REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wykonywanie fundamentów w nietypowym terenie

Joanna Orzechowska
Fundamenty. Fot. Fotolia
Fundamenty. Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jak najlepiej wykonać fundamenty w nietypowym terenie? Jak dostosować gotowy projekt z katalogu do wymagań “trudnego” gruntu? Dowiedz się jaki masz wybór i jakie wiążą się z nim koszty zanim zlecisz przeprojektowanie.

Chcąc posadowić budynek w dość nietypowym terenie, musimy posadowić do na określonym rodzaju fundamentów. Do wyboru mamy m.in. ruszty fundamentowe, płyty oraz ławy.

REKLAMA

Ruszt fundamentowy – to przecinające się pod kątem prostym żelbetowe ławy fundamentowe, można zastosować, jeżeli mamy do czynienia z podłożem o niskiej nośności, a planowany budynek ma mieć konstrukcję słupową. Jest to rozwiązanie stosowane zwykle w przypadku budynków nietypowych (rozczłonkowanych) lub położonych na nietypowym terenie (np: pokopalnianych).

Zobacz także: Pogłębianie piwnicy – jak to zrobić?

REKLAMA

Płyty fundamentowe – nie jest to rozwiązanie najtańsze, ponieważ wymaga indywidualnego zaprojektowania, jeżeli jednak mamy do czynienia z “trudnym” gruntem (o niskiej nośności, niejednorodnym lub z płytko zalegającą wodą gruntową) może okazać się najbardziej opłacalne. Projektant ma do wyboru dwa rodzaje płyt fundamentowych – z ogrzewaniem powietrznym lub z ostrogami.

Płyty z ogrzewaniem powietrznym to rozwiązanie nowe, oprócz możliwości wybudowania domu na nietypowym terenie, gwarantujące również ogrzewanie budynku. Jest to na tyle elastyczna konstrukcja, że można ją wykonać na powierzchni gruntu. Płytę żelbetową o grubości ok. 15–20 cm wylewa się na min. 15 cm warstwę zagęszczonego żwiru oraz termoizolację z kształtek styropianowych (15–20 cm). Płyty z ostrogami to bardziej tradycyjny sposób wykonywania fundamentów. W tym przypadku wylewa się po prostu płytę żelbetową o minimalnej grubości 10 cm. W miejscach, w których staną ściany nośne budynku, wykonuje się termoizolowane wzmocnienia (ostrogi) zagłębione na 50 cm. Jeżeli pod planowanym budynkiem znajdują się wody gruntowe na niewielkiej głębokości należy dodatkowo zabezpieczyć ostrogi za pomocą 15–30 cm podkładu z zagęszczonego mechanicznie żwiru. W takim przypadku trzeba również zaizolować poziomo zewnętrzną stronę fundamentów. Chodzi tu o izolację termiczną (np. za pomocą keramzytu lub umieszczonych w fundamencie kabli grzewczych).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ławy fundamentowe schodkowe – możemy je stosować w sytuacji, kiedy chcemy wybudować dom na działce znajdującej się na zboczu o znacznym spadku (nawet do 30° – ponad 50% nachylenia terenu) lub chcemy np. częściowo podpiwniczyć budynek. Plusem tego rozwiązania jest jego prostota, nie musimy mieć żadnych dodatkowych obliczeń. Nie oznacza to jednak braku dodatkowych kosztów. Więcej będzie kosztowało wykonanie prac ziemnych, ścian fundamentowych, dodatkowo trzeba będzie wykonać drenaż opaskowy. Jeżeli chodzi o samo wykonanie fundamentów, to dopasowania wymaga tylko układ zbrojenia.

Zobacz także: Czy opaska betonowa wokół domu izoluje od wilgoci?

Musimy także pamiętać o odpowiednich proporcjach pomiędzy wymiarami. Nie wymagają zmiany szerokość ani wysokość ław fundamentowych, a także średnicy, ilość i rozstawu zbrojenia. Ważne jest, aby kąt nachylenia ław nie był większy niż nachylenia terenu. Wysokość pojedynczego uskoku nie może być większa od podwojonej wysokości ławy fundamentowej. Niezwykle istotne jest abyśmy pamiętali, że zmieni się wygląd oraz wnętrze domu ze względu na różnice poziomów (np.: jeżeli spadek = 16%, różnica na przeciwległych ścianach będzie wynosiła 144 cm – przy założeniu, że szerokość budynku = 9 m).

Zobacz także: Czym najlepiej termicznie izolować ławy fundamentowe?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

REKLAMA

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

REKLAMA

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

REKLAMA