REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nieruchomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ubezpieczenie domu jednorodzinnego – jak wybrać najlepszą polisę?

Coraz częściej ubezpieczamy nasz dom od pożaru, uderzenia pojazdu, zalania czy gradu. Dzięki temu czujemy, że polisa ubezpieczeniowa pomoże nam w likwidacji poniesionych szkód. Na co jednak zwrócić uwagę przy wyborze polisy? Jakie minimalne zabezpieczenia musimy posiadać żeby ubiegać się o polisę? Co to znaczy home assistance? Jak zmniejszyć wysokość składek na ubezpieczenie domu jednorodzinnego?

Garaż gotowy – budowa i formalności

Garaż gotowy to znaczne ułatwienie dla tych z nas, którzy nie chcą tuż po ukończeniu domu rozpoczynać kolejnej budowy. Gotowe garaże nie wymagają murowania, wystarczy złożyć dostarczone nam przez producenta elementy. Do wyboru mamy garaże gotowe drewniane, blaszane a także z garaże betonowe. Jak wygląda postawienie garażu gotowego i na jakie formalności powinniśmy być przygotowani?

Remont – formalności. Zgłoszenie czy pozwolenie na budowę

Remont kojarzy nam się głównie z malowaniem ścian, jednak niektórzy za remont uznają na przykład dobudowę schodów zewnętrznych. Kiedy tak naprawdę mamy do czynienia z remontem, a kiedy z przebudową? Jakie prace remontowe należy zgłaszać do urzędu? W jakich sytuacjach będzie nam potrzebne pozwolenie na budowę?

Odległości budynków od innych obiektów oraz granicy działki (budynki murowane oraz drewniane)

Jeśli planujemy budowę domu na działce, która otoczona jest zabudową jednorodzinną, powinniśmy zwrócić uwagę, w jakiej odległości od granicy naszej działki stoją inne budynki i czy są to budynki murowane, czy też drewniane. Te elementy wpłyną na miejsce usytuowania naszego przyszłego domu ze względu na wymogi przeciwpożarowe.

REKLAMA

Zakup domu od dewelopera – na co zwracać uwagę. Poradnik

W Polsce powstaje coraz więcej firm deweloperskich, które oferują nam swoje usługi w kwestii zakupu i – rzadziej – wynajmu domu czy mieszkania. Co powinniśmy wiedzieć zanim zdecydujemy się na kupno domu od dewelopera? Na jakie kwestie zwrócić uwagę przy wyborze firmy deweloperskiej, od której planujemy zakup nieruchomości? Jakie zapisy w umowach są dla nas najkorzystniejsze?

Przyłączenie budynku do sieci elektrycznej

Przyłączenie budynku do sieci elektrycznej jest jednym z etapów budowy domu. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście przyłącze stałe, choć w trakcie budowy wystarczy nam przyłącze tymczasowe. W jaki sposób złożyć wniosek o przyłączenie domu do sieci elektrycznej? O czym powinniśmy pamiętać w trakcie doprowadzania energii elektrycznej?

Budowa altany w ogrodzie

Altana to atrakcyjna ozdoba zarówno małego, jak i dużego ogrodu. Altany ogrodowe chronią nas przed deszczem i słońcem, są świetnym miejscem na spędzenie miłego popołudnia z rodziną. Jeśli zastanawiasz się czy postawienie altany wymaga pozwolenia na budowę oraz jakich formalności musisz dopełnić przed budową altany w ogrodzie – przeczytaj poniższy artykuł.

Budowa domu letniskowego – formalności

Przed budową domu letniskowego należy dopełnić niezbędnych formalności. Dom letniskowy jest marzeniem szczególnie tych z nas, którzy na co dzień mieszkają w dużych miastach. Domek na Mazurach, na wsi ma być miejscem do wypoczynku. Jednak aby spełnić to marzenie, należy się zastanowić, jakie kroki formalne należy dopełnić żeby móc wybudować domek letniskowy. Od czego zacząć chcąc uzyskać pozwolenie na budowę? Jakich formalności należy dopełnić?

REKLAMA

5 rad dla właścicieli – jak wynająć mieszkanie bez strachu?

Właściciele mieszkań chcą bezpiecznie wynajmować. Wrzesień i październik to koniec okresu szczególnej aktywności na rynku najmu. Studenci mają ostatnią szanse na znalezienie okazyjnego mieszkania, a wynajmującym z kolei zależy na pewnych lokatorach i oczywiście zysku. Jak mądrze podejść do tematu wynajmu?

Podział gruntów rolnych na działki budowlane

Kupno i podział gruntów rolnych na działki pod zabudowę staje się coraz popularniejszym sposobem na zarobienie pieniędzy. Co należy wiedzieć zanim podzieli się grunty rolne? Jakie działki są najlepsze do podziału? Jakie formalności należy załatwić w związku z podziałem na działki budowlane?

Dobudowa ganku w domu jednorodzinnym

Ganek to charakterystyczny element łączący dom z ogrodem. Ganki kojarzą się przede wszystkim z podmiejskimi domami jednorodzinnymi. Co zrobić jeśli marzymy o ganku przed domem? W jaki sposób dobudować ganek do istniejącego budynku? Jakie rozwiązania konstrukcyjne są wówczas możliwe?

Zakup pierwszego mieszkania – na co zwrócić uwagę?

Zakup pierwszego mieszkania to inwestycja na lata, dlatego też dokonując wyboru nieruchomości, powinniśmy dobrze się zastanowić jakiego mieszkania potrzebujemy. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę kupując pierwsze mieszkanie.

Home staging: sprzedaż mieszkania z zyskiem – jak tego dokonać?

Home staging to pojęcie z pogranicza marketingu i architektury wnętrz. Dzięki Home staging możemy sprzedać mieszkania z zyskiem. Staging ma na celu ukazać nieruchomość w taki sposób, aby osoba zainteresowana jej kupnem po krótkiej prezentacji wyobraziła sobie, że mieszkanie stworzone jest właśnie dla niej.

Wynajem mieszkania – od czego zacząć?

Jak wynająć mieszkanie? Od czego powinniśmy zacząć, aby dokonać skutecznej transakcji, a także szybko i sprawnie wynająć mieszkanie? Jak się wystrzegać „pseudo agencji nieruchomości”. Zobacz poradnik.

Jak wybrać najlepszą działkę pod budowę domu?

Jak wybrać działkę pod budowę domu? Na co zwracać uwagę? Czy warto kierować się ceną? Jak ocenić otoczenie i jak wybrać lokalizację? Dlaczego przed zakupem działki warto zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania terenu? Zobacz poradnik.

Becikowe 2013 – nie musimy wykazywać go w PIT

Jeśli otrzymujemy becikowe, zasiłek rodzinny, pielęgnacyjny czy porodowy – nie musimy się z niego rozliczać. Zwolnienie z opodatkowania skutkuje tym, że nie musimy ich wykazywać w rocznym PIT-cie.

Grazioso i Violino – luksusowe mieszkania na Mokotowie

W Warszawie przybywa coraz więcej luksusowych inwestycji. Luksusowe mieszkania możemy kupić m.in. na warszawskim Mokotowie na osiedlu przy Polu Mokotowskim. W kompleksie Grazioso i Violino zostało do kupienia niespełna sto mieszkań.

Laser krzyżowy – zamiast tradycyjnej poziomicy

Laser krzyżowy to rodzaj elektronicznej poziomicy, dzięki której możemy w prosty sposób jednocześnie wyznaczyć linie pionowe oraz linie poziome. Z pomocą lasera krzyżowego możemy np. powiesić grupę obrazów, a także stworzyć ciekawy wzór na ścianie.

Lampy abażurowe w chabry i w maki

Lampy abażurowe w chabry i w maki świetnie sprawdzą się w kuchni, salonie oraz jadalni. Do wyboru mamy dwie opcje lamp. Pierwsza to lampa w czerwone maki z większą przewagą bieli w tle i takim samym wykończeniem, druga to błękitne akcenty na tle szarości i srebrnych wykończeń.

Jak zastrzec zgubioną kartę płatniczą?

Utraconą kartę płatniczą możemy zastrzec na dwa sposoby: telefonicznie – dzwoniąc na infolinię banku lub osobiście w oddziale banku – do tego jednak będzie potrzebny nam dokument poświadczający naszą tożsamość. Co jednak, jeśli utraciliśmy cały portfel razem z dokumentami? Co w takiej sytuacji należy zrobić? Zobacz poradnik.

Co zrobić i czego nie robić, aby bank udzielił nam kredytu? Poradnik

Kredyt to łatwy i szybki sposób na zdobycie większej gotówki. Wiele reklam w radiu i telewizji zachęca nas do wzięcia kredytu. Często jednak okazuje się, że kiedy już pojawimy się w banku, ten nie chce nam udzielić pożyczki. Powody odmowy mogą być różne, można do nich zaliczyć np. to, że nie jesteśmy wiarygodni dla banku lub też zrobiliśmy coś, co podważy naszą wiarygodność w oczach banku. Zobacz poradnik, co zrobić, lub czego nie robić, aby bank udzielił nam kredytu.

Co zrobić, gdy przelew bankowy zaginie?

Przelewy bankowe wykonujemy codziennie. Przelewy bankowe są szybką formą płatności, dzięki nim oszczędzamy dużo czasu dokonując płatności czy to za rachunki domowe czy zakupy. Przelewy bankowe to bezpieczna forma płatności, co jednak jeśli przelew zaginie? Co w takiej sytuacji powinniśmy zrobić?

Szybkie pożyczki. Zanim weźmiesz, przeczytaj poradnik

Szybkie pożyczki są zazwyczaj dość drogie. Choć pieniądze dostajemy od ręki, często musimy za to słono zapłacić. Stopa oprocentowania sięga często kilka a nawet kilkaset procent, umowy natomiast często są obarczone wieloma pułapkami. Każda, nawet najniższa pożyczka to poważne zobowiązanie. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę jeśli zamierzasz wziąć szybką pożyczkę.

Pokój dla dziecka na poddaszu

Jak urządzić pokój dla dziecka na poddaszu? Poddasze nie jest łatwym pomieszczeniem do aranżacji wnętrz mieszkalnych. Pokój dla dziecka powinien pełnić kilka funkcji. Powinno się w nim znajdować miejsce do nauki, miejsce do wypoczynku oraz miejsce do zabawy. Zobacz zdjęcia, jak może wyglądać pokój dla dziecka na poddaszu.

Pastelowe dodatki do wnętrz – łagodne i delikatne

Dodatki w jasnych i pastelowych kolorach mogą mieć działanie uspokajające. Dzięki dodatkom w kolorach delikatnego różu, błękitu czy przygaszonej bieli – stworzymy we wnętrzu przyjemny nastrój. Pastelowe dodatki można stosować na wiele sposobów, mogą być to poduszki, ramki, abażury od lamp lub dodatki w postaci figurek lub wazonów.

Rekomendacja S w 2014 roku

Od 1 stycznia 2014 r. bank przy zakupie mieszkania będzie wymagał od nas wkładu własnego. Inwestorzy mogą jednak liczyć na pewne udogodnienia związane z przydzielaniem kredytów. Kredytobiorcy mogą liczyć na przyzwoite warunki kredytowe.

Jesienne wnętrza w skandynawskim stylu

Styl skandynawski z jesiennymi dodatkami to przede wszystkim wełniane i pluszowe dodatki. Proste i ciekawe wzornictwo zawsze będzie modne, tak samo jak stonowane i naturalne kolory. Jeśli marzy nam się przytulne wnętrze, warto sięgnąć po dodatki wykonane z naturalnych materiałów. Dzięki nim stworzymy ciepłą i przytulną aranżację wnętrza – na przykład w stylu skandynawskim.

Apartamenty w Sobieniach Królewskich

Apartamenty w Sobieniach Królewskich to inwestycja tuż obok pola golfowego. Do użytku zostały oddane już dwa strzeżone i administrowane apartamentowce, we wrześniu ruszyła sprzedaż dwóch kolejnych.

Urządzamy mieszkanie typu studio

Mieszkanie typu studio nazywane też kawalerką to mieszkanie o niewielkim metrażu. Jak je urządzić, aby było fajne i funkcjonalne? Zobacz przykładowe aranżacje i znajdź inspirację.

Wynajem mieszkania. Na co zwracać uwagę. Poradnik

Podczas wynajmu mieszkania warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Warto zapytać czy koszt najmu uwzględnia czynsz oraz jaka jest wysokość kaucji, która bardzo często zależy od stanu mieszkania. Na co zwrócić uwagę podczas podpisywania umowy? O co pytać wynajmującego. Zobacz poradnik.

Umywalka do łazienki – jak wybrać najlepszą?

Umywalka do łazianki: mała czy duża, wisząca, czy nablatowa? Którą wybrać, która będzie najlepsza? Wybierając umywalkę do łazienki musimy określić jej przeznaczenie oraz wybrać taką, która będzie pasować do wnętrza, w którym się będzie znajdować. Zobacz poradnik.

Dopłaty do systemu solarnego – różne w zależności od rodzaju kolektora

Wg nowych przepisów dopłaty do systemów solarnych będą różne w zależności od powierzchni kolektora. Dopłata do kolektora płaskiego będzie wyższa o 1400 zł, niż w przypadku kolektora próżniowego.

Mieszkania projektu Tomasza Goźlińskiego

Architekt Tomasz Goźliński, autor m.in. aranżacji hotelu Venecia Palace zaprojektował aranżacje wnętrz mieszkalnych na dwóch warszawskich osiedlach Skierniewicka City i Ogrody Ochota. Tomasz Goźliński specjalizuje się zwłaszcza w tematyce glamour. Zobacz, jak wyglądają zaprojektowane wnętrza.

Świetlik tunelowy – sprytne rozwiązanie, aby doświetlić wnętrze

Świetlik tunelowy to ciekawe rozwiązanie, aby doświetlić garderobę, łazienkę, korytarz lub garaż. W zależności od miejsca montażu, świetlik dachowy może być bardziej wydajny, niż żarówka. Świetlik dachowe można stosować zarówno na dachach spadzistych, jak i płaskich.

Duża kuchnia z wyspą. Zdjęcia

Duże kuchnie najczęściej możemy spotkać w domach jednorodzinnych, choć zdarzają się też w dużych apartamentach. Duża kuchnia jest funkcjonalna i możemy zaaranżować ją w sposób dowolny, tak jak nam się tylko podoba. Duże kuchnie słyną z tego, że często znajduje się w nich "wyspa" - duży blat roboczy, na którym może znajdować się płyta grzewcza lub zlew. Wyspa może pełnić także funkcję stołu, przy którym będziemy jadać posiłki. Zobacz przykładowe aranżacje dużych kuchni z wyspą.

Kuchnia w kształcie litery C

Aranżacja kuchni w kształcie litery C stosowana jest w dużych i przestronnych kuchniach lub w mieszkaniach typu studio, w których zabudowa kuchenna oddziela kuchnię od reszty mieszkania. Kuchnia w kształcie litery C daje dużo powierzchni użytkowej oraz miejsca do przechowywania sprzętów i akcesoriów kuchennych. Zobacz, jak odpowiednio zaaranżować kuchnię, aby była funkcjonalna i praktyczna.

Pomysł na blat kuchenny

Z jakiego materiału wybrać blat do kuchni? Który blat jest lepszy? Drewniany, kamienny, z konglomeratu czy laminowany. Niezależnie z jakiego materiału blat wybierzemy, powinniśmy pilnować by pasował do reszty kuchni. Zobacz przykładowe zdjęcia aranżacyjne wnętrz i blatów kuchennych.

Procedura wejścia właściciela do lokalu zajmowanego przez najemcę

Właściciela nieruchomości z lokatorem zazwyczaj łączy umowa najmu lokalu i to w niej powinny zostać uregulowane kwestie powiązane z dostępem właściciela do posiadanego lokalu. Kiedy takich uregulowań brak, zastosowanie znajdują ogólne zasady zawarte w artykule 10 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 roku o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego.

Prawne ustanowienie odrębnej własności lokalu

Z ustanowieniem własności lokalu wiąże się spełnianie przez niego przesłanki samodzielności, o której mowa w ustawie z dnia 24 czerwca 1994 roku o własności lokali.

Obowiązki właściciela lokalu mieszkalnego względem najemcy

Powyższą kwestie uregulowała ustawa z dnia 21 czerwca 2001r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego w artykule 6a.

Prawo do mieszkania komunalnego – komu przysługuje?

Każdy lokal, aby mógł zostać zamieszkały, musi spełniać określone warunki techniczne ujęte w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury: pomieszczenie lub zespół pomieszczeń które zostały wydzielone trwałymi przegrodami (ścianami) celem zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych człowieka. Do lokalu poza pomieszczeniami mieszkalnymi (np. pokoje, kuchnia, łazienka, przedpokój) mogą być przypisane pomieszczenia pomocnicze (przynależne), np. spiżarnia, komórka, piwnica itp.

Prawne uwarunkowania sprawowania zarządu nieruchomością wspólną

Do nieruchomości wspólnych zaliczamy m.in. klatki schodowe, windy, podwórka i dach. Nieruchomości wspólne są to obszary w budynku, które mają przynajmniej dwóch współwłaścicieli.

Przedawnienie roszczeń majątkowych

Przedawnienie roszczeń pozwala dłużnikowi na uchylenie się od zaspokojenia roszczeń wysuwanych przez wierzyciela, chyba, że zrzeka się skorzystania z tego prawa (może to zrobić dopiero po upływie terminu przedawnienia) i chce uregulować swoje zobowiązania. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 roku Kodeks cywilny reguluje podstawowe kwestie związane z tą instytucją.

Umowa o sporządzenie operatu szacunkowego nieruchomości – na co zwrócić uwagę?

Operat szacunkowy nieruchomości sporządzany jest przez rzeczoznawcę majątkowego posiadającego uprawnienia ministerialne.

Kiedy sąd nie może orzec o braku uprawnienia do otrzymania lokalu socjalnego w wyroku nakazującym opróżnienie zajmowanego lokalu?

Odpowiedź na zadane pytanie znajdziemy w ustawie z dnia 21 czerwca 2001 roku o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego.

Kto może być zarządcą nieruchomości po wejściu w życie ustawy „deregulacyjnej”?

Kto może zostać zarządcą nieruchomości po wejściu z życie ustawy „deregulacyjnej”? Jakie zadania i obowiązki będzie pełnił zarządca nieruchomości? Radzi Wojciech Sulczewski.

Kredyt hipoteczny, sprzedaż nieruchomości a prawne przesłanki uznania osoby za zmarłą

W naszym życiu, czasem zdarzają się tragiczne sytuacje związane ze zniknięciem człowieka. Oprócz bólu, rodzina boryka się także z prawnymi przeszkodami, na przykład z wzięciem kredytu hipotecznego (gdy właścicielem było małżeństwo a jedno z nich zaginęło), sprzedażą nieruchomości, przeprowadzeniem postępowania spadkowego itp. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 roku Kodeks cywilny uregulował a artykułach 29-32 kwestie związane z uznaniem za zmarłego, aby nie paraliżować dalszego funkcjonowania rodziny.

Kto może zostać rzeczoznawcą majątkowym od stycznia 2014 roku?

Zawód rzeczoznawcy majątkowego uregulowany jest w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami.

Lekaro, Sita Polska i MPO – firmy, które będą odbierać śmieci w Warszawie od 2014 roku

Wiemy już, które firmy będą odbierać śmieci od Warszawiaków. Warszawa została podzielona na dziewięć obszarów, w skład których będzie wchodzić od 1 do 3 dzielnic Warszawy. Każdy obszar będzie obsługiwany przez jedną z firm: Lekaro, Sita Polska lub MPO. Wymienione firmy będą odbierać śmieci od lutego 2014 roku.

Kto może być pośrednikiem w obrocie nieruchomościami po zmianach „deregulacyjnych”?

Zawód pośrednika w obrocie nieruchomościami ujęty został w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami, począwszy od artykułu 179. Obecnie, ustawa z dnia 13 czerwca 2013 roku o zmianie niektórych ustaw regulujących wykonywanie niektórych ustaw radykalnie zmniejszyła wymogi stawiane kandydatom chcących zajmować się zawodowo pośrednictwem w zakresie nieruchomości.

REKLAMA