Dachy płatwiowo-kleszczowe oraz wieszarowe
REKLAMA
REKLAMA
W tych dachach jętka została zastąpiona dwoma kleszczami scalającymi słupek, płatew, krokiew, ewentualnie mogą wystąpić miecze.
REKLAMA
Płatwy
Zadaniem płatew jest usztywnienie całego dachu w kierunku poprzecznym do wiązarów. Funkcja ta jest podobna do pracy wiatrownic, ale wymaga większego przekroju elementu, który jest zginany dwukierunkowo.
Słupki i miecze
Zadaniem słupków jest dodatkowe podpieranie krokwi przy dużej rozpiętości dachu. Zadaniem mieczy jest dosztywnianie płatew i eliminowanie ich potencjalnego ugięcia.
Jak wykonać projekt
Projekt takiego dachu jest zadaniem trudnym w obliczeniach i wymaga bardziej zaawansowanych metod i znajomości zasad mechaniki. Jest to układ statycznie niewyznaczalny, czyli do jego wymiarowania potrzebnych jest więcej niewiadomych niż klasycznych równań równowagi.
Również koszty konserwacji są wysokie. W tego typu dachach, dzięki większemu zespoleniu oraz dodatkowym słupom układ taki charakteryzuje się dużymi siłami pionowymi przekazywanym na ścianę i małymi poprzecznymi co jest ich zaletą. Wadą jest przekazywanie dodatkowych obciążeń pionowych na strop co nie może ujść uwadze w trakcie planowania, np. układu żeber stropu gęsto żebrowego.
Takie dachy stosowane są przy rozpiętościach do 16 m i kącie nachylenia od 6° do 70°.
Dachy wieszarowe
Dachy wieszarowe stanowią ewaluacje dachów płatwiowo-kleszczowych. Mogą być jednowieszakowe, z dodatkowymi krzyżulcami lub dwuwieszakowe. Takie dachy mogą być wykonywane, gdy pomiędzy ścianami zewnętrznymi nie ma podpór. Co jest istotną różnica w stosunku do innych konstrukcji, które takich podpór wymagają co najmniej w połowie rozpiętości.
Polecamy: Pokrycie dachów stromych w zarysie
Bez podpory takie dachy mogą przykryć powierzchnie do 14 m, krzyżulce są stosowane do podtrzymywania płatew. W tym układzie belka stropowa pracuje jako ściąg. W takim układzie geometrycznym występują minimalne siły poprzeczne.
Wadą tego typu dachów jest wyjątkowy poziom trudności ich wykonanie wymaga ekipy o bardzo dużym doświadczeniu.
Czytaj także: Dodatkowe otwory w konstrukcji stropu
REKLAMA
REKLAMA