REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nawierzchnie: Kostka i płyty betonowe przyjazne środowisku

REKLAMA

REKLAMA

Producent kostek i płyt betonowych Libet uzyskał wyróżnienie. Produkowane przez niego produkty są przyjazne środowisku. Wyroby Libet otrzymały też pozytywną opinię Instytutu Ochrony Środowiska.

REKLAMA

Przeprowadzone w Instytucie Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy badania potwierdzają, że produkty wykończenia nawierzchni autorskich kolekcji Liber: Stream Line, Iberia oraz kostka Farmerska, wraz z płytą Ażur (należącą do grupy produktów przemysłowych) umożliwiają ułożenie nawierzchni o znaczącym procencie powierzchni biologicznie czynnej – od 5,8 % do ok. 50%. Nie zawierają także w swoim składzie substancji, które mogłyby negatywnie oddziaływać na środowisko. Dokonane w Instytucie analizy wykazały brak szkodliwego oddziaływania na środowisko nie tylko w trakcie użytkowania wykonanych z nich nawierzchni, ale także w procesie produkcji kostek betonowych.

REKLAMA

- Opinia Instytutu Ochrony Środowiska formalnie potwierdza fakt, że Libet, jako czołowy producent wyrobów betonowych, z należytą uwagą podchodzi do kwestii ochrony środowiska, a nasze produkty są przyjazne otoczeniu. Szczególnie zależało nam na pozytywnej ocenie dla czterech produktów, których kształty pozwalają na ułożenie nawierzchni o znaczącym procencie wodoprzepuszczalności, jakkolwiek rozwiązania i technologie przyjazne środowisku dotyczą wszystkich produkowanych przez naszą firmę wyrobów – mówi Tomasz Kopyra, koordynator ds. rozwoju rynku firmy Libet.

Pozytywna opinia Instytutu Ochrony Środowiska, oprócz tego, że poświadcza zaangażowanie czołowego producenta nawierzchni, w dbałość o ochronę środowiska, stanie się w przyszłości także istotnym wsparciem w codziennej pracy inwestorów i architektów.

- Dokument ten ostatecznie potwierdza bowiem, że produkowane przez firmę Libet wyroby nie zakłócają naturalnej wegetacji roślin oraz stanowią integralną część powierzchni biologicznie czynnej – wyjaśnia Tomasz Kopyra.

Co daje posiadani pozytywnej opinii w zakresie środowiska?

REKLAMA

Otóż oprócz obowiązującego na naszym rynku Prawa budowlanego oraz Ustawy o wyrobach budowlanych obowiązują również przepisy dotyczące ochrony środowiska. Zgodnie z powyższymi, teren działki budowlanej podzielony jest na teren zabudowany oraz niezabudowany. Część wolna od zabudowy zaliczana jest do powierzchni biologicznie czynnych, a według definicji jest to: „grunt rodzimy oraz woda powierzchniowa na terenie działki budowlanej, a także 50% sumy powierzchni tarasów i stropodachów o powierzchni nie mniejszej niż 10 m2 urządzonych jako stałe trawniki lub kwietniki na podłożu zapewniającym im naturalną wegetację.” Procent powierzchni biologicznie czynnej zawarty jest w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. W przypadku braku takiego planu informacje o wymaganej wielkości powierzchni biologicznie czynnej inwestor powinien otrzymać w oparciu o warunki zabudowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Powyższa definicja nie odpowiada jednak na pytanie czy nawierzchnie wykonane z płyt ażurowych lub kostek betonowych mogą być uznawane za powierzchnię biologicznie czynną. Miały miejsce sytuacje, w których inwestorzy współpracujący z firmą Libet mieli w takiej sytuacji wątpliwości. Teraz, kiedy dysponujemy opinią Instytutu Ochrony Środowiska takich wątpliwości nie powinno być – reasumuje Tomasz Kopyra.

Zobacz także:  Materiał na podjazd – Klinkier

Zobacz także:  Bruk klinkierowy wokół domu – lepszy od betonu lub żwiru?

Zobacz także:  Nawierzchnia z kostki betonowej

Produkty, które uzyskały pozytywną opinię Instytutu Ochrony Środowiska to:

Stream Line - sprawdzi się na podjazdach, parkingach i drogach. Części ażurowe nawierzchni, przez które woda swobodnie odpływa do gruntu, najkorzystniej wypełnić trawą, co dodatkowo zintegruje wzór z otoczeniem. Potencjalna powierzchnia biologicznie czynna, w przestrzeniach pomiędzy elementami kostki, wynosi ok. 31%. Warto wspomnieć, że płyta Stream Line zaprojektowana przez Jerzego Dobrzańskiego została nie tylko doceniona przez jury miesięcznika branżowego Builder – Top Builder 2013, ale znalazła się także wśród wyróżnionych w prestiżowym plebiscycie must have w ramach ubiegłorocznego Międzynarodowego Festiwalu Designu w Łodzi (prezentowana była również w Mediolanie i Berlinie). Produkt potwierdził też swoją wyjątkowość zdobywając Top Design Award 2013 na tegorocznej wystawie Arena Design w Poznaniu.

Stream Line. Fot. Libet

Kostka Iberia - zaprojektowana została przez młodą designerkę Weronikę Ludwik, absolwentkę Wydziału Form Przemysłowych ASP w Krakowie. Charakterystyczny kształt wielokąta nie tylko wyróżnia kostkę Iberia spośród standardowych produktów, ale inspiruje do tworzenia różnorodnych wzorów i układów – zarówno ażurowych, jak i szczelnie pokrywających teren. Dzięki zaskakującej formie, powierzchnię wykonaną z kostki Iberia można zaaranżować na wiele różnych sposobów. Kompozycje ażurowe, oprócz walorów estetycznych w naturalny sposób przyczyniają się do odprowadzania wody do gruntu oraz umożliwiają swobodny porost traw. Powierzchnia biologicznie czynna dochodzi do 36%.

Kostka Iberia. Fot. Libet

Kostka Farmerska - to doskonałe połączenie klasycznej estetyki i funkcjonalności. Stosuje się ją wszędzie tam, gdzie woda deszczowa powinna szybko wsiąkać w podłoże. Duże odstępniki pozwalają uzyskać równe, szerokie fugi, które dekoracyjnie można wypełnić trawą, mchem lub grysem. Farmerska bardzo dobrze sprawdza się na parkingach oraz podjazdach - odpowiednia grubość kostki sprawia, że jest wystarczająco wytrzymała, by służyć jako podstawa pod ruch kołowy. Powierzchnia biologicznie czynna dochodzi do 23%.

Kostka Farmerska. Fot. Libet

Kostka Ażur - powierzchnia biologicznie czynna dochodzi do 50%.

Źródło: Libet

Kostka brukowa Libet Farmerska. Fot. Libet
Libet
Kostka brukowa Libet Farmerska. Fot. Libet
Libet
Kostka brukowa Libet Iberia. Fot. Libet
Libet
Kostka brukowa Libet Iberia. Fot. Libet
Libet
Kostka brukowa Libet Iberia. Fot. Libet
Libet
Kostka brukowa Libet Iberia. Fot. Libet
Libet
Kostka brukowa Libet Stream line. Fot. Libet
Libet
Kostka brukowa Libet Stream line. Fot. Libet
Libet
Kostka brukowa Libet Stream line. Fot. Libet
Libet
Kostka brukowa Libet Stream line. Fot. Libet
Libet
Kostka brukowa Libet Stream line. Fot. Libet
Libet
Kostka brukowa Libet Stream line. Fot. Libet
Libet
Kostka brukowa Libet Stream line. Fot. Libet
Libet
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA