REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nieruchomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Najem mieszkań w 2022 - podsumowanie

Od stycznia do listopada 2022 roku, stawki najmu wzrosły we wszystkich 16 badanych miastach, a średni wzrost wyniósł 14%. W 2023 r. sytuacja prawdopodobnie będzie już dużo bardziej stabilna.

Milion mieszkań w Polsce ma ponad 100 lat!

Co łączy Łódź, Wrocław, Katowice, Szczecin i Bydgoszcz? Wysoki udział przedwojennych domów i mieszkań w zasobach mieszkaniowych tych miast. Jak wynika z ostatniego Narodowego Spisu Powszechnego ponad 2,4 mln rodzin mieszka w przedwojennych domach jednorodzinnych i kamienicach czynszowych. W dodatku ponad milion mieszkań ma ponad 100 lat!

Czy sektor mieszkaniowy będzie się konsolidował?

Czy deweloperzy mieszkaniowi biorą pod uwagę scenariusz, w którym decydują się na konsolidację z innym podmiotem? W jakiej sytuacji firmy mogłyby zacząć rozpatrywać takie rozwiązanie?

Program Czyste Powietrze w 2023 - jaka kwota dofinansowania?

3 stycznia 2023 r. ruszyła kolejna odsłona programu "Czyste Powietrze", która przewiduje podwyższenie progów dochodowych jak i dofinansowania do wymiany pieca grzewczego i termomodernizacji. Maksymalna dotacja będzie mogła wynieść nawet 136 tys. zł.

REKLAMA

Wykup i adaptacja strychu od Wspólnoty Mieszkaniowej

Wykup i adaptacja strychu od wspólnoty mieszkaniowej często okazuje się bardzo korzystnym rozwiązaniem zarówno dla inwestora, jak i wspólnoty. Inwestor uzyskuje możliwość powiększenia swojego mieszkania lub stworzenia nowego, za niższą cenę niż nabycie mieszkania na rynku. Dostaje także możliwość ciekawej aranżacji wnętrza. Z kolei wspólnota otrzymuje w zamian za zbycie części wspólnej środki na spłaty kredytów lub przeprowadzenie remontu. Jeżeli członkowie wspólnoty raczej nie korzystają ze strychu, można powiedzieć, że wspólnota otrzymuje te środki „niewielkim kosztem” – poprzez zbycie niewykorzystywanej części budynku. Jednocześnie wspólnota może zażądać, żeby w ramach prowadzonej adaptacji inwestor wyremontował i ocieplił dach budynku.

Ceny najmu luksusowych nieruchomości na świecie w 2022 - ranking miast z najwyższymi wzrostami

Według indeksu śledzącego zmiany cen na rynku najmu nieruchomości luksusowych, Prime Global Index, najem w 10 śledzonych miastach, na koniec III kwartału 2022, podrożał o 10,2% r/r. Jednocześnie oznacza to spadek z poziomu 11,9%, który został osiągnięty w marcu 2022 roku, czyli na koniec II kwartału.

Wymiana okien w 2022 roku – jak Polacy przygotowali swoje domy przed zimą?

Stare lub nieszczelne okna mogą prowadzić do utraty znacznej ilości ciepła z budynków. Nowe konstrukcje, oprócz walorów termoizolacyjnych, zapewniają również lepszą ochronę przed hałasem, wentylację, są także zabezpieczeniem antywłamaniowym.

Jak długo działają panele fotowoltaiczne? Jak wydłużyć ich żywotność?

Rośnie popularność instalacji fotowoltaicznych. Na koniec października 2022 r. moc zainstalowana w PV wyniosła prawie 11,5 GW. To aż o 71,2% więcej niż w analogicznym okresie 2021 roku. Część osób, które planują zainwestować w fotowoltaikę zastanawia się nad tym, jaka jest żywotność paneli. Producenci gwarantują, że ich sprawność z biegiem lat nie spadnie poniżej pewnego poziomu. Jest to jednak warunkowane kilkoma czynnikami. Podpowiadamy, ile faktycznie mogą służyć panele fotowoltaiczne i jak dbać o nie, aby maksymalnie ten czas przedłużyć.

REKLAMA

Min. Moskwa: nie wykluczamy dofinansowywania do pomp ciepła dla użytkowników gazu

"Nie wykluczamy dofinansowywania pomp ciepła dla użytkowników gazu sieciowego" - powiedziała minister klimatu Anna Moskwa w poniedziałek w RMF FM. Zaznaczyła, że przyspiesza program Czyste Powietrze, który ma pozwolić wyeliminować węgiel jako źródło ogrzewania w gospodarstwach domowych.

Ile wybudowano mieszkań czynszowych w 2022 roku?

„Przewiduje się, że w latach 2019-2025 łączne efekty budownictwa gminnego osiągną ponad 150 tys. lokali mieszkalnych” – zapowiadał rząd. Eksperci GetHome.pl sprawdzili, ile ich do tej pory powstało, i ile może powstać na podstawie wydanych pozwoleń na budowę.

Wspólne ogrodzenie z sąsiadem to również wspólne obowiązki

Wspólne ogrodzenia nie stanowią rzadkości - zwłaszcza w przypadku domów jednorodzinnych. Wyjaśniamy, jak w takiej sytuacji wyglądają wspólne obowiązki.

Branża deweloperska w 2022 - podsumowanie

Dla wielu branż 2022 był ciężkim rokiem. Wojna w Ukrainie, rosnące stopy procentowe czy droższe kredyty hipoteczne to jedne z najważniejszych czynników, jakie miały wpływ na sytuację deweloperów w minionym roku. Jak podaje raport JLL „Rynek mieszkaniowy w Polsce III kw. 2022” popyt na mieszkania spada, a ostatnio był tak niski jedynie w 2020 podczas pandemii COVID. Coraz większe znaczenie na rynku zdobywają nabywcy gotówkowi.

Obniżanie temperatury w domu sposobem na oszczędzanie. Jak robić to zdrowo?

Oszczędzanie na ogrzewaniu. Rosnące rachunki zauważalnie wpływają na budżet domowy większości Polaków. Wiele osób w ramach kompromisu decyduje się na obniżenie temperatury w mieszkaniu lub domu. Jest to dobry sposób, jednak trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

Program Pierwsze Mieszkanie. Czy ożywi rynek nieruchomości?

Program Pierwsze Mieszkanie ma pobudzić popyt na zakup mieszkań. Skierowany jest do osób, które chcą nabyć swoją pierwszą nieruchomość i zakłada wsparcie w dwóch wariantach: kredyt 2% oraz Konto Mieszkaniowe.

Ankieta: 45 proc. agentów nieruchomości przewiduje spadek popytu na mieszkania

Ponad połowa agentów nieruchomości spodziewa się w przyszłym roku stabilizacji cen mieszkań na rynku pierwotnym i spadku cen na rynku wtórnym - wynika z ankiety Metrohouse przeprowadzonej w grudniu. 45 proc. uważa, że popyt na mieszkania będzie spadać, jedna trzecia - że będzie podobny jak teraz.

Przesądy noworoczne - lista najpopularniejszych przesądów na Nowy Rok

Przesądy noworoczne. Zmiana daty z 31 grudnia na 1 stycznia to coś więcej, niż tylko zakup nowego kalendarza. Ostatni dzień starego roku i pierwszy dzień nowego obfitują w przesądy i symbole. Kto wie, może dzięki niektórym z nich łatwiej będzie wypełnić noworoczne postanowienia? Na pewno warto je znać.

Dobra luksusowe w Polsce rosną w siłę

Mimo pogarszającej się na całym świecie sytuacji gospodarczej i silnego osłabienia nastrojów konsumenckich, dobra luksusowe jak zawsze są odporne na wahania koniunktury. Ani wysoka inflacja, trwająca wojna na Ukrainie i walki państw z konsekwencjami pandemii Covida, nie zatrzymały wzrostu tego rynku. Jak wynika z raportu Bain & Company, całkowita wartość rynku dóbr luksusowych, czyli m.in. nieruchomości, jachtów, samolotów, aut, wzrosła w 2022 r. o 21%.

NBP: realne ceny mieszkań zaczęły spadać w III kw. 2022 r.

Ceny mieszkań w III kw. 2022 r. w ujęciu nominalnym wzrosły, ale w ujęciu realnym zaczęły spadać, szczególnie wyraźnie w Warszawie – podał Narodowy Bank Polski w środowym raporcie o sytuacji na rynku nieruchomości w III kw. 2022 r.

Wcześniejsza spłata kredytu mieszkaniowego a prowizja

Kwestią, czy prowizja za udzielenie kredytu mieszkaniowego ulega proporcjonalnemu obniżeniu w sytuacji wcześniejszej spłaty tego kredytu, czy też jest to koszt niedotyczący okresu obowiązywania umowy, zajmie się w styczniu 2023 roku Sąd Najwyższy. Pytanie do SN skierował szczeciński sąd.

Selektywna zbiórka odpadów budowlanych i rozbiórkowych (podział na 6 frakcji) od 2023 roku

Od 1 stycznia 2023 r. odpady budowlane i rozbiórkowe będą podlegać selektywnej zbiórce w podziale na co najmniej sześć frakcji. Nowe przepisy nie dotyczyć będą jednak gospodarstw domowych i punktów selektywnej zbiórki odpadów.

Cyfrowa Książka Obiektu Budowlanego od 2023 roku

1 stycznia 2023 r. ruszy Cyfrowa Książka Obiektu Budowlanego. System c-KOB umożliwi założenie i prowadzenie książki obiektu budowlanego, wprowadzanie informacji o ekspertyzach i badaniach technicznych oraz danych dotyczących kontroli okresowych.

2022 rok weryfikuje cele mieszkaniowe: obniżamy oczekiwania dotyczące wielkości, standardu i lokalizacji

Zielona transformacja na rynku nieruchomości - etap

8 na 10 firm, których reprezentanci wzięli udział w globalnym badaniu Forrester, zadeklarowało, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy skupią się na wdrożeniu zrównoważonych inicjatyw. Motywacją jest oczywiście klient. Doskonale widać to w sektorze nieruchomości, który jest języczkiem u wagi w zielonej transformacji.

Wirtualna rzeczywistość w nieruchomościach – czym są wirtualne spacery

Technologia "wirtualnych spacerów" pozwala potencjalnym nabywcom na interaktywne zwiedzanie każdego zakamarka nieruchomości, bez ruszania się sprzed ekranu komputera. Zmiany w ostatnich latach przebiły opór wielu osób przed korzystaniem ze technologii zdalnych i sprawiły, że znacznie zwiększyło się grono ich odbiorców.

Budownictwo w erze dekarbonizacji – cele, zasady, przepisy

Dekarbonizacja budownictwa jest ważnym elementem w dążeniu do ograniczenia emisji dwutlenku węgla i ograniczenia negatywnych skutków zmian klimatu. Oznacza to, że budynki muszą być projektowane, budowane i użytkowane w sposób, który zmniejsza emisje gazów cieplarnianych, a nie tylko zmniejsza zużycie energii. Branża budowlana, w tym deweloperzy i zarządcy budynków stoją dziś przed wyzwaniem, od którego nie ma odwrotu. Zeroemisyjne technologie i rozwiązania oznaczają nową erę w historii budownictwa.

W. Buda: budowa domu 150-200 m kw. bez pozwolenia na budowę od 2023 roku

Budowa domu 150-200 m kw. nie będzie wymagała pozwolenia na budowę; przepisy te będą obowiązywać od początku roku - poinformował we wtorek minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

W sklepach budowlanych duże spadki ruchu

Monitoring ponad 600 marketów budowlanych w Polsce wykazał, że liczba wizyt w placówkach 5 sieci średnio zmalała dwucyfrowo rdr. – łącznie o blisko 26%. Najbardziej widać to w przypadku Leroy Merlin.

Rynek kredytów hipotecznych w 2022 roku - podsumowanie

Kończący się 2022 rok nie był łatwym rokiem dla kredytobiorców. 11 podwyżek stóp procentowych na przestrzeni roku , a także galopująca inflacja, która doszła już do poziomu 17,9% zdecydowanie pogorszyły sytuację finansową Polaków.

Darmowe projekty domów do 70 m2 do pobrania

Darmowe projekty domów do 70 m2 można pobrać ze specjalnej platformy. Gdzie ją znaleźć?

Perspektywy w nieruchomościach 2023. W co inwestować?

Nieuchronnie zbliża się koniec roku, a prognozy na 2023 roku z jednej strony wskazują na dużą ostrożność wśród inwestorów i instytucji finansowych, z drugiej dają szansę na nowe otwarcie. Specjaliści twierdzą, że to dobry moment na inwestowanie z uwagi na dostępność atrakcyjnych aktywów w zdyskontowanych cenach.

Czy podwyższać ceny wynajmu? Eksperci odradzają

Rosnąca inflacja oraz utrzymujący się popyt na rynku mieszkań skłaniają właścicieli do podnoszenia czynszów za wynajem. Taka decyzja niesie jednak ze sobą ryzyko zerwania umowy i tymczasowej utraty dochodu – uważają analitycy. Co zrobić, by nie ponieść strat, a kontakt z lokatorem układał się przez lata?

Przesądy wigilijne - jakie są najpopularniejsze przesądy wigilijne w Polsce?

Przesądy wigilijne. Najpopularniejszy z nich głosi, że jaka Wigilia, taki cały rok. Tego dnia warto być wyjątkowo ostrożnym, bo przesądów wigilijnych jest całkiem sporo. Co zrobić, aby zapewnić sobie pomyślność w nadchodzącym roku, a czego unikać, aby nie mieć pecha? Jak wywróżyć miłość i czy na pewno czekać do północy, aby porozmawiać ze zwierzakami. Oto najpopularniejsze wigilijne wierzenia.

Jaka choinka świąteczna - naturalna czy sztuczna? Co radzą leśnicy?

Jak co roku, przed Świętami Bożego Narodzenia pojawia się choinkowy dylemat. Co wybrać - żywe drzewko czy sztuczne? Wygodę, którą daje plastikowa choinka czy świeży zapach świerkowych i sosnowych gałęzi wnoszący do domu mroźny zapach zimy i wspomnienie czytanych wieczorami baśni?

Rynek biurowy 2023 - prognozy

W 2023 roku biura będą droższe, a ich dostępność w topowych lokalizacjach największych miast mniejsza.

Tradycje świąt Bożego Narodzenia - najważniejsze polskie zwyczaje

Tradycje świąt Bożego Narodzenia. To dzięki nim ten szczególny czas w roku staje się jeszcze bardziej niezwykły, magiczny, oczekiwany. Karp przecież zupełnie inaczej smakuje w lipcu, a biały obrus żadnego innego dnia nie jest bardziej odświętny. Niektóre regiony mają swoje własne tradycje bożonarodzeniowe, my przyjrzymy się jednak tym ogólnopolskim, najbardziej znanym i kultywowanym.

Co czeka rynek biurowy w 2023 roku?

Colliers podsumowuje najważniejsze wydarzenia i trendy 2022 r. na rynku biurowym i dzieli się prognozami na kolejne 12 miesięcy.

Kredyt 2% z dopłatą i Konto Mieszkaniowe z premią. Program "Pierwsze Mieszkanie"

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało system wsparcia dla osób, które chcą kupić pierwsze mieszkanie – Program Pierwsze Mieszkanie. Pierwsze rozwiązanie to system dopłat do kredytu na zakup pierwszego mieszkania. Drugie to konto oszczędnościowe na jego zakup. Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii zapowiedział 16 grudnia 2022 r., że Program Pierwsze Mieszkanie powinien wystartować 1 lipca 2023 r.

Świąteczne życzenia bożonarodzeniowe dla każdego. Tradycyjne, firmowe, nietypowe, w różnych językach

Świąteczne życzenia bożonarodzeniowe. Tradycyjne, nietypowe, biznesowe, humorystyczne, przez Facebooka czy pocztą. Każdego roku o tej samej porze wysyłamy do bliskich, znajomych i współpracowników życzenia na Boże Narodzenie i Nowy Rok. Nie masz pomysłu na tegoroczne życzenia? Zobacz nasze propozycje!

Kredyt w czasie wysokiej inflacji. Czy to się opłaca?

Dla wielu Polaków wysoka inflacja oznacza nie tylko powszechną drożyznę przy zakupie podstawowych produktów, ale również wzrost raty kredytu mieszkaniowego o 100%. Choć tak drastyczny wzrost comiesięcznego zobowiązania „boli”, to warto zauważyć, że w obecnej sytuacji dochodzi do zjawiska dewaluacji długu.

Czy odmrożenie kredytów hipotecznych wystarczy, by ruszyła sprzedaż mieszkań?

Czy wyhamowanie podwyżek stóp procentowych i zniesienie rekomendacji KNF, która drastycznie obniża zdolność kredytową, sprawiłoby zdaniem deweloperów, że klienci wrócą do biur sprzedaży? Czy odblokowanie dostępu do finansowania w bankach może przyczynić się do realnej poprawy popytu, przy utrzymaniu wzrostu wynagrodzeń oraz poziomu stawek na rynku wynajmu?

Nieruchomości handlowe w III kwartale 2022

Najwyższy wolumen inwestycji na rynku handlowym w Polsce przekroczył 822 mln euro. JLL podsumowuje III kwartał 2022 roku

Święta Bożego Narodzenia. Stół wigilijny - jak powinien wyglądać?

Święta Bożego Narodzenia. Stół wigilijny to jeden z najważniejszych elementów – przy nim się gromadzimy, jemy, tu zostawiamy wolne miejsce dla wędrowca. Czego nie może na nim zabraknąć? Jak sprawić, aby wyglądał świątecznie? Zobacz galerię zdjęć.

Jak wybrać choinkę na Święta Bożego Narodzenia?

Wraz ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia pojawia się coroczny choinkowy dylemat. Co wybrać - żywe drzewko czy sztuczne? Wygodę, którą daje plastikowa choinka czy świeży zapach świerkowych i sosnowych gałęzi wnoszący do domu mroźny zapach zimy i wspomnienie czytanych wieczorami baśni?

Czyste Powietrze 2023 - kredyt na VAT

Możliwość finansowania kredytem bankowym podatku VAT z inwestycji w ramach programu gwarancyjnego "Czyste Powietrze", z wykorzystaniem gwarancji BGK, zakłada projekt uchwały opublikowany 12 grudnia 2022 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu.

Ustawa "odorowa"- kiedy wejdzie w życie?

Na obecnym etapie prac nad projektem ustawy o minimalnej odległości dla planowanego przedsięwzięcia w sektorze rolnictwa, którego funkcjonowanie może wiązać się z ryzykiem powstawania uciążliwości zapachowej (tzw. ustawa odorowa, zwana też "antyodorową"), nie jest możliwe wejście w życie przedmiotowej regulacji od dnia 1 stycznia 2023 r. Taką informację przekazała 6 grudnia 2022 r. Małgorzata Golińska, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska - w odpowiedzi na interpelację poselską. Zdaniem ministra klimatu i środowiska nie jest obecnie możliwe jest jednoznaczne stwierdzenie kiedy projekt zostanie przekazany do prac parlamentarnych.

Trwa oblężenie mieszkań na wynajem

Opłacalność inwestycji w mieszkania staje się coraz większa. Raport Expandera i Rentier.io wskazuje, że od wiosny liczba dostępnych ofert lokali na wynajem zwiększyła się o 68 proc., a stawki najmu we wrześniu wzrosły przeciętnie o 28 proc. r/r.

Parki handlowe jako inwestycje coraz popularniejsze

Rynek nieruchomości handlowych w Polsce pozostaje w fazie dynamicznego wzrostu, dzięki rozwojowi segmentu parków handlowych

Nowe biurowce w Krakowie - deweloperzy ogłaszają kolejne projekty

Jeśli deweloperzy dostarczą rozpoczęte projekty na czas, to w Krakowie nie powinno zabraknąć metrów biurowych. Najemcy w stolicy Małopolski są zainteresowani przede wszystkim powierzchnią w dzielnicach położonych blisko centrum i dobrze skomunikowanych z resztą miasta – mówi Anna Madejska, doradczyni w Newmark Polska.

Wynajem pokoju - przepisy. Na co trzeba uważać?

Wynajem pokoju podlega wszystkim regulacjom wynikających z ustawy o ochronie praw lokatorów. Wskazuje na to zarówno analiza przepisów, jak i ratio legis ustawy, czyli ochrona praw lokatorskich. Najem pokoju często bywa powiązany z używalnością powierzchni wspólnych (m.in. kuchni oraz łazienki). W takim przypadku, wspomniane powierzchnie nie zostają wynajęte. Trzeba sprawdzić, jak została uregulowana kwestia odpowiedzialności za szkody w nich. Wynajem pokoju obecnie jest bardziej ryzykowny ze względu na mocną pozycję rynkową właścicieli mieszkań. Najemcy powinni zatem uważnie czytać podsuwane im umowy. Przykładem jednego z „haczyków” są zasady solidarnej odpowiedzialności za szkody w łazience lub kuchni.

Ceny materiałów budowlanych - listopad 2022. Mniejsze podwyżki

Od szczytu cen materiałów budowlanych z tegorocznej wiosny, w listopadzie tempo drożyzny zniżkowało już do „zaledwie” jednej piątej. Półroczny trend hamowania parametrów materiałowej hossy jest już prawdopodobnie wystarczającym argumentem za powrotem rynku do choćby względnej normalności.

REKLAMA