Dokumentacja BHP na budowie
REKLAMA
Prawo budowlane od 2003 roku określa konieczność posiadania informacji dotyczącej bezpieczeństwa i ochrony zdrowia oraz planu tegoż bezpieczeństwa i ochrony. Informację taką sporządza projektant, który tworzy projekt danego obiektu. W zależności od postępu prac, informacja bioz się zmienia – wówczas nanoszenia zmian do informacji bioz musi dopilnować kierownik budowy.
REKLAMA
Informacja bioz – podstawowa dokumentacja BHP
Informacja bioz składa się zawsze z dwóch części – strony tytułowej, na której umieszcza się dane obiektu (jego nazwę i adres), dane inwestora (imię, nazwisko i adres) a także dane projektanta (takie same dane jak przy inwestorze) i części opisowej zawierającej informację o planowanym zakresie wszystkich robót oraz o tym, w jakiej kolejności będą one przebiegać. W części opisowej umieszcza się także wykazy już istniejących obiektów budowlanych stojących w pobliżu budowy oraz planowany sposób zagospodarowania terenu wokół przyszłego budynku – zwłaszcza jeśli elementy zagospodarowania terenu mogą stwarzać zagrożenie dla pracujących na budowie robotników. Ważne aby w informacji bioz znalazły się również dane dotyczące środków technicznych i sposobów organizacji pracy, które pozwolą na uniknięcie niebezpiecznych sytuacji i umożliwią szybką ewakuację wszystkich osób znajdujących się na placu budowy.
Plan bioz – drugi element podstawowej dokumentacji BHP
Drugim elementem podstawowej dokumentacji BHP na budowie jest plan bioz. Musimy go sporządzić jeśli w trakcie trwania robót budowlanych wykonywane będą czynności zagrażające bezpieczeństwu, zdrowiu i życiu ludzi na przykład podczas prac na wysokościach lub prac, które mogą skutkować przysypaniem ziemią albo utopieniem się pracowników a także jeśli na budowie konieczne będzie wykorzystanie substancji chemicznych mogących uszkodzi zdrowie ludzkie i substancji wytwarzających promieniowanie jonizujące oraz jeśli roboty odbywają się w pobliżu linii wysokiego napięcia lub działających linii komunikacyjnych. Sporządzenie planu bioz jest konieczne także w sytuacji, gdy działania budowlane wymagają użycia materiałów wybuchowych albo montażu/demontażu ciężkich elementów prefabrykowanych. Tak jak informacja bioz, plan bioz składa się ze strony tytułowej i części opisowej, tylko w planie umieszcza się dodatkowo część rysunkową zawierającą kopię projektu zagospodarowania działki z naniesionymi na niej obiektami umożliwiającymi szybką pomoc pracownikom.
REKLAMA
REKLAMA