REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
REKLAMA
Wykup i adaptacja strychu od wspólnoty mieszkaniowej często okazuje się bardzo korzystnym rozwiązaniem zarówno dla inwestora, jak i wspólnoty. Inwestor uzyskuje możliwość powiększenia swojego mieszkania lub stworzenia nowego, za niższą cenę niż nabycie mieszkania na rynku. Dostaje także możliwość ciekawej aranżacji wnętrza. Z kolei wspólnota otrzymuje w zamian za zbycie części wspólnej środki na spłaty kredytów lub przeprowadzenie remontu. Jeżeli członkowie wspólnoty raczej nie korzystają ze strychu, można powiedzieć, że wspólnota otrzymuje te środki „niewielkim kosztem” – poprzez zbycie niewykorzystywanej części budynku. Jednocześnie wspólnota może zażądać, żeby w ramach prowadzonej adaptacji inwestor wyremontował i ocieplił dach budynku.
REKLAMA
Przesądy noworoczne. Zmiana daty z 31 grudnia na 1 stycznia to coś więcej, niż tylko zakup nowego kalendarza. Ostatni dzień starego roku i pierwszy dzień nowego obfitują w przesądy i symbole. Kto wie, może dzięki niektórym z nich łatwiej będzie wypełnić noworoczne postanowienia? Na pewno warto je znać.
Tradycje świąt Bożego Narodzenia. To dzięki nim ten szczególny czas w roku staje się jeszcze bardziej niezwykły, magiczny, oczekiwany. Karp przecież zupełnie inaczej smakuje w lipcu, a biały obrus żadnego innego dnia nie jest bardziej odświętny. Niektóre regiony mają swoje własne tradycje bożonarodzeniowe, my przyjrzymy się jednak tym ogólnopolskim, najbardziej znanym i kultywowanym.
Świąteczne życzenia bożonarodzeniowe. Tradycyjne, nietypowe, biznesowe, humorystyczne, przez Facebooka czy pocztą. Każdego roku o tej samej porze wysyłamy do bliskich, znajomych i współpracowników życzenia na Boże Narodzenie i Nowy Rok. Nie masz pomysłu na tegoroczne życzenia? Zobacz nasze propozycje!
Na obecnym etapie prac nad projektem ustawy o minimalnej odległości dla planowanego przedsięwzięcia w sektorze rolnictwa, którego funkcjonowanie może wiązać się z ryzykiem powstawania uciążliwości zapachowej (tzw. ustawa odorowa, zwana też "antyodorową"), nie jest możliwe wejście w życie przedmiotowej regulacji od dnia 1 stycznia 2023 r. Taką informację przekazała 6 grudnia 2022 r. Małgorzata Golińska, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska - w odpowiedzi na interpelację poselską. Zdaniem ministra klimatu i środowiska nie jest obecnie możliwe jest jednoznaczne stwierdzenie kiedy projekt zostanie przekazany do prac parlamentarnych.
Wynajem pokoju podlega wszystkim regulacjom wynikających z ustawy o ochronie praw lokatorów. Wskazuje na to zarówno analiza przepisów, jak i ratio legis ustawy, czyli ochrona praw lokatorskich. Najem pokoju często bywa powiązany z używalnością powierzchni wspólnych (m.in. kuchni oraz łazienki). W takim przypadku, wspomniane powierzchnie nie zostają wynajęte. Trzeba sprawdzić, jak została uregulowana kwestia odpowiedzialności za szkody w nich. Wynajem pokoju obecnie jest bardziej ryzykowny ze względu na mocną pozycję rynkową właścicieli mieszkań. Najemcy powinni zatem uważnie czytać podsuwane im umowy. Przykładem jednego z „haczyków” są zasady solidarnej odpowiedzialności za szkody w łazience lub kuchni.
REKLAMA