REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

7 pytań na temat betonu – skład, zasady transportu i inne

Ekspert Lafarge

REKLAMA

REKLAMA

Co wchodzi w skład mieszanki betonowej? Jakich składników nie wolno dodawać do mieszanki betonowej? Szkoło jako kruszywo w mieszance betonowej. Jaki rodzaj betonu powinniśmy stosować do wykonywanie poszczególnych części budynku? Właściwości betonu. Czym się różni gruby beton od chudego. Jakie są zasady transportu betonu. Na pytania odpowiada ekspert Lafarge – Bartosz Obidziński - Kierownik Produktu.

1. Co wchodzi w skład mieszanki betonowej? Jakich składników nie powinniśmy dodawać do mieszanki podczas przygotowywania betonu?

Najlepiej zamówić gotową mieszankę betonową z renomowanej wytwórni betonu. Tylko wtedy można mieć pewność, że beton będzie miał parametry techniczne zgodne z obowiązującymi normami. Podstawowe składniki mieszanki betonowej to: cement, kruszywo, woda i domieszki chemiczne. Należy pamiętać, żeby do gotowej mieszanki nie dodawać wody w celu poprawy konsystencji, ponieważ spowoduje to utratę parametrów betonu.

REKLAMA

Zobacz także: Jak zamówić beton na budowę?

2. Czy można dodawać szkło (jako kruszywo) do mieszanki betonowej?

Kruszywo szklane może być używane w mieszankach betonowych. Jest to jednak mało popularne rozwiązanie i bardzo rzadko stosowane.

Zobacz także: Zagęszczanie mieszanki betonowej

3. Jakie rodzaje betonu należy stosować do wykonywania poszczególnych części budynku?

Jest to indywidualna kwestia przy każdej inwestycji. Takie informacje powinny być zawarte w projekcie. Warto również skonsultować się z doradcą technicznym z wytwórni betonu, który doradzi jaki produkt będzie najlepszy w konkretnym przypadku.

Zobacz także: Jaki beton stosować do wykonywania fundamentów?

4. Jakimi właściwościami charakteryzuje się beton? Na podstawie jakich właściwości możemy określić jego poszczególne cechy?

Podstawowymi parametrami określającymi cechy mieszanki betonowej są klasy wytrzymałości (np. C20/25) oraz klasy ekspozycji (np. XF)

Zobacz także: Konsystencja, a urabialność mieszanki betonowej – różnice

5. Gruby beton i chudy beton – czym się różnią?

Określenia gruby beton raczej się nie stosuje, natomiast chudy beton to potoczne określenie dla betonów o niskich klasach wytrzymałości. Z tego można wnioskować, że osoba pytająca o gruby beton miała na myśli beton o wysokiej klasie wytrzymałości lub konstrukcyjny.

6. Czy dodanie któregoś ze składników betonu w niewłaściwej proporcji może spowodować zwiększenie lub zmniejszenie wytrzymałości betonu?

Skład mieszanki betonowej jest ściśle określony i zmiana w dozowaniu któregokolwiek z surowców znacząco wpływa na parametry techniczne betonu.

Zobacz także: Na co zwracać uwagę podczas zakupu cementu?

7. Transport betonu (w betoniarce) na budowę. Jak długo może trwać? Wg jakich zasad i norm się odbywa?

 Zasady transportu betonu są określane przez technologa, który projektując mieszankę betonową zakłada określony czas urabialności, czyli w jakim czasie od momentu wyprodukowania mieszanka powinna zostać wbudowana, aby nie utraciła swoich parametrów. Dla typowego betonu wynosi on ok. 2 godzin. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, czas urabialności można wydłużyć poprzez dodanie do mieszanki specjalnych domieszek chemicznych.

 Bartosz Obidziński - Kierownik Produktu/ Ekspert Lafarge

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Dlaczego liście drzew zmieniają kolor i opadają?

    Pod koniec września możemy zaobserwować zjawisko przebarwiania się liści z różnych odcieni zieloni na całą paletę odcieni żółci, barwy pomarańczowej i czerwieni. Nasila się ono w październiku, aby zakończyć się z początkiem listopada, kiedy to z drzew spadną już wszystkie liście. Dlaczego tak się dzieje?

    Coraz więcej Polaków kupuje mieszkanie. Czy opłaca się jeszcze wynajmować?

    Zakup czy wynajem? Na rynku nieruchomości jest ostatnio duże poruszenie. Program Kredyt 2% przyczynił się do wzrostu sprzedaży mieszkań. Do tego dochodzi brak podatku PCC przy zakupie pierwszego mieszkania z rynku wtórnego. Czy w tej sytuacji wynajem mieszkania wciąż się opłaca? 

    Pogoda na weekend 22-24 września. IMGW: nadchodzi zimny front, od niedzieli znowu zmiana. Po weekendzie wraca lato?

    W piątek po południu zacznie do Polski wkraczać front atmosferyczny, który od zachodu będzie nam psuł piękną aurę. Sobota będzie najbrzydsza w tym weekendzie - z deszczem i trochę niższymi temperaturami. W niedzielę wraca już wyż, a więc słońce i piękna pogoda - powiedział w rozmowie z PAP rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.

    Polacy na potęgę biorą kredyty mieszkaniowe

    Wyraźny wzrost na rynku kredytów hipotecznych. W II kwartale Polacy zaciągnęli je na 11 mld zł, ale wielu z nich wstrzymywało się z wnioskami do wejścia w życie w lipcu 2-proc. kredytu na pierwsze mieszkanie. Inni klienci, zainteresowani mieszkaniami z rynku wtórnego, czekali na jeszcze jedną korzystną zmianę – od 1 września od takiej transakcji nie trzeba płacić podatku od czynności cywilnoprawnych. 

    REKLAMA

    Ile trzeba zapłacić deweloperowi za mieszkanie trzypokojowe we wrześniu 2023 roku?

    Ile kosztują aktualnie najtańsze nowe mieszkania trzypokojowe? W jakim metrażu? W których inwestycjach można je znaleźć? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.                       

    Akustyka mieszkania i domu. Jak odizolować się od dźwięków z zewnątrz?

    Badania naukowe dowodzą, że życie w hałasie bardzo negatywnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Dlatego coraz ważniejszym czynnikiem przy wyborze mieszkania jest jego akustyka. Eksperci wskazują, że ochrona przed dźwiękiem zależy od samego projektu inwestycji, rodzaju zastosowanych materiałów czy poprawnego wykonania obiektu.

    Bezpieczny Kredyt 2 proc. bije rekordy popularności. Kiedy zabraknie pieniędzy?

    Polacy zdążyli już pożyczyć na zakup mieszkań w ramach programu „Bezpieczny Kredyt 2%” blisko 3,7 mld złotych – tyle . I to w 11 tygodni! Popyt znacznie przekracza wstępne rządowe szacunki i to nie tylko te przewidziane na pierwsze tygodnie, ale na cały 2023 rok. Czy pieniędzy na ten program starczy do wiosny 2024 roku?

    Instalacje wodne w domu - jak ustrzec się legionelli? Na czym polega dezynfekcja termiczna?

    Problemy z występowaniem bakterii Legionella w instalacjach wody użytkowej występował już wcześniej w Polsce, ale ostatnio mamy więcej takich przypadków. Jednym z głównych powodów może być obniżanie temperatury w instalacjach ciepłej wody użytkowej aby ograniczyć koszty. Dlaczego właściwa temperatura w instalacji wodnej ma kluczowe znaczenie w walce z legionellą? Jak dezynfekować instalacje wodne i jak o nie dbać? Wyjaśnia Sebastian Brzoza, Dyrektor Działu Aplikacji i Wsparcia Technicznego z Danfoss Poland.

    REKLAMA

    Dziś wynajem mieszkania to nie konieczność tylko życiowa decyzja?

    Już nie tylko studenci szukają mieszkań na wynajem. Wiele rodzin wynajmuje mieszkanie z wyboru, bo w razie zmiany pracy, łatwo można zmienić też lokum. Poważną siłę stanowią imigranci zarobkowi. Czy bardziej opłaca się wynajmować niż kupić? 

    Trawnik jesienią – kiedy ostatnie koszenie przed zimą, nawożenie, pielęgnacja

    Kończy się lato, dni stają się krótsze, a noce coraz chłodniejsze i mimo, że jeszcze nawet nie nadeszła kalendarzowa jesień, to perspektywa zimy staje się coraz wyraźniejsza. Jak zatem pielęgnować trawnik jesienią, czym nawozić, kiedy skosić ostatni raz i jak zabezpieczyć go przed zimą?

    REKLAMA