Jak prawidłowo dobrać uszczelkę okienną?
REKLAMA
Materiał, z którego zrobione są uszczelki
Najczęściej używa się uszczelek zrobionych z tworzywa EPDM, które cechują się bardzo długą żywotnością. Innym materiałem jest PVC – tworzywo, które szybciej się starzeje i nie powinno być stosowane z punktu widzenia ochrony środowiska.
REKLAMA
Jeśli nie jesteś pewien, jaki rozmiar uszczelki pasuje do twojego okna, użyj gliny do modelowania i wyłóż nią okno, zamknij, a następnie zmierz grubość zaciśniętej gliny. W ten sposób dowiesz się, jaka jest wielkość szczeliny, którą masz wypełnić. Aby zapewnić optymalną szczelność, czasami będziesz potrzebował uszczelek o różnych wymiarach.
Montaż uszczelek
REKLAMA
Uszczelki standardowo montuje się przy użyciu klamer spinających albo kleju. Uszczelki samoprzylepne lub do przyklejania powinno się zamocować klamrami (również na końcach). Jeśli tego nie zrobimy, mogą się łatwo oderwać. Uszczelkę typu V montuje się za jedno z ramion. Ważne jest, aby uszczelka była ściśnięta między ościeżnicą a ramą wewnętrzną, nie między ościeżnicą a ramą zewnętrzną – wtedy pomiędzy szybami nie będzie się osadzać para. Uszczelka typu O przyczepiana jest z wykorzystaniem tzw. Wargi, a nie „węża”, który traci wówczas swoją elastyczność.
Wybierz profil uszczelki w zależności od wielkości szczeliny. Uszczelka ma być zamontowana w taki sposób, aby była ściśnięta między ramą wewnętrzną a ościeżnicą niezależnie od tego, czy okno otwiera się na zewnątrz czy do wewnątrz. Dla zapewnienia najlepszej funkcjonalności musi być ułożona inaczej po stronie zawiasów niż po trzech innych stronach.
Zobacz także: Uszczelnienie okien i drzwi przez zimą
Zobacz także: Uszczelnianie okien na zimę – sposoby
Zobacz także: Wymiana okien. Szczegółowy poradnik
REKLAMA
REKLAMA