REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Długi weekend z Bożym Ciałem 2023 - ceny noclegów w Polsce. Nad morzem i w górach

Długi weekend z Bożym Ciałem 2023 - ceny noclegów w Polsce. Nad morzem i w górach
Długi weekend z Bożym Ciałem 2023 - ceny noclegów w Polsce. Nad morzem i w górach
HREIT - Heritage Real Estate Investment Trust

REKLAMA

REKLAMA

Ceny noclegów w popularnych miejscowościach turystycznych w Polsce w czasie najbliższego długiego weekendu zaczynającego się w Boże Ciało są wyższe o 5% niż w 2022 roku. 

Długi weekend w czerwcu o 5% droższy niż przed rokiem

587 złotych – tyle przeciętnie przyjdzie nam zapłacić za nocleg dla dwóch osób, gdybyśmy chcieli przy okazji Bożego Ciała spędzić długi weekend w jednym z najpopularniejszych kurortów w Polsce  – wynika z szacunków HREIT na bazie danych popularnego serwisu rezerwacyjnego. Na takie stawki muszą być gotowe osoby, które z rezerwacją noclegów zwlekały do ostatniego momentu, czyli zabrały się za organizację wyjazdu na zaledwie tydzień przed Bożym Ciałem. 

Aktualna cena za nocleg jest o 5% wyższa niż w ubiegłym roku. Relatywnie niewielki wzrost stawek może niektórych dziwić w otoczeniu dwucyfrowej inflacji. Tym bardziej może to być zaskakujące, jeżeli weźmiemy pod uwagę dane Eurostatu. Z tych za kwiecień 2023 r. wynika bowiem, że hotele, motele i inne miejsca świadczące usługi turystyczne podniosły swoje cenniki aż o prawie 18% (r/r). Skąd więc zaskakująco niski aktualny wynik? Po części może to być efekt statystyczny tzw. wysokiej bazy. Wszystko dlatego, że w zeszłym roku ceny noclegów skokowo wzrosły. Przypomnijmy – gdyby porównać lata 2021 i 2022, to okaże się, że stawki poszły w górę aż o 32%. Wtedy powodem był fakt, że w czerwcu 2022 roku mogliśmy w końcu wypoczywać bez żadnych epidemicznych ograniczeń. Stąd też ceny jak i zapotrzebowanie na wypoczynek w zeszłym roku skokowo wzrosły. Po tak dużych podwyżkach trudno się dziwić, że tegoroczna dynamika jest już mniejsza. Wciąż jednak obserwujemy wzrosty cen, a nie powrót do stawek sprzed lat. Na to szans już raczej nie ma.

REKLAMA

W Sopocie stawka przebiła 800 złotych

Najdrożej jest tradycyjnie w Sopocie. Szukając na ostatnią chwilę noclegu na przedłużony weekend trzeba się liczyć z tym, że średnia stawka za dobę dla dwóch osób przebiła 800 złotych. W porównaniu do zeszłego roku jest to o niemal 30 złotych więcej. Pomijając inflację wysoki koszt noclegów to także efekt tego, że większość oferty jest już zarezerwowana. Na tydzień przed Bożym Ciałem w Sopocie na chętnych czeka już tylko 1/5 miejsc noclegowych. Trzeba przy tym podkreślić, że wspomniana stawka to wartość średnia, a więc w ofercie znajdziemy zarówno tańsze jak i droższe propozycje.

Zaraz za Sopotem mamy Świnoujście czy Międzyzdroje, w których stawki dla osób szukających noclegu na ostatnią chwilę przekraczają 600 złotych (za dobę dla pary). Tańsze oferty pobytu znajdziemy w Świeradowie-Zdroju, Kołobrzegu, Karpaczu, Szklarskiej Porębie, Zakopanem czy Wiśle. W tych ośrodkach przeciętna stawka ofertowa wynosi dziś od 500 złotych do 583 złotych. Podobnie jak w Sopocie tak i w tych miejscowościach większość noclegów jest już zarezerwowana, a na chętnych czeka od 15% do 20% wolnych pokoi. 

Na końcu rankingu znajdziemy z kolei Krynicę-Zdrój, w której podobnie jak rok temu stawki za noclegi podczas Bożego Ciała są najniższe z grona analizowanych destynacji turystycznych. Podczas tegorocznego wypoczynku dwie osoby szukające pokoju na ostatnią chwilę zapłacą średnio 460 złotych za dobę w tym górskim ośrodku. To o 6% więcej niż w zeszłym roku. 

Boże Ciało 2023 - średnie ceny i obłożenie hoteli

 

Boże Ciało 2023 - średnie ceny i obłożenie hoteli

HREIT - Heritage Real Estate Investment Trust

Wypoczywamy równie chętnie co rok temu

Wysokie stawki za noclegi są jak zwykle pokłosiem tego, że Polacy chętnie wypoczywają podczas Bożego Ciała. Nie inaczej jest i w tym roku. Dzieje się tak pomimo inflacji. Dowód? Na tydzień przed długim weekendem przeciętne obłożenie we wspomnianych miejscowościach turystycznych przekracza 80% - wynika z danych booking.com. To kolejny dowód na to, że dla części Polaków wciąż chęć wypoczynku wygrywa z rosnącymi kosztami życia. 

W Świnoujściu taniej niż rok temu

Jak wspomnieliśmy tegoroczne stawki są przeciętnie o około 5% wyższe niż przy okazji poprzedniego badania. W 2022 roku średni koszt noclegów w 10 polskich, popularnych miejscowościach turystycznych wynosił bowiem 561 złotych za dobę dla dwóch osób. Obecnie jest to 587 złotych. 

Jak się jednak okazuje nie wszędzie za nocleg zapłacimy więcej niż w ubiegłym roku. Taniej jest na przykład w Świnoujściu. Za dobę podczas czerwcowego długiego weekendu przyjdzie nam średnio zapłacić 630 złotych, czyli 9 złotych mniej niż w 2022 roku. Różnica jest skromna, ale jednak ten ujemny wynik wyróżnia się na tle innych miast. Wszystko dlatego, że w tym roku póki co, ten nadmorski ośrodek cieszy się mniejszą popularnością niż rok temu. Obecnie zarezerwowanych jest około 70% miejsc noclegowych. Dla porównania w analogicznym okresie przed rokiem wolnych było o połowę mniej miejsc w hotelach i pensjonatach. Mniej wykupiona oferta skutkuje trochę niższą średnią stawką za dobę.

Boże Ciało 2023 - ceny noclegów - porównanie do 2022 roku

 

 

HREIT - Heritage Real Estate Investment Trust

Oskar Sękowski, analityk HREIT

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: HRE Investments

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

REKLAMA

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

REKLAMA

Jak zaprosić batmana do ogrodu?

Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

REKLAMA