Co wybrać: tapety natryskowe czy tradycyjne?
REKLAMA
REKLAMA
Tapety tradycyjne
REKLAMA
Mamy tu na myśli tapety papierowe, winylowe, na fizelinie, tekstylne, z dodatkiem włókien szklanych. Wszystkie występują w postaci pasów nawiniętych na rolki. Przed ułożeniem cięte są na odpowiedniej długości bryty, a następnie przyklejane do ściany. Większość z nich pokrywa się klejem, zaś niektóre wymagają pokrycia klejem ścian. Wśród tych, na które nanoszony jest najpierw klej, część jest od razu mocowana do ściany, a inne wymagają czasu by klej wsiąkł w ich strukturę.
Zobacz także: Jak wybierać farby i tapety?
Tapety papierowe i winylowe pokrywane są klejem. W przypadku tapet z włókien szklanych lub na fizelinie, klej nanoszony jest najpierw na ścianę, a następnie mocowana jest do niej tapeta.
Wadą tapet tradycyjnych jest trudny sposób układania, zwłaszcza długich pasów tapety. Niektóre rodzaje tapet wymagają odpowiedniego zakładu, ze względu na wzory, którymi jest pokryta. Dopasowanie elementów wzorów często bywa kłopotliwe, a połączenia sąsiednich pasów pozostają widoczne. Wzorzystość tapet w rolkach jest ich zaletą. Mogą imitować boazerię, płytki, ale również mogą to być fototapety. Wśród tapet tradycyjnych są odporne na wilgoć, zmywalne czy poprzez swoją strukturę maskujące nierówności ściany. Wybór jest ogromny. Można z łatwością znaleźć tapetę odpowiadającą wymaganiom i warunkom panującym w pomieszczeniu.
Zobacz także: Krok po kroku. Jak wytapetować pokój?
Tapety natryskowe
Mogą występować w postaci sypkich mieszanek naturalnych, wymagających przed użyciem jedynie dodania wody lub gotowych mieszanek żywic syntetycznych. Tapety w postaci sypkiej wykonane są z naturalnych materiałów tj. bawełna, jedwab, celuloza czy włókna mineralne. Nakładane są za pomocą urządzeń natryskujących lub packą. Nie są odporne na działanie wilgoci. Mogą być pokrywane lakierem, co zwiększa ich odporność, a zmniejsza niebezpieczeństwo zabrudzenia. Takie tapety mogą być usuwane ze ścian i ponownie nakładane. Tapety drugiego typu – w postaci gotowych do użycia mieszanek żywic syntetycznych, układane są na mokrych ścianach przy użyciu specjalnych pistoletów natryskowych. Mogą być również nanoszone na sufit. Są odporne na działanie wilgoci, dzięki czemu nadają się do każdego rodzaju pomieszczeń. Główną zaletą tapet natryskowych jest łatwość układania, bez konieczności dopasowywania brytów. Tapety natryskowe nie wymagają specjalnego przygotowywania podłoża, doskonale maskują niedoskonałości ścian oraz z łatwością można nimi pokrywać powierzchnie zakrzywione, np. kaloryfery czy wnęki.
REKLAMA
REKLAMA