REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie schody wybrać do domu jednorodzinnego?

Katarzyna Mazurek
Należy pamiętać, że schody o skomplikowanej konstrukcji nie pozwolą np. na przeniesienie dużych mebli czy poruszanie się osób starszych. fot. Rintal Polska
Należy pamiętać, że schody o skomplikowanej konstrukcji nie pozwolą np. na przeniesienie dużych mebli czy poruszanie się osób starszych. fot. Rintal Polska

REKLAMA

REKLAMA

Schody pozwalają przemieszczać się pomiędzy kondygnacjami budynku i pokonywać różnice poziomów. Ich konstrukcja powinna być wytrzymała, a zarazem lekka. Schody można kształtować na kilka sposobów, a ich układ statyczny mogą stanowić różne elementy. Materiały z jakich się je wykonuje powinny być dobrane do warunków eksploatacji schodów.

Schody zewnętrzne

REKLAMA

Schody na zewnątrz domu prowadzą do drzwi wejściowych, na taras lub balkon. Najczęściej składają się tylko z kilku stopni i są jednobiegowe. Ich konstrukcja nie jest zbyt skomplikowana. W większości są to schody monolityczne, murowane lub wykonane z kamienia. Przy schodach dłuższych, kilkunastostopniowych, warto zdecydować się na konstrukcję ażurową, ze względu na swobodny odpływ wody. Konstrukcja schodów zewnętrznych praktycznie niczym się nie różni od tych stosowanych wewnątrz budynku. Mogą to być schody płytowe, belkowo-płytowe, policzkowe czy wspornikowe. Schody zewnętrzne powinny być proste i wygodne. W przypadku schodów zewnętrznych nakładany jest większy nacisk na wygodę i bezpieczeństwo. Oblodzone stopnie mogą być bardzo niebezpieczne. Materiały z jakiego wykonuje się schody zewnętrzne również mają duże znaczenie. Powinny charakteryzować się trwałością oraz odpornością na działanie wody i innych czynników zewnętrznych.

Zobacz także: Jakie schody wybrać na poddasze?

Schody wewnętrzne

Wewnątrz domu schody najczęściej pełnią funkcję łącznika komunikacyjnego pomiędzy dwiema kondygnacjami. Właśnie z tego względu najczęściej znajdują się w centralnej części mieszkania. Ich konstrukcja oraz forma powinny stanowić jedność z wnętrzem, ale również podkreślać swoją funkcję. Chcąc zachować efektowny wygląd, możemy wybierać wśród różnych rodzajów schodów, ich konstrukcji, materiału z jakiego są wykonane, materiałów wykończeniowych, a także dodatków. Schody wewnętrzne można wykonać jako monolityczne i wykończyć dowolnym materiałem lub też kupić gotowe. Możemy zdecydować się na schody ażurowe lub zabudowane. Oprócz schodów drewnianych do budowy możemy użyć także metal i szkło, które będą pasowały zarówno do nowoczesnego i klasycznego wnętrza. Bezpieczeństwo i wygoda schodów wewnątrz domu odgrywa bardzo ważną rolę. Wewnątrz domu możemy pozwolić sobie na schody kręte, które na zewnątrz nie sprawdziłyby się. Należy jednak pamiętać, że schody o skomplikowanej konstrukcji nie pozwolą np. na przeniesienie dużych mebli czy poruszanie się osób starszych. Takie sytuacje należy wcześniej przewidzieć, jeszcze przed aranżacją wnętrza, gdyż schody o różnej konstrukcji zajmują inną powierzchnię użytkową mieszkania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Jakie schody wybrać, gdy mamy mało miejsca?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Po wakacjach na południu Europy Polacy nabierają chęci kupna nieruchomości w Hiszpanii, Włoszech, Chorwacji. Czy warto?

Tegoroczne lato nad Wisłą było wyjątkowo gorące, ale w dłuższej perspektywie lokatorów w Polsce czeka sezon grzewczy, krótkie dni i mroźne noce. Można tego uniknąć mieszkając całorocznie tam, gdzie chętnie wyjeżdżamy na wakacje. Za mieszkanie nad morzem w Hiszpanii lub we Włoszech zapłacimy mniej niż za nieruchomość w Polsce.

Szalone ceny na rynku nieruchomości sprawiły, że najwięcej osób poszukuje teraz domów o powierzchni 80-100 metrów kwadratowych

Kupujący domy są realistami. Wiedzą, że by zmieścić się z wydatkiem w milionie złotych – a na taki wydatek stać większość – muszą ograniczyć się do domów małych. Właściwie domków – o powierzchni do 80 metrów, a przy sprzyjających okolicznościach, stumetrowych.

8-15 proc. rocznie zysku z zakupu mieszkania na wynajem studentom [przykłady, obliczenia]

Zakup mieszkania z myślą o wynajmie studentom to stabilny i dochodowy sposób na lokowanie kapitału. Klucz do sukcesu leży w odpowiednim przygotowaniu nieruchomości oraz wyborze lokalizacji, która zapewni wysoki popyt. Mieszkania w miastach akademickich, które dodatkowo mają też potencjał turystyczny, oferują atrakcyjną stopę zwrotu, a także potencjalny wzrost wartości nieruchomości w perspektywie długofalowej. Na uwagę inwestycyjną zasługują tu zwłaszcza większe metraże mieszkań.

Teraz dom na przedmieściach tańszy od średniego mieszkania w centrum miasta. Co wybierają Polacy

Opcja zakupu domu pod miastem – zwłaszcza bliźniaka lub szeregowca – stała się rozwiązaniem dużo tańszym niż kupno nawet niezbyt dużego mieszkania w centrum miasta. Taki dom teraz można kupić okazyjnie także dlatego, że wielu rozczarowanych wadami mieszkania na przedmieściach chce powrotu do centrum.

REKLAMA

Mieszkanie dla studenta: koszt wynajęcia pokoju to średnio 2 tys. zł miesięcznie, a co z miejscami w akademikach

Akademik, dom studenta – to marzenie wielu młodych, którzy chcą kontynuować edukację na studiach wyższych. Nauka w publicznych uczelniach jest bezpłatna, ale nie zmienia to faktu, że trzeba mieć wciąż dużo pieniędzy, by studiować. A największa pozycja w budżecie to mieszkanie.

Ile kosztuje miejsce w akademiku a ile trzeba zapłacić za wynajęcie mieszkania? Rok akademicki 2024/2025

W bieżącym roku na studiującą młodzież czeka ok. 115 tys. miejsc w akademikach. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach akademickich ich dostępność jest największa oraz z jakim wydatkiem muszą się liczyć studentki i studenci, którym uda się zdobyć takie zakwaterowanie. 

Ile trzeba zapłacić za miejsce w akademiku? A gdzie student najtaniej wynajmie mieszkanie?

W całym kraju są tylko 443 akademiki uczelniane, które mogą przyjąć zaledwie ok. 115 tys. W praktyce jeszcze mniej, bo stan niektórych pokojów pozostawia wiele do życzenia. Reszta żaków musi szukać mieszkania na wynajem. Jakie są ceny w poszczególnych miastach? 

Oszczędności na nowych osiedlach. Jakie rozwiązania pomagają zaoszczędzić na energii czy wodzie?

Nowe osiedla są coraz bardziej innowacyjne, coraz częściej deweloperzy stawiają również na ekologię. A co z rozwiązaniami pozwalającymi mieszkańcom na oszczędności, np. energii albo wody? Jak duże kwoty można zaczadzić? 

REKLAMA

Jest stanowisko MF – koniec wakacji kredytowych w 2025 r. Kto może skorzystać ze wsparcia jeszcze w 2024 r.?

Zgodnie z najnowszym stanowiskiem resortu finansów – wakacje kredytowe nie będą kontynuowane w 2025 r. Kto zatem, po raz ostatni, może skorzystać ze wsparcia w postaci zawieszenia spłaty dwóch rat kredytu hipotecznego (tzw. wakacji kredytowych) w okresie od 1 września do 31 grudnia 2024 r. oraz na jakie wsparcie mogą, w przyszłym roku, liczyć kredytobiorcy?

Kredyt 0 proc. pod dużym znakiem zapytania po przyjęciu projektu budżetu państwa na rok 2025 – czy osoby, które chcą zakupić własne mieszkanie, mogą jeszcze liczyć na kredyt z niskim oprocentowaniem?

Po przyjęciu przez Radę Ministrów w dniu 28 sierpnia 2024 r. projektu budżetu państwa na rok 2025 nastała burza wokół kredytu 0 proc. Czy jednak nie będzie kredytu z niskim oprocentowaniem na zakup pierwszego mieszkania? Jakie są aktualne, główne założenia kredytu 0 proc.?

REKLAMA