REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zasady bezpiecznej pracy na budowie

Justyna Hek
Budowa, budownictwo, ceramika, budynek. /Fotolia
Budowa, budownictwo, ceramika, budynek. /Fotolia
Fotolia/ materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Praca na budowie niesie za sobą różne niebezpieczeństwa – od pracy na wysokościach po używanie mechanicznych narzędzi, które nieprawidłowo stosowane mogą spowodować sytuacje zagrożenia. Wobec tego każdy z pracowników powinien znać zasady bezpiecznej pracy na budowie. Równie ważne jest aby pracodawca kontrolował czy te zasady są przestrzegane.

REKLAMA

Zasady bezpiecznej pracy na budowie dotyczą przede wszystkim ogółu pracowników, którzy przebywają na budowie, ale nie tylko ich – zasad tych powinni przestrzegać również kierownicy i osoby wizytujące budowę. Każda z prac budowlanych posiada odrębne przepisy BHP, jednak istnieją ogólne wytyczne jakich należy się trzymać w trakcie przebywania na placu budowy. Takie zasady pozwalają na uniknięcie zagrożeń, które pojawiają się w tego typu miejscach.

Podstawowe zasady pracy na budowie

Przede wszystkim należy wprowadzić nowego pracownika w zasady poruszania się po terenie danej budowy, w tym w zasady korzystania z transportu bliskiego, czyli jeżdżącego po całym obiekcie. Każdy z pracowników powinien wiedzieć co należy robić w razie wypadku lub ewakuacji i gdzie znajdują się najważniejsze punkty, na przykład miejsca składowania narzędzi lub biuro kierownika budowy. Wszyscy pracownicy zobowiązani są do używania odzieży i obuwia ochronnego, w tym kasków. Konieczność zakładania kasku w trakcie pobytu na budowie obowiązuje również kierownika i wszystkich wizytujących. W zależności od wykonywanej pracy pracownikom przysługują odpowiednie nauszniki chroniące słuch, okulary ochronne lub rękawice, które powinien im zapewnić właściciel inwestycji. W trakcie przebywania na dużych wysokościach każdy musi być dodatkowo zabezpieczony pasami bezpieczeństwa, jeśli zaś pracownicy korzystają z rusztowań o wysokości powyżej 1 m, powinny one posiadać barierkę ochronną. Osoby, które zajmują się pracą z substancjami chemicznymi należy do tego odpowiednio przeszkolić. Istotne jest również aby za obsługę urządzeń mechanicznych byli odpowiedzialni tylko określeni pracownicy.

Zasady, których powinno przestrzegać kierownictwo budowy

Kierownictwo budowy powinno przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa, w tym bezpieczeństwa środowiska wokół terenu budowy. Wobec tego należy wybierać przede wszystkim te technologie i procesy, które stanowią najmniejsza zagrożenie dla zdrowia i życia pracowników. Ponadto powinno się przestrzegać zasady mówiącej o tym, że pierwszeństwo mają środki ochrony zbiorowej przed środkami ochrony indywidualnej. W sytuacji gdy stosuje się środki ochrony indywidualnej należy pamiętać o odpowiednim przeszkoleniu danego pracownika, o prawidłowym czyszczeniu i przechowywaniu środków tego typu ochrony i o dobieraniu samych środków do określonego pracownika.

Zobacz także:  BHP podczas wykonywania stropów

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także:  Ochrona słuchu przed hałasem

Zobacz także:  BHP podczas korzystania z urządzeń i instalacji elektrycznych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

  Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

  Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

  Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

  Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

  Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

  Jak zaprosić batmana do ogrodu?

  Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

  REKLAMA

  W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

  W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

  Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

  Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

  Sprawdź, czy twój kompostownik jest legalny

  Kompostownik na odpady kuchenne i skoszoną trawę to bardzo przydatny element ogrodu.  Dzięki niemu uzyskujemy naturalny nawóz, który użyźnia warzywnik i ogród. Warto jednak pamiętać, o tym że umieszczenie na działce kompostownika podlega pewnym prawnym ograniczeniom. Nie jest zatem wcale obojętne, gdzie i jakiej wielkości kompostownik postawimy na swojej działce.

  Rozszerzenie solidarnej odpowiedzialności inwestora w branży budowlanej. Jak zmienia się orzecznictwo sądów?

  Ze swoją złożonością i różnorodnością procesów branża budowlana stanowi obszar, w którym interpretacja przepisów prawnych oraz orzecznictwo sądowe mają kluczowe znaczenie dla funkcjonowania rynku. Jednym z istotnych aspektów tego obszaru jest solidarna odpowiedzialność inwestora, której zakres i interpretacja w ostatnich latach podlegają dynamicznym zmianom - pisze Mateusz Chmura, radca prawny z Kancelarii Chmura i Partnerzy sp. p.

  REKLAMA

  Klimatyzacja w bloku

  Czy to już czas pomyśleć o klimatyzacji? Jak najbardziej. Czy mieszkańcy bloków również mogą skorzystać z dobrodziejstw tego urządzenia? Tak, ale pod pewnymi warunkami. 

  Budowa domu bez pozwolenia 2024: tylko o powierzchni do 70 mkw. czy większych, czy warto skorzystać z tej możliwości

  Umożliwiający budowę domów do 70 mkw. Powierzchni bez zezwolenia program Dom bez formalności działa już ponad dwa lata. Poprzedni rząd liczył, że ożywi on budownictwo jednorodzinne. W ubiegły roku na podobnych zasadach miało być możliwe budowanie domów większych, ale ostatecznie do zmiany prawa nie doszło.

  REKLAMA