Ochrona słuchu przed hałasem
REKLAMA
Wysoki poziom hałasu oddziałującego na nasz organizm przez dłuższy czas ma negatywny wpływ nie tylko na narząd słuchu, lecz także na inne narządy wewnętrzne. Dobra ochrona przed hałasem na budowie ma więc bardzo duże znaczenie. W związku z tym często wykorzystuje się ochronniki słuchu dopasowane indywidualnie do uszu każdego pracownika.
REKLAMA
Wpływ hałasu na słuch
Hałas w znacznym natężeniu może wywołać upośledzenie sprawności słuchu – potrzebujemy coraz wyższych dźwięków żeby móc je usłyszeć – i uszkodzenie struktur anatomicznych narządu słuchu. Co istotne, w przypadku upośledzenia sprawności słuchu możemy mieć do czynienia z upośledzeniem odwracalnym – po pewnym czasie będziemy słyszeć normalnie lub z upośledzeniem trwałym – słuch nigdy nie wróci do dawnej sprawności, usłyszymy tylko wysokie dźwięki, które ludziom bez problemów ze słuchem wydają się na przykład krzykiem. Bardzo często dochodzi do trwałego ubytku słuchu typu ślimakowego – ten typ uszkodzenia uznawany jest za inwalidztwo, gdyż nie da się go rehabilitować aby chociaż trochę poprawić jakość słyszenia.
Ochronniki słuchu
Bardzo dobrym rozwiązaniem pozwalającym na ochronę narządów słuchu osób pracujących stale w miejscach o wysokim natężeniu hałasu są ochronniki słuchu. Nowoczesne ochronniki słuchu mają niewielkie wymiary i dopasowuje się je indywidualnie do każdego z pracowników – pobiera się wycisk ucha po badaniu laryngologicznym i audiometrycznym. Ze względu na takie dopasowanie ochronniki słuchu pozwalają na uzyskanie dużej szczelności przewodu słuchowego, a co za tym idzie, ograniczają zawodowe choroby słuchu. Badania dowodzą, że regularne użytkowanie ochronników słuchu zwiększa wydajność pracy – pracowników nie rozprasza ciągły hałas. Dopasowane ochronniki słuchu posiadają niezbędne certyfikaty i są przebadane w laboratoriach Centralnego Instytutu Ochrony Pracy. Dzięki temu pracodawcy i pracownicy mają pewność, że posiadają oryginalne ochronniki, które rzeczywiście bardzo dobrze chronią słuch.
Branże, w których wykorzystywane są ochronniki
Ochronniki słuchu sprawdzają się przede wszystkim w różnego rodzaju przemysłach, na przykład chemicznym, ceramicznym, szklanym, metalowym, drukarskim, papierniczym czy spożywczym – wszędzie tam, gdzie pracownicy narażeni są na ciągły huk maszyn.
REKLAMA
REKLAMA