Jak odnowić tynkiem ścianę?
REKLAMA
Podłoże
REKLAMA
Przygotowanie podłoża jest bardzo ważną kwestią, ponieważ od tego zależy to, jak tynk będzie się utrzymywać. Nie może być na nim żadnych szczelin, brudu i tłuszczu, ani resztek starej farby. Jeśli się pojawiają, należy ścianę wyczyścić, występujące ubytki uzupełnić, a powierzchnię wyrównać masą szpachlową.
Tynkowanie
Ścianę, która została wykończona płytami gipsowo-kartonowymi musisz pokryć akrylowym podkładem gruntującym o takim samym zabarwieniu jak górna warstwa tynku. Kiedy podkład wyschnie (trzeba czekać ok. 4 godziny), możesz spokojnie tynkować.
Masę tynkarską należy wymieszać za pomocą wiertarki z mieszadłem. Nakłada się ją małymi ilościami, za pomocą pacy. Po odczekaniu ok. 12-24 godzin, możesz przystąpić do nakładania drugiej, tym razem większej, warstwy tynku.
Tynk nie wysycha od razu, więc można poświęcić trochę czasu, aby nadać tynkowi ciekawą fakturę. Można do tego użyć tej samej pacy co wcześniej. Tynk będzie suchy po ok. dobie.
Faktura
Narzędzia, którymi się posłużysz, zadecydują, o tym, jaka faktura zostanie nadana tynkowi. Co zabawne, do tego celu możesz użyć niemal wszystkiego, przykładowo gąbki. Po prostu uwolnij swoją fantazję, to Ty decydujesz jaka zostanie nadana faktura. Możesz poczuć się przez moment jak dziecko, tworzące coś z niczego.
Jeżeli nie chcesz wymyślać własnych kształtów, możesz zastosować kilka sprawdzonych sposobów:
• szpachelką „wybierać” w jednym, a nakładać w innym miejscu – dzięki temu powstaną ciekawe nierówności i wybrzuszenia;
• stalowa paca (do nakładania masy tynkarskiej) poprzez dociskanie nada ciekawą fakturę „kłaczków”;
• manewry zwykłym kawałkiem folii nadadzą efekt pomiętego materiału.
Polecamy: Jak działa odkurzacz centralny
Gotowy szablon
Z gotowych rozwiązań możesz skorzystać niemal na każdym kroku w codziennym życiu. Nie może ich zatem zabraknąć także w kwestii tynku dekoracyjnego. Dzięki specjalnym wzorom możesz wykreować różnego rodzaju faktury.
Rolę przykładu niech sprawuje szablon imitujący mur z cegieł. Bez względu na wybrany typ szablonu, czynności za każdym razem będą wyglądać jednakowo:
1. Na ścianę połóż podkład w kolorze takim, jakim chcesz, aby była widoczna część szablonu.
2. Po wyschnięciu podkładu naklej wybrany szablon i dociśnij go, aby dokładnie przylegał.
3. Nałóż masę tynkarską.
4. Po wyschnięciu tynku (około 24 godziny) powoli odklej (!) szablon.
Czytaj także: Jak zaplanować oświetlenie w kuchni
Liczne sposoby ozdabiania ścian dają pole do popisu. Bez względu na to, czy wybierzesz technikę malarską, czy dekoracyjne tynkowanie ścian, efekt końcowy może Cię zadziwić. Pozytywnie oczywiście. Pomimo całej palety możliwości, takie zdobienie ścian wciąż nie jest popularne. Jaki jest tego powód? Być może większość osób nie zdaje sobie sprawy, że ich wykonanie nie musi być równoznaczne z wielkimi kosztami czy wzywaniem fachowca. Wystarczy puścić wodze fantazji, a okaże się, że nawet zwykłą butelką stworzymy coś oryginalnego i pięknego.
Zobacz stronę eksperta Portal Budowlany www.budujesz-kupujesz.pl
REKLAMA
REKLAMA