REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak produkowany jest cement?

Paweł Nawrocki
Obecną postać cementu wynalazł Joseph Aspdin w 1824r. i uzyskał patent na wyrób cementu
Obecną postać cementu wynalazł Joseph Aspdin w 1824r. i uzyskał patent na wyrób cementu
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Cement to hydrauliczny materiał wiążący, otrzymywany z surowców mineralnych (margiel, wapień, glina) krzemianów, tlenków prostych, podwójnych i potrójnych oraz innych związków, głównie wapnia, glinu, krzemu i żelaza poprzez wypalanie a następnie zmielenie otrzymanego spieku.

Obecną postać cementu wynalazł Joseph Aspdin w 1824r. i uzyskał patent na wyrób cementu. Nazwa pochodzi od koloru otrzymanego cementu, który przypominał wynalazcy kolor skał w Portland.

REKLAMA

Proces technologiczny składa się z:

– urabiania i rozdrabniania surowców w młynach kulowych lub poprzez kruszenie i homogenizację na hałdzie,
– przygotowania wsadu (sporządzanie mączki-metoda „sucha” lub szlamu-metoda „mokra”),
– wypalania (otrzymywanie klinkieru),
– mielenia produktu wypału (klinkieru),
– sporządzania mieszanek handlowych.

Zobacz także: Jakie materiały wykorzystać do budowy ścian domu?

Wypalanie

Wypalanie klinkieru odbywa się w piecach obrotowych. Tutaj wstępnie przygotowany wsad jest pozbawiany wody chemicznie związanej. Wypalanie składa się z kilku etapów. Pierwszy etap to strefa suszenia w temp 100ºC ma za zadanie pozbycie się m.in. wolnej wody. Następnie materiał zsuwa się do strefy podgrzewania i rozkładu materiałów ilastych i przebywa w temperaturze do 600ºC. dalej materiał w temperaturze 600-1250 ºC przechodzi etap kalcynacji, czyli rozkładu węglanów. Temperatura 1250-1450 ºC to etap spiekania. Następnie materiał przechodzi przez strefę chłodzenia do temperatury 800 ºC, temperatura płomienia wewnątrz pieca dochodzi do 2000 ºC.

Metoda mokra i sucha

Wśród metod wytwarzania metoda sucha umożliwia łatwiejsze rozdrobnienie i transport urobku jednak wymaga dużych nakładów na suszenie, co w metodzie mokrej jest zaletą. Dodatkowo w metodzie suchej szybciej odbywa się proces wytwarzania, ale za to trudniejsza jest separacja fazy nośnej.

Zobacz także: Na co zwrócić uwagę przy wyborze materiałów budowlanych?

Asortyment

W asortymencie istnieje pięć rodzajów cementu.

1. CEM I to „czysty” cement portlandzki,
2. CEM II to cement portlandzki z dodatkami, np. popiołów,
3. CEM III to cement hutniczy,
4. CEM IV to cement pucolanowy,
5. CEM V to cement wieloskładnikowy.

Każdy z nich ma charakterystyczne właściwości. Dla przykładu cement hutniczy ma słabsze parametry wytrzymałościowe od portlandzkiego, ale za to ma dużą odporność na kwasy humusowe znajdujące się w podłożu i mniejszy skurcz.

Zobacz także: Jak produkowana jest cegła wapienno - piaskowa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

  Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

  Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

  REKLAMA

  Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

  W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

  Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

  Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

  Jak, zdaniem deweloperów, rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

  Jakie decyzje nowego rządu byłby najbardziej skuteczne, by możliwe było przyspieszenie tempa budowy mieszkań i zwiększenie bardzo niskiej podaży? Jak dalej będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy? Deweloperzy odpowiadają.

  REKLAMA

  Ulga mieszkaniowa: wyroki zakończą wątpliwości?

  Niedawno zapadł kolejny, interesujący nie tylko dla prawników wyrok w sprawie ulgi mieszkaniowej. Postanowiliśmy go przybliżyć. Analizujemy również inne wyroki.

  Frankowicze nie odpuszczają, sądy przeżywają oblężenie. Nie opłaca się iść na ugodę z bankiem?

  Frankowicze nie wierzą w ugody. W sądach znowu wzrosła liczba pozwów, a eksperci nie przewidują zmian w najbliższym czasie. Rośnie świadomość kredytobiorców, a ponadto coraz więcej wyroków jest korzystnych dla nich.

  REKLAMA