REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Projektowanie budynków mieszkalnych wielorodzinnych

Justyna Hek
nieruchomości Fot. Fotolia
nieruchomości Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Podstawowe wyróżniane rodzaje budynków mieszkalnych wielorodzinnych to niskie, średnio wysokie, wysokie i wysokościowe. Oprócz tego ze względu na układ komunikacji wewnętrznej budynki mieszkalne dzielimy na klatkowe, korytarzowe, galeriowe, punktowe lub mieszane. Jakie są ogólne zasady projektowania tego typu budynków? Co warto wiedzieć o projektowaniu budynków mieszkalnych?

REKLAMA

Budynki mieszkalne wielorodzinne możemy podzielić ze względu na ich wysokość lub ze względu na układ komunikacji wewnętrznej. Istnieją także różne typy konstrukcji budynków mieszkalnych. Przy projektowaniu budynków mieszkalnych ważne są również ogólne zasady projektowania samych mieszkań w tego typu budownictwie.

Rodzaje budynków mieszkalnych wielorodzinnych

Budynki mieszkalne wielorodzinne ze względu na ich wysokości dzielimy na niskie – do czterech kondygnacji, średnio wysokie – do dziewięciu kondygnacji, wysokie – od 25 do 55 m wysokości i wysokościowe osiągające powyżej 55 m. Zgodnie z przepisami dotyczącymi tego typu budynków, budynki średnio wysokie powinny być wyposażone w windy, mogą także posiadać zsyp na śmieci. Istotne jest również, że im wyższy budynek tym wyższe także wymagania przeciwpożarowe i ewakuacyjne. Możemy podzielić budynki mieszkalne wielorodzinne ze względu na układ komunikacji wewnętrznej – wówczas wyróżniamy budynki klatkowe, czyli takie, w których każdy segment zawierający od dwóch do czterech mieszkań ma klatkę schodową, korytarzowe – gdzie wejście z klatki schodowej przechodzi bezpośrednio w korytarz na danym piętrze, co powoduje, że mieszkania mają dostęp do światła słonecznego tylko z jednej strony, galeriowe – wejście do poszczególnych mieszkań położone jest od strony galerii, punktowe – wszystkie mieszkania leżą wokół wewnętrznej klatki schodowej i mieszane – stanowiące połączenia dwóch różnych wyżej wymienionych typów.

Zasady projektowania mieszkań w budynkach wielorodzinnych

Każde mieszkanie w budynkach wielorodzinnych powinno być projektowane jako mieszkanie przewietrzane – mające dostęp do dwóch ścian zewnętrznych. Co za tym idzie, idealnym rozwiązaniem jest doprowadzenie światła słonecznego do każdego z pomieszczeń. Dopuszczalne są jedynie niewielkie ustępstwa w sytuacji gdy w mieszkaniu jednopokojowym kuchnia sytuuje się we wnęce. Co najmniej jeden z pokoi powinien mieć dostęp do światła słonecznego przez minimum trzy godziny dziennie obliczanych w trakcie dni równonocy. Często pozwala się na krótszy okres w przypadku kawalerek lub zwartej zabudowy w dużych miastach. Przepisy mówią także o minimalnych wymiarach poszczególnych pomieszczeń – sypialnia jednoosobowa o szerokości min. 2,20 m, sypialnia dwuosobowa – 2,70 m, kuchnia w mieszkaniach jednopokojowych – 1,80 m zaś kuchnia w mieszkaniach wielopokojowych – 2,40 m. Co ciekawe większość mieszkań nie powinna być niższa niż 2,5 m i powinna posiadać jeden pokój dzienny o wielkości co najmniej 16 m2.

Zobacz także:  Na jakich zasadach możliwa jest zmiana projektu architektonicznego domu?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także:  Struktura terenów mieszkaniowych – osiedli

Zobacz także:  Zagospodarowanie działki budynku jednorodzinnego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

Zmiana dyrektywy w sprawie odpadów, założenia przeciwdziałania zjawisku greenwashingu i monitorowania gleb

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że w posiedzeniu Rady do spraw Środowiska (ENVI), które odbyło się 17 czerwca 2024 r. w Luksemburgu debatowano nad rewizją dyrektywy w sprawie odpadów, przeciwdziałaniem zjawisku greenwashingu i monitorowaniem gleb. W posiedzeniu uczestniczyli Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska i Wiceminister Mikołaj Dorożała.

Nowa definicja „budowli” i „budynku” dla celów podatkowych i regulacja opodatkowania garaży wielostanowiskowych

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej, który wprowadza zmianę definicji „budowli” i „budynku” dla celów podatkowych oraz ujednolica opodatkowanie garaży wielostanowiskowych.

Podwyżki cen prądu i gazu od lipca 2024 r. Czy zostaną w całości przerzucone na najemców? Różnice między najmem okazjonalnym, instytucjonalnym i zwykłym

Spodziewane od połowy 2024 roku podwyżki cen prądu i gazu ziemnego to temat, o którym ostatnio coraz głośniej. Skutków finansowych tych podwyżek obawiają się nie tylko właściciele lokali oraz domów. Obawy -zresztą całkiem słuszne - mają również najemcy zamieszkujący np. lokale wynajmowane od gmin, TBS-ów i osób prywatnych. Warto wyjaśnić, czy podwyżki cen prądu i gazu mogą zostać „przerzucone” bez żadnych ograniczeń na lokatora. Odpowiedź na to pytanie może być przykra dla wielu najemców. 

REKLAMA

W Polsce efektywność energetyczna w 2022 r. wzrosła o 0,9% w porównaniu z 2021 r.

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w 2022 r. efektywność energetyczna w Polsce wzrosła o 0,9% w porównaniu z 2021 r. W latach 2012–2022 roczne skumulowane tempo wzrostu efektywności energetycznej wyniosło 0,9%. Energochłonność pierwotna PKB obniżała się w tym okresie średnio o 2,6% rocznie, a energochłonność finalna PKB o 2,4%. Najszybsze tempo poprawy efektywności energetycznej odnotowano w przemyśle o 1,9%.

W maju 2024 r. ceny materiałów budowlanych spadły o 2% rok do roku, ale wzrosły o 0,6% miesiąc do miesiąca

Grupa PSB Handel S.A. poinformowała, że w maju 2024 r. w porównaniu do maja 2023 r. średnia dynamika cen materiałów budowlanych wyniosła minus 2%. W kanale hurtowym spadek cen stanowił 1,1%, a w detalicznym minus 2,6%. Porównując maj 2024 r. do kwietnia 2024 r., ceny wzrosły średnio o 0,6%. Analizując dane za okres styczeń-maj 2024 r. do roku 2023, ich dynamika utrzymuje się na poziomie minus 2,9%.

Ministrowie środowiska państw UE zatwierdzili w Brukseli porozumienie w sprawie unijnego prawa o odbudowie zasobów przyrody

Ministrowie państw członkowskich UE odpowiedzialni za środowisko zatwierdzili 17 czerwca 2024 r. w Brukseli porozumienie w sprawie unijnych przepisów o odbudowie zasobów przyrodniczych. Zgodnie z tymi przepisami do 2030 r. Unia musi odtworzyć co najmniej 30% swoich siedlisk przyrodniczych, a do 2050 r. 90% swoich ekosystemów. Krytycy tych przepisów twierdzą, że będą one niekorzystne dla rolników.

Z budynków pochodzi 40% globalnej emisji gazów cieplarnianych generowanej przez ludzi

Według raportu Siemens Polska, 40% globalnej emisji gazów cieplarnianych generowanej w wyniku działalności ludzi pochodzi z budynków. Budynki komercyjne i użyteczności publicznej są bardziej energochłonne niż nieruchomości mieszkalne.

REKLAMA

Nowy zakres zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej, które zastąpi obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Energii w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej.

W czerwcu 2024 r. nastroje w branży budowlanej uległy poprawie

Polski Instytut Ekonomiczny opublikował wyniki Miesięcznego Indeksu Koniunktury PIE, które wskazują, że nastroje branży budowlanej w czerwcu 2024 r. uległy znacznej poprawie.

REKLAMA