7 pytań na temat betonu – skład, zasady transportu i inne
REKLAMA
REKLAMA
1. Co wchodzi w skład mieszanki betonowej? Jakich składników nie powinniśmy dodawać do mieszanki podczas przygotowywania betonu?
Najlepiej zamówić gotową mieszankę betonową z renomowanej wytwórni betonu. Tylko wtedy można mieć pewność, że beton będzie miał parametry techniczne zgodne z obowiązującymi normami. Podstawowe składniki mieszanki betonowej to: cement, kruszywo, woda i domieszki chemiczne. Należy pamiętać, żeby do gotowej mieszanki nie dodawać wody w celu poprawy konsystencji, ponieważ spowoduje to utratę parametrów betonu.
REKLAMA
Zobacz także: Jak zamówić beton na budowę?
2. Czy można dodawać szkło (jako kruszywo) do mieszanki betonowej?
Kruszywo szklane może być używane w mieszankach betonowych. Jest to jednak mało popularne rozwiązanie i bardzo rzadko stosowane.
Zobacz także: Zagęszczanie mieszanki betonowej
3. Jakie rodzaje betonu należy stosować do wykonywania poszczególnych części budynku?
Jest to indywidualna kwestia przy każdej inwestycji. Takie informacje powinny być zawarte w projekcie. Warto również skonsultować się z doradcą technicznym z wytwórni betonu, który doradzi jaki produkt będzie najlepszy w konkretnym przypadku.
Zobacz także: Jaki beton stosować do wykonywania fundamentów?
4. Jakimi właściwościami charakteryzuje się beton? Na podstawie jakich właściwości możemy określić jego poszczególne cechy?
Podstawowymi parametrami określającymi cechy mieszanki betonowej są klasy wytrzymałości (np. C20/25) oraz klasy ekspozycji (np. XF)
Zobacz także: Konsystencja, a urabialność mieszanki betonowej – różnice
5. Gruby beton i chudy beton – czym się różnią?
Określenia gruby beton raczej się nie stosuje, natomiast chudy beton to potoczne określenie dla betonów o niskich klasach wytrzymałości. Z tego można wnioskować, że osoba pytająca o gruby beton miała na myśli beton o wysokiej klasie wytrzymałości lub konstrukcyjny.
6. Czy dodanie któregoś ze składników betonu w niewłaściwej proporcji może spowodować zwiększenie lub zmniejszenie wytrzymałości betonu?
Skład mieszanki betonowej jest ściśle określony i zmiana w dozowaniu któregokolwiek z surowców znacząco wpływa na parametry techniczne betonu.
Zobacz także: Na co zwracać uwagę podczas zakupu cementu?
7. Transport betonu (w betoniarce) na budowę. Jak długo może trwać? Wg jakich zasad i norm się odbywa?
Zasady transportu betonu są określane przez technologa, który projektując mieszankę betonową zakłada określony czas urabialności, czyli w jakim czasie od momentu wyprodukowania mieszanka powinna zostać wbudowana, aby nie utraciła swoich parametrów. Dla typowego betonu wynosi on ok. 2 godzin. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, czas urabialności można wydłużyć poprzez dodanie do mieszanki specjalnych domieszek chemicznych.
Bartosz Obidziński - Kierownik Produktu/ Ekspert Lafarge
REKLAMA
REKLAMA