym kapitale?

Komunikat Prezesa GUS: Wskaźniki zmian cen dla lokali mieszkalnych w trzecim kwartale 2024 r. z podziałem na województwa

W czwartek, 9 stycznia 2025 r. GUS rozesłał komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego określający wskaźniki zmian cen dla lokali mieszkalnych w trzecim kwartale 2024 r. z podziałem na województwa.

Innowacyjne rozwiązania w budowie osiedli w dobie zmian klimatycznych

Jakie innowacyjne rozwiązania w nowych inwestycjach mieszkaniowych pomagają radzić sobie z ulewami i podtopieniami? Jak skutecznie zarządzać wodami opadowymi w miastach, by minimalizować wpływ zmian klimatycznych? Jakie zmiany w budownictwie oraz wykorzystanie nowych technologii mogą uczynić miasta bardziej odpornymi na ekstremalne zjawiska pogodowe?

REKLAMA

Sprzedający mieszkania w końcu spuszczają z ceny? Co wynika z analizy rynku wtórnego w grudniu

Pewne jest, że mieszkania oferowany do sprzedaży na rynku wtórnym przestały już mocno drożeć. Trudno jednak mówić już o nowym trendzie cenowym. Tym bardziej, że pod koniec roku oferta mieszkań wystawionych na sprzedaż wyraźnie się skurczyła.

Sprzedając dom lub mieszkanie, można stracić własność i nie otrzymać od nabywcy ani grosza. Akt notarialny przed tym nie zabezpiecza. Jak więc to zrobić?

Nie każdy jest świadomy, że dokonując sprzedaży domu lub mieszkania u notariusza, można nabawić się nie lada problemów, jeżeli nie zadba się o jeden mały szczegół transakcji – moment zapłaty ceny przez nabywcę nieruchomości. W jaki sposób przeprowadzić transakcję kupna-sprzedaży domu lub mieszkania, aby pod względem uzyskania zapłaty ceny za zbywaną nieruchomość – w pełni zabezpieczała ona interes sprzedającego? 

REKLAMA