REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak działa wentylacja wywiewna?

Paweł Nawrocki

REKLAMA

Typ wentylacji wywiewnej jest alternatywą dla wentylacji grawitacyjne znacznie poprawiającej jej skuteczność.

Nikogo nie trzeba przekonywać, jak ważne jest dostarczanie odpowiedniej ilości tlenu, szybkie usuwanie tlenku węgla oraz zapewnienie komfortowego poziomu wilgotności.

REKLAMA

Wentylacja grawitacyjna i wywiewna

Należy jedna pamiętać, że ten typ wentylacji jest usprawnieniem wentylacji grawitacyjnej i podlega tym samym zasadom co ona. Zatem nadal należy pamiętać o odpowiedniej ilości powietrza z zewnątrz. Ten typ instalacji na pewno szybciej usunie zużyte powietrze. Jak wiadomo głównym zadaniem wentylacji jest wymiana powietrza, tzn. usuwanie zużytego i zanieczyszczonego, a dostarczanie wymaganej ilości świeżego.

Przepisy

Obowiązującym aktem prawnym dotyczącym zagadnień wentylacji jest rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zasada działania

Wentylatory wyciągowe zasysając powietrze do kanałów wywiewnych wytwarzają w pomieszczeniach podciśnienie, które powoduje napływ powietrza z zewnątrz (przez nieszczelności). Wywiew jest więc mechaniczny, a nawiew naturalny.

Transport zużytego powietrza instalacją wentylacji mechanicznej wywiewnej odbywa się oddzielnymi lub zbiorczymi kanałami dla danych pomieszczeń (wyciąg jest najczęściej w kuchni, łazience i wc).

Wentylatory wyciągowe muszą być wyposażone w klapy zwrotne (zużyte powietrze nie może być wdmuchiwane do sąsiednich lokali po wyłączeniu wentylatora).

Należy w projekcie przewidzieć dostarczenie świeżego powietrza do pomieszczenia. Zatem należy pamiętać o kratkach i nawiewnikach wentylacyjnych.

W sytuacji zbyt dużej szczelności pomieszczeń dążąc tym samym do dużej energooszczędności ten typ wentylacji nie przyniesie założonych rezultatów.

Polecamy: Jak działa wentylacja grawitacyjna

W instalacji ten system jest stosunkowo tani, jednak koszty eksploatacji zarównano stałego/okresowego podłączenia pod zasilanie, amortyzacja elementów ruchomych oraz szybka ucieczka ciepłego powietrza na zewnątrz mogą ulec zwiększeniu.

Czytaj także: Jaki zamek postawić na straży

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Stal koroduje a materiały kompozytowe nie. W czym jeszcze są lepsze od tradycyjnych materiałów?

W dziedzinach takich jak inżynieria, budownictwo czy projektowanie, materiały kompozytowe zrewolucjonizowały sposób, w jaki myślimy o wytrzymałości, lekkości i trwałości konstrukcji. Te niezwykłe cechy czynią je jednymi z coraz powszechniej stosowanych materiałów, wykorzystywanych z powodzeniem w wielu branżach. Co warto o nich wiedzieć i dlaczego są tak wyjątkowe? O tym poniżej.

Nieruchomości w Tajlandii kuszą niską ceną, ale jest pewien haczyk

Nieruchomości za granicą stają się coraz bardziej pożądane. To z jednej strony inwestycja, a z drugiej własne miejsce na urlop. Jednym z popularniejszych krajów do zakupu nieruchomości jest Tajlandia. 

Jakie udogodnienia cenią mieszkańcy i poszukują ich nabywcy nowych mieszkań od deweloperów

Oceniając przydatność rozwiązań funkcjonalnych stosowanych na osiedlach mieszkaniowych, Polacy na równi z zaawansowanymi innowacjami z obszaru automatyki mieszkaniowej cenią prostsze elementy poprawiające komfort codziennego życia, np. filtry zmiękczające i uzdatniające wodę czy stojaki rowerowe. Deweloperzy biorą to coraz częściej pod uwagę budując nowe osiedla.

REKLAMA

Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

REKLAMA

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

REKLAMA