Zasady bezpiecznej pracy na budowie
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Zasady bezpiecznej pracy na budowie dotyczą przede wszystkim ogółu pracowników, którzy przebywają na budowie, ale nie tylko ich – zasad tych powinni przestrzegać również kierownicy i osoby wizytujące budowę. Każda z prac budowlanych posiada odrębne przepisy BHP, jednak istnieją ogólne wytyczne jakich należy się trzymać w trakcie przebywania na placu budowy. Takie zasady pozwalają na uniknięcie zagrożeń, które pojawiają się w tego typu miejscach.
Podstawowe zasady pracy na budowie
Przede wszystkim należy wprowadzić nowego pracownika w zasady poruszania się po terenie danej budowy, w tym w zasady korzystania z transportu bliskiego, czyli jeżdżącego po całym obiekcie. Każdy z pracowników powinien wiedzieć co należy robić w razie wypadku lub ewakuacji i gdzie znajdują się najważniejsze punkty, na przykład miejsca składowania narzędzi lub biuro kierownika budowy. Wszyscy pracownicy zobowiązani są do używania odzieży i obuwia ochronnego, w tym kasków. Konieczność zakładania kasku w trakcie pobytu na budowie obowiązuje również kierownika i wszystkich wizytujących. W zależności od wykonywanej pracy pracownikom przysługują odpowiednie nauszniki chroniące słuch, okulary ochronne lub rękawice, które powinien im zapewnić właściciel inwestycji. W trakcie przebywania na dużych wysokościach każdy musi być dodatkowo zabezpieczony pasami bezpieczeństwa, jeśli zaś pracownicy korzystają z rusztowań o wysokości powyżej 1 m, powinny one posiadać barierkę ochronną. Osoby, które zajmują się pracą z substancjami chemicznymi należy do tego odpowiednio przeszkolić. Istotne jest również aby za obsługę urządzeń mechanicznych byli odpowiedzialni tylko określeni pracownicy.
Zasady, których powinno przestrzegać kierownictwo budowy
Kierownictwo budowy powinno przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa, w tym bezpieczeństwa środowiska wokół terenu budowy. Wobec tego należy wybierać przede wszystkim te technologie i procesy, które stanowią najmniejsza zagrożenie dla zdrowia i życia pracowników. Ponadto powinno się przestrzegać zasady mówiącej o tym, że pierwszeństwo mają środki ochrony zbiorowej przed środkami ochrony indywidualnej. W sytuacji gdy stosuje się środki ochrony indywidualnej należy pamiętać o odpowiednim przeszkoleniu danego pracownika, o prawidłowym czyszczeniu i przechowywaniu środków tego typu ochrony i o dobieraniu samych środków do określonego pracownika.
Zobacz także: BHP podczas wykonywania stropów
Zobacz także: Ochrona słuchu przed hałasem
Zobacz także: BHP podczas korzystania z urządzeń i instalacji elektrycznych
REKLAMA
REKLAMA