REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Rynek budowlany: coraz mniej pozwoleń na budowę

Budowa, budownictwo, ceramika, budynek. /Fotolia
Budowa, budownictwo, ceramika, budynek. /Fotolia
Fotolia/ materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

W 2013 roku wydano 138,1 tys. pozwoleń na budowę. To niewiele, analizując kilka ostatnich lat. Coraz mniej budują zarówno deweloperzy, jak i indywidualni inwestorzy.

REKLAMA

REKLAMA

Listopad był piątym z rzędu miesiącem, w którym deweloperzy rozpoczęli więcej  budów niż w analogicznym miesiącu 2012 r. – wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Hurraoptymizm nie jest jednak wskazany, gdyż taki wynik jest w dużej mierze efektem zaburzenia statystyki spowodowanego wprowadzeniem w życie tzw. ustawy deweloperskiej. Firmy budujące mieszkania bardzo aktywnie działały przed wejściem nowego prawa w życie (koniec kwietnia 2012 r.), potem zaś nastąpiło nienaturalne (choć spodziewane) spowolnienie. 4886 nowych budów to o 2,2 proc. więcej niż rok temu, prawie 25 proc. mniej niż w 2011 r. i niemal dokładnie tyle samo, co w 2010 r.

W skumulowanym ujęciu 12-mies. rok do roku (uwzględniającym statystykę za ostatnich 12 mies. odniesioną do 12 mies. okresu zakończonego listopadem 2012 r.) widać nadal spore spadki, choć warto zauważyć, że obecnie wynoszą one 15,5 proc., podczas gdy dwa miesiące temu było to ponad 26 proc., a cztery miesiące temu prawie 35 proc. Można by to odebrać jako znak ożywienia na rynku, gdyby nie fakt, że wydaje się coraz mniej pozwoleń na budowę, a bez pozwoleń więcej budować się nie da. W okresie grudzień 2012 – listopad 2013 deweloperzy rozpoczęli 50 922 budowy.

Mieszkania, których budowę rozpoczęto w ostatnich 12 miesiącach

Rozpoczęte budowy Zmiana r/r Zmiana m/m
126 532 -12,99% 0,07%

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Łącznie w ostatnich 12 miesiącach rozpoczęto 138,1 tys. budów, o 13 proc. mniej niż w analogicznym okresie rok wcześniej, przy czym pół roku temu spadek przekraczał 25 procent. Warto jednak przypomnieć, że w okresie mieszkaniowej hossy budowało się znacznie więcej nieruchomości. Np. w 12-mies. okresie zakończonym w kwietniu 2008 r. rozpoczęto budowę 194,8 tys. mieszkań.

Dobrze rynkowi nie wróży jednak malejąca liczba pozwoleń na budowę. W ujęciu 12-miesięcznym powoli acz systematycznie spada ona od początku 2012 r. W ostatnim roku wydano łącznie 138,1 tys. pozwoleń na budowę, co jest najsłabszym wynikiem od co najmniej od czasów przed boomem nieruchomościowym z lat 2006-2008. Rok temu wydanych pozwoleń było o 30,6 tys. więcej, spadek ich liczby przekracza 18 proc. Niewiele pozwoleń otrzymują zarówno deweloperzy, jak i klienci budujący indywidualnie (obie grupy zanotowały najniższe wyniki w historii), jednak to u firm widać większe obniżki (o 25 proc. rok do roku).

Mieszkania, na realizację których wydawano pozwolenia w ostatnich 12 miesiącach

Wydane pozwolenia Zmiana r/r Zmiana m/m
138 140 -18,14% -1,93%

W samym listopadzie klienci indywidualni otrzymali pozwolenia na budowę 5587, a deweloperzy 3407 mieszkań. To odpowiednio o 9,6 i 39,7 proc. mniej niż w listopadzie 2012 r.

Liczba mieszkań oddanych do użytkowania utrzymuje się na dość wysokim poziomie, co jest spowodowane relatywnie wysoką liczbą budów rozpoczynanych w 2011 i 2012 r., stan ten powinien się jeszcze przez kilka kwartałów utrzymać. Stabilizacja na rynku pod tym względem trwa od września 2012 r. Każdego miesiąca liczba oddanych w ostatnim roku mieszkań mieści się w przedziale 149-154 tysiące. Liczba rozpoczynanych budów zaczęła spadać latem 2012 r., co oznacza, że okres stabilizacji jeśli chodzi o liczbę oddanych mieszkań powinien trwać jeszcze około 6-9 miesięcy.

W okresie grudzień 2012 r. – listopad 2013 r. oddano do użytkowania 149,1 tys. mieszkań, co jest liczbą o 1,5 proc. mniejszą od tej za okres grudzień 2011 r. – listopad 2012 r. Warto jednak zauważyć, że lepiej wiodło się inwestorom indywidualnym (wzrost o 1,4 proc.) niż deweloperom (spadek o 4,7 proc.).

Mieszkania oddane do użytkowania w ostatnich 12 miesiącach

Oddane mieszkania Zmiana r/r Zmiana m/m
149 067 -1,46% -1,54%

W ujęciu miesięcznym liczba lokali mieszkalnych oddanych do użytkowania była niższa niż rok temu zarówno u deweloperów (5272 – o 26,7 proc. mniej niż w listopadzie 2012 r.), jak i u inwestorów indywidualnych (6405 – o 17,2 proc. mniej niż przed rokiem.

Zobacz także: Dobra koniunktura na rynku ociepleń

Marcin Krasoń, Home Broker

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 2025 r. obowiązek selektywnej zbiórki odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Jak dostosować się do nowych przepisów?

W Polsce od 1 stycznia 2025 r. wejdą w życie przepisy stanowiące obowiązek selektywnej zbiórki i odbioru odpadów budowlanych oraz rozbiórkowych, z rozróżnieniem na takie materiały jak drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips oraz odpady mineralne. Jakie wyzwania pojawiają się w kontekście tego obowiązku dla firm budowlanych?

Jak zmieniały się ceny ciepłej i zimnej wody przez lata?

Wzrost opłat za wodę to ostatnio dość głośny temat. Sprawdzamy zatem, jak ceny ciepłej oraz zimnej wody zmieniały się przez ostatnie 15 lat - 20 lat. 

Mimo zastoju na rynku, mieszkania nie chcą tanieć. Po stabilizacji cen w lipcu w sierpniu znów w większości miast wrócił trend wzrostowy

Na rynku mieszkań z drugiej ręki przybywa dużo nowych ofert. O dziwo jednak stosunkowo dużo jest też wycofywanych, mimo niesfinalizowania oferty. To dowodzi, że ani sprzedający, ani kupujący nie są usatysfakcjonowani aktualnymi cenami.

Po wakacjach na południu Europy Polacy nabierają chęci kupna nieruchomości w Hiszpanii, Włoszech, Chorwacji. Czy warto?

Tegoroczne lato nad Wisłą było wyjątkowo gorące, ale w dłuższej perspektywie lokatorów w Polsce czeka sezon grzewczy, krótkie dni i mroźne noce. Można tego uniknąć mieszkając całorocznie tam, gdzie chętnie wyjeżdżamy na wakacje. Za mieszkanie nad morzem w Hiszpanii lub we Włoszech zapłacimy mniej niż za nieruchomość w Polsce.

REKLAMA

Szalone ceny na rynku nieruchomości sprawiły, że najwięcej osób poszukuje teraz domów o powierzchni 80-100 metrów kwadratowych

Kupujący domy są realistami. Wiedzą, że by zmieścić się z wydatkiem w milionie złotych – a na taki wydatek stać większość – muszą ograniczyć się do domów małych. Właściwie domków – o powierzchni do 80 metrów, a przy sprzyjających okolicznościach, stumetrowych.

8-15 proc. rocznie zysku z zakupu mieszkania na wynajem studentom [przykłady, obliczenia]

Zakup mieszkania z myślą o wynajmie studentom to stabilny i dochodowy sposób na lokowanie kapitału. Klucz do sukcesu leży w odpowiednim przygotowaniu nieruchomości oraz wyborze lokalizacji, która zapewni wysoki popyt. Mieszkania w miastach akademickich, które dodatkowo mają też potencjał turystyczny, oferują atrakcyjną stopę zwrotu, a także potencjalny wzrost wartości nieruchomości w perspektywie długofalowej. Na uwagę inwestycyjną zasługują tu zwłaszcza większe metraże mieszkań.

Teraz dom na przedmieściach tańszy od średniego mieszkania w centrum miasta. Co wybierają Polacy

Opcja zakupu domu pod miastem – zwłaszcza bliźniaka lub szeregowca – stała się rozwiązaniem dużo tańszym niż kupno nawet niezbyt dużego mieszkania w centrum miasta. Taki dom teraz można kupić okazyjnie także dlatego, że wielu rozczarowanych wadami mieszkania na przedmieściach chce powrotu do centrum.

Mieszkanie dla studenta: koszt wynajęcia pokoju to średnio 2 tys. zł miesięcznie, a co z miejscami w akademikach

Akademik, dom studenta – to marzenie wielu młodych, którzy chcą kontynuować edukację na studiach wyższych. Nauka w publicznych uczelniach jest bezpłatna, ale nie zmienia to faktu, że trzeba mieć wciąż dużo pieniędzy, by studiować. A największa pozycja w budżecie to mieszkanie.

REKLAMA

Ile kosztuje miejsce w akademiku a ile trzeba zapłacić za wynajęcie mieszkania? Rok akademicki 2024/2025

W bieżącym roku na studiującą młodzież czeka ok. 115 tys. miejsc w akademikach. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach akademickich ich dostępność jest największa oraz z jakim wydatkiem muszą się liczyć studentki i studenci, którym uda się zdobyć takie zakwaterowanie. 

Ile trzeba zapłacić za miejsce w akademiku? A gdzie student najtaniej wynajmie mieszkanie?

W całym kraju są tylko 443 akademiki uczelniane, które mogą przyjąć zaledwie ok. 115 tys. W praktyce jeszcze mniej, bo stan niektórych pokojów pozostawia wiele do życzenia. Reszta żaków musi szukać mieszkania na wynajem. Jakie są ceny w poszczególnych miastach? 

REKLAMA