Jak stworzyć kolorową elewację?
REKLAMA
REKLAMA
Kolor elewacji ma zasadniczy wpływ na wygląd budynku. Podejmując decyzję dotyczącą koloru elewacji powinniśmy wziąć pod uwagę bryłę obiektu, jego położenie względem stron świata i otoczenie, w jakim się znajduje.
REKLAMA
Jaki kolor tynku wybrać?
REKLAMA
Powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że na wybór koloru elewacji wpływa kilka czynników. Istotna jest wielkość powierzchni. Tynk, który wybierzemy z wzornika będzie wyglądał inaczej, kiedy pokryjemy nim całą powierzchnię domu. Zazwyczaj im większa jest powierzchnia budynku, tym odcień będzie wydawał się ciemniejszy.
Należy wziąć też pod uwagę rodzaj materiału, na który będziemy nanosić tynk. Barwa będzie wyglądać nieco inaczej, w zależności od faktury. Duży wpływ ma też na to światło. Trzeba zwrócić uwagę na to, jakie światło będzie padało na nasz dom, ponieważ odcień tynku będzie zmieniał się w zależności od pory dnia. Dlatego kolor tynku najlepiej jest wybierać przy świetle dziennym. Niestety sztuczne oświetlenie sklepowe w pewnym stopniu zmienia barwę.
– Na elewacjach powinno stosować się maksymalnie trzy kolory. Barwa dominująca musi być dostosowana do mniejszych elementów, takich jak okna czy ornamenty (…). - mówi Alicja Giersz, product manager w firmie Selena.
Zobacz także: Jak wygląda właściwe utrzymanie elewacji?
Jaka barwa będzie odpowiednia?
Właściwie dobrana barwa pozwoli optycznie zmienić kształt budynku. Jeśli chcemy uwydatnić formę domu, powinniśmy pomalować go na jednolity kolor. Stosując jasne barwy możemy trochę oszukać rzeczywistość, w ten sposób uda nam się optycznie powiększyć budynek. Warto wykorzystać ten efekt w domach o niskiej zabudowie – w tym przypadku dobrze sprawdza się zastosowanie jasnej barwy w górnej części elewacji – dzięki temu dom wyda się wyższy.
Zobacz także: Jak wygląda wykonanie Bezspoinowego Systemu Ociepleń?
Metoda ta równie dobrze sprawdza się również w innych przypadkach, np. jeśli chcemy osiągnąć efekt wizualnego powiększenia okien. Wtedy najlepiej jest pomalować obramowania okien na biało. – Kupując dom mało kto decyduje się na zmianę jego bryły, bo byłoby to zbyt kosztowne. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest optyczna korekta kształtu za pomocą barw i światła. (…) dodaje Alicja Giersz
REKLAMA
REKLAMA