REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wykonywanie fundamentów w nietypowym terenie

Joanna Orzechowska
Fundamenty. Fot. Fotolia
Fundamenty. Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jak najlepiej wykonać fundamenty w nietypowym terenie? Jak dostosować gotowy projekt z katalogu do wymagań “trudnego” gruntu? Dowiedz się jaki masz wybór i jakie wiążą się z nim koszty zanim zlecisz przeprojektowanie.

Chcąc posadowić budynek w dość nietypowym terenie, musimy posadowić do na określonym rodzaju fundamentów. Do wyboru mamy m.in. ruszty fundamentowe, płyty oraz ławy.

REKLAMA

Ruszt fundamentowy – to przecinające się pod kątem prostym żelbetowe ławy fundamentowe, można zastosować, jeżeli mamy do czynienia z podłożem o niskiej nośności, a planowany budynek ma mieć konstrukcję słupową. Jest to rozwiązanie stosowane zwykle w przypadku budynków nietypowych (rozczłonkowanych) lub położonych na nietypowym terenie (np: pokopalnianych).

Zobacz także: Pogłębianie piwnicy – jak to zrobić?

REKLAMA

Płyty fundamentowe – nie jest to rozwiązanie najtańsze, ponieważ wymaga indywidualnego zaprojektowania, jeżeli jednak mamy do czynienia z “trudnym” gruntem (o niskiej nośności, niejednorodnym lub z płytko zalegającą wodą gruntową) może okazać się najbardziej opłacalne. Projektant ma do wyboru dwa rodzaje płyt fundamentowych – z ogrzewaniem powietrznym lub z ostrogami.

Płyty z ogrzewaniem powietrznym to rozwiązanie nowe, oprócz możliwości wybudowania domu na nietypowym terenie, gwarantujące również ogrzewanie budynku. Jest to na tyle elastyczna konstrukcja, że można ją wykonać na powierzchni gruntu. Płytę żelbetową o grubości ok. 15–20 cm wylewa się na min. 15 cm warstwę zagęszczonego żwiru oraz termoizolację z kształtek styropianowych (15–20 cm). Płyty z ostrogami to bardziej tradycyjny sposób wykonywania fundamentów. W tym przypadku wylewa się po prostu płytę żelbetową o minimalnej grubości 10 cm. W miejscach, w których staną ściany nośne budynku, wykonuje się termoizolowane wzmocnienia (ostrogi) zagłębione na 50 cm. Jeżeli pod planowanym budynkiem znajdują się wody gruntowe na niewielkiej głębokości należy dodatkowo zabezpieczyć ostrogi za pomocą 15–30 cm podkładu z zagęszczonego mechanicznie żwiru. W takim przypadku trzeba również zaizolować poziomo zewnętrzną stronę fundamentów. Chodzi tu o izolację termiczną (np. za pomocą keramzytu lub umieszczonych w fundamencie kabli grzewczych).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ławy fundamentowe schodkowe – możemy je stosować w sytuacji, kiedy chcemy wybudować dom na działce znajdującej się na zboczu o znacznym spadku (nawet do 30° – ponad 50% nachylenia terenu) lub chcemy np. częściowo podpiwniczyć budynek. Plusem tego rozwiązania jest jego prostota, nie musimy mieć żadnych dodatkowych obliczeń. Nie oznacza to jednak braku dodatkowych kosztów. Więcej będzie kosztowało wykonanie prac ziemnych, ścian fundamentowych, dodatkowo trzeba będzie wykonać drenaż opaskowy. Jeżeli chodzi o samo wykonanie fundamentów, to dopasowania wymaga tylko układ zbrojenia.

Zobacz także: Czy opaska betonowa wokół domu izoluje od wilgoci?

Musimy także pamiętać o odpowiednich proporcjach pomiędzy wymiarami. Nie wymagają zmiany szerokość ani wysokość ław fundamentowych, a także średnicy, ilość i rozstawu zbrojenia. Ważne jest, aby kąt nachylenia ław nie był większy niż nachylenia terenu. Wysokość pojedynczego uskoku nie może być większa od podwojonej wysokości ławy fundamentowej. Niezwykle istotne jest abyśmy pamiętali, że zmieni się wygląd oraz wnętrze domu ze względu na różnice poziomów (np.: jeżeli spadek = 16%, różnica na przeciwległych ścianach będzie wynosiła 144 cm – przy założeniu, że szerokość budynku = 9 m).

Zobacz także: Czym najlepiej termicznie izolować ławy fundamentowe?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkanie lub dom. Czy dla kupujących najważniejsza w ofercie jest cena, odpowiedzi są wielkim zaskoczeniem

Wcale nie cena odgrywa kluczową rolę dla kupujących mieszkanie lub dom od dewelopera. Wyniki badania opinii są zaskakujące. Na dodatek inną najważniejszą przy decyzji zakupowej cechą jest ta przy zakupie mieszkania o tej przy nabywaniu na własność domu.

Czy deweloperzy zmieniają swoje plany inwestycyjne ze względu na mniejsze zainteresowanie klientów?

Czy deweloperzy zmieniają swoje plany inwestycyjne ze względu na mniejsze zainteresowanie klientów? Jakie mają plany na kolejny rok? Gdzie będzie można kupić mieszkania?

Większy ruch na rynku nieruchomości. Polacy nie chcą już czekać na rządowe dopłaty?

Jak wyglądał trzeci kwartał na rynku mieszkaniowym? Czy Polacy wstrzymywali decyzję o zakupie mieszkania ze wglądu na oczekiwanie na program rządowy, stopy procentowe albo wakacje? 

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera?

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera? W jakich metrażach sprzedawane są kawalerki? Gdzie można upić najtaniej? 

REKLAMA

Podwyższają ceny nieruchomości: „Proszę dopisać w ogłoszeniu, że mój dom jest położony w miejscu, gdzie nie było powodzi”.

Jak powódź wpłynie na rynki nieruchomości? Z pewnością sprzedaż zalanych domów i mieszkań przez najbliższe lata będzie trudna. Jakie są prognozy dla lokalnych rynków nieruchomości na terenach poszkodowanych przez powódź? 

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Niektórzy ucieszyli się już z ciepłych kaloryferów, inni na sezon grzewczy muszą jeszcze chwilę zaczekać. Jak się dobrze przygotować? Jak zadbać o temperaturę w domu? 

Jesienne i zimowe obowiązki zarządców nieruchomości

Tam gdzie jedni udają się na odpoczynek po intensywnym sezonie, inni zaczynają wytężoną pracę. W tej drugiej grupie są firmy zajmujące się zarządzaniem nieruchomościami. Zakres wykonywanych prac wykonywanych przez zarządcę zależy w dużej mierze od warunków pogodowych. Warto również z wyprzedzeniem przygotować narzędzia i rozplanować prace tak, żeby niespodziewana zmiana pogody nikogo nie zaskoczyła. 

Problem deficytu mieszkań w naszym kraju rozwiążą pustostany?

Czy zasiedlanie pustostanów może być rozwiązaniem na deficyt mieszkań w Polsce? Skąd tak duża liczba mieszkań niezamieszkanych?

REKLAMA

Własne mieszkanie. Czekać na rządowe dopłaty czy kupić już teraz?

Czy przyszli nabywcy mieszkań wstrzymują się w decyzją o zakupie, czekając na rządowe dopłaty w programie Na start? Czy rośnie liczba osób kupujących za gotówkę. Czy deweloperzy zaobserwowali wzrost liczby rezerwacji?

Warto zainwestować w termomodernizację domu nie tylko ze względu na niższe rachunki

Ocieplone domy i mieszkania w budynku po termomodernizacji szybciej znajdują nabywców i najczęściej osiągają też wyższą cenę – przyznają zapytani w sondzie przeprowadzonej przez portal GetHome.pl pośrednicy w obrocie nieruchomościami.

REKLAMA