REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Odśwież swoje ściany na święta

Jacek Ciasnocha
Wykonanie drobnych napraw nie wymaga wielu materiałów budowlanych. fot. materiały prasowe
Wykonanie drobnych napraw nie wymaga wielu materiałów budowlanych. fot. materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Doskonałą metodą na pozbycie się nierównych ścian są gipsowe produkty. Takie drobne prace remontowe nie wymagają dużych nakładów finansowych ani pomocy specjalistów. Warto wykorzystać wolny czas przed Świętami Wielkanocnymi i naprawić uszkodzone powierzchnie.

Wykonanie drobnych napraw nie wymaga wielu materiałów budowlanych. Potrzebna będzie odpowiednia zaprawa gipsowa do wyrównania ewentualnych nierówności, emulsja do gruntowania podłoża oraz gładź gipsowa. W zależności od nierówności podłoża trzeba użyć różnych produktów. Gipsowy tynk ręczny należy zastosować, gdy w grę wchodzą większe ubytki (od 8 do 30 mm). W przypadku mniejszych wystarczy gładź gipsowa (do 5 mm). Służy ona bowiem nie tylko jako warstwa wykończeniowa, ale także jako podkład dobrze nadający się do wypełniania ubytków. Nie trzeba więc będzie zaopatrywać się np. ani w gips szpachlowy, ani w gładź.

REKLAMA

Jeśli chodzi o narzędzia pracy, to niezbędna będzie szpachelka, pędzel, siateczka do zbrojenia gipsu, elastyczne naczynie do gipsu (świetnie sprawdza się połowa gumowej piłki) i papier lub siatka do szlifowania. Mogą przydać się też wiertarka z mieszadłem (do rozrobienia masy gipsowej), paca stalowa i wałek malarski.

Jak skutecznie pozbyć się nierówności?

REKLAMA

Przede wszystkim należy dokładnie oczyścić okolice uszkodzenia. Posłużą do tego druciana szczotka oraz szpachelka. Drucianą szczotką można oczyścić powierzchnię ze starych powłok, szpachelka natomiast przyda się do usunięcia większych chropowatości oraz poszerzenia pęknięcia (dzięki temu łatwiej będzie je potem dokładnie wypełnić zaprawą). Tak przygotowaną powierzchnię należy odpowiednio odkurzyć przy pomocy szczotki lub odkurzacza (pył i kurz zgromadzony na powierzchni będzie zmniejszał przyczepność kolejnych warstw).

Odsłonięte podłoże trzeba zagruntować emulsją. Jeżeli mamy do czynienia z twardym podłożem, takim jak tynk cementowy, cementowo-wapienny lub gipsowy, możemy gruntować przy pomocy pędzla. W przypadku podłoża, którego twardości nie jesteśmy pewni (np. gładź gipsowa) należy użyć wałka malarskiego. Emulsja przeniknie w głąb podłoża. Lekko je wzmocni, jednocześnie zmniejszając chłonność.

Po wyschnięciu emulsji należy przystąpić do wypełnienia szczeliny. Będzie ono trwałe, gdy zaprawę nałoży się w dwóch etapach. Pierwszy dokładnie wypełni pęknięcia. W drugim nakłada się warstwę, w której zatopiona zostanie siatka zbrojąca o szerokości minimum 10 cm. Zapobiegnie ona ponownemu pękaniu. Siatkę tę trzeba tak wcisnąć szpachelką w świeży pas zaprawy gipsowej, aby pozostawała ona całkowicie niewidoczna.

Estetyczny efekt

REKLAMA

Ślady nawet niewielkich napraw bywają zauważalne. Miejsca, gdzie nałożono nowy gips, mogą różnić się kolorem od reszty ściany. Dlatego warto pomalować całość. Jeżeli ściana nie była wcześniej pokryta farbą, przed pomalowaniem całą naprawioną powierzchnię należy przeszpachlować gładzią gipsową. Najlepiej użyć gładzi, która nie wymaga mieszania i jest dostępna w postaci gotowej do użycia.

Jeżeli ściana jest słabo nasiąkliwa, szczególnie gładka lub nosi trudne do usunięcia pozostałości starych powłok malarskich, należy dodatkowo pokryć ją warstwą sczepną, która zapewni nanoszonej później gładzi należytą przyczepność.
Gładź nanosi się równomiernie za pomocą gładkiej pacy ze stali nierdzewnej, pasami: ściany – od podłogi ku sufitowi, natomiast sufit – od okna w głąb pomieszczenia. Nakładaną masę sukcesywnie się wygładza. Po wyschnięciu należy usunąć powstałe nierówności, szlifując ścianę drobnoziarnistym papierem ściernym lub siatką do szlifowania.
Do samego malowania najlepiej przystąpić dobę po zakończeniu prac gipsowych. Można malować dowolnymi farbami. Żeby jednak w pełni skorzystać z właściwości gipsu, materiału bardzo dobrze wpływającego na klimat wnętrza, zaleca się zastosowanie farb o dużej paroprzepuszczalności.

Odnawianie na sucho

Coraz powszechniejsze jest wykańczanie ścian wewnętrznych przy pomocy tzw. „suchej zabudowy”, czyli płytami gipsowo-kartonowymi. Przyklejanie ich nie należy do czynności skomplikowanych. Co więcej, jest to praca dość czysta i szybka, daleka od tradycyjnego tynkowania „na mokro”. Płyty g-k można przykleić do ściany za pomocą odpowiedniego kleju lub zamocować na stalowym ruszcie, przytwierdzonym wcześniej do podłoża za pomocą wkrętów. Częściej spotykana i łatwiejsza jest pierwsza metoda. Płyty można przyklejać na plackach gipsowych o średnicy ok. 10 cm i grubości do 20 mm, w rozstawie co 30–40 cm. Nie wolno zapominać o pozostawieniu szczelin dystansowych pomiędzy płytami a podłogą (ok. 10 mm), płytami a sufitem (ok. 5 mm) oraz pomiędzy sąsiadującymi płytami (ok. 2 mm).
Trzeba też pamiętać, że nie przykleja się płyt g-k do sufitów. Tam zamiast kleju stosuje się mocowanie na metalowym ruszcie.

Ślady nawet niewielkich napraw bywają zauważalne. fot. materiały prasowe
Miejsca, gdzie nałożono nowy gips, mogą różnić się kolorem od reszty ściany. Dlatego warto pomalować całość. fot. materiały prasowe
Do samego malowania najlepiej przystąpić dobę po zakończeniu prac gipsowych. fot. materiały prasowe
Jeśli chodzi o narzędzia pracy, to niezbędna będzie szpachelka, pędzel, siateczka do zbrojenia gipsu, elastyczne naczynie do gipsu (świetnie sprawdza się połowa gumowej piłki) i papier lub siatka do szlifowania. fot. materiały prasowe
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

    Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

    Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

    Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

    Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

    Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

    Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

    Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

    REKLAMA

    Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

    W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

    Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

    Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

    Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

    Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

    Jak, zdaniem deweloperów, rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

    Jakie decyzje nowego rządu byłby najbardziej skuteczne, by możliwe było przyspieszenie tempa budowy mieszkań i zwiększenie bardzo niskiej podaży? Jak dalej będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy? Deweloperzy odpowiadają.

    REKLAMA

    Ulga mieszkaniowa: wyroki zakończą wątpliwości?

    Niedawno zapadł kolejny, interesujący nie tylko dla prawników wyrok w sprawie ulgi mieszkaniowej. Postanowiliśmy go przybliżyć. Analizujemy również inne wyroki.

    Frankowicze nie odpuszczają, sądy przeżywają oblężenie. Nie opłaca się iść na ugodę z bankiem?

    Frankowicze nie wierzą w ugody. W sądach znowu wzrosła liczba pozwów, a eksperci nie przewidują zmian w najbliższym czasie. Rośnie świadomość kredytobiorców, a ponadto coraz więcej wyroków jest korzystnych dla nich.

    REKLAMA