REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

BHP podczas wykonywania stropów

Justyna Hek
praca, robotnik, bhp / Fot. Fotolia
praca, robotnik, bhp / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Podczas wykonywania stropów osoby, które się tym zajmują zobowiązane są do przestrzegania określonych przepisów BHP, czyli bezpieczeństwa i higieny pracy. Większość wypadków na budowach wynika niestety z lekceważenia tego rodzaju przepisów. Jakie wytyczne odnośnie BHP obowiązują podczas wykonywania stropów?

REKLAMA

Wypadki, które zdarzają się przy różnorodnych pracach budowlanych, w tym przy wykonywaniu stropów wynikają głównie z niestosowania się do przepisów BHP. Częstym powodem tego typu wypadków jest również wykorzystywanie nie do końca sprawnych maszyn, nieumiejętne operowanie sprawnym sprzętem mechanicznym, a także brak zabezpieczeń, które konieczne są przy różnorodnych maszynach.

Podstawowe przepisy BHP

Przede wszystkim każdy z pracowników budowy powinien dbać o porządek w miejscu pracy – wydaje się to nieco banalne, jednak nieład i porozrzucane narzędzia mogą doprowadzić do wypadku. Pracownicy zajmujący się wykonywaniem stropów muszą posiadać ubrania ochronne i kaski, przy pracach na wysokościach należy również przestrzegać wymogu dotyczącego pasów bezpieczeństwa. Co istotne, wszystkie maszyny i narzędzia powinny być obsługiwane wyłącznie przez osoby do tego uprawione zgodnie z instrukcjami obsługi. Nie należy podłączać żadnych urządzeń elektrycznych do prowizorycznie wykonanych gniazdek i przedłużaczy – każdy z elementów związanych z przewodzeniem energii elektrycznej powinien być wykonany przez profesjonalistę, który przez swoją pracę nie narazi zdrowia i życia współpracowników.  Narzędzia skrawające muszą być używane z odpowiednimi osłonami, ważny jest również łatwy dostęp do wyłączników takich urządzeń.

Przepisy BHP typowe dla wykonywania stropów

Przygotowanie stali zbrojeniowej do wykonania konstrukcji stropu powinno się odbywać  na specjalnie wydzielonym i odgrodzonym placu. Pracownicy, którzy zajmują się czyszczeniem stali zbrojeniowej muszą posiadać okulary ochronne, a osoby przenoszące stal zbrojeniową – rękawice ochronne. Wszystkie pomosty umieszczone na wysokości powyżej 1 m należy zabezpieczyć odpowiednią barierką ochronną. Barierkę ochronną powinno się zastosować również przy otworach w stropach. Należy także zadbać aby pracownicy odpowiedzialni za prace betonowe unikali bezpośredniego kontaktu cementu z drogami oddechowymi i skórą. Każdy z pracowników biorących udział w pracach betonowych powinien sprawdzić stan deskowań i stemplowań zanim przystąpi do układania betonu. Dodatkowo nie należy również obciążać w sposób dynamiczny ani deskowań, ani rusztowań, gdyż może to spowodować ich zarwanie.

Zobacz także: BHP podczas korzystania z urządzeń i instalacji elektrycznych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także:  Strop gęstożebrowy czy strunobetonowy?

Zobacz także:  Czy warto wykonać strop gęstożebrowy w domu jednorodzinnym?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

REKLAMA

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

REKLAMA