REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ergonomiczne, ekonomiczne i ekologiczne trendy rynku nieruchomości

Adam Bojanowski
Ekspert rynku nieruchomości
Ergonomiczne, ekonomiczne  i ekologiczne trendy rynku nieruchomości
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Strategie inwestycyjne w obszarze nieruchomości stają się niezwykle innowacyjne, zważywszy na rosnącą inflację, zaostrzone warunki kredytowe oraz skutki konfliktu na Ukrainie. Analitycy rynku są zaskoczeni nadal wysokim zainteresowaniem tą gałęzią gospodarki. Na podstawie obserwacji aktualnych trendów budowlanych, rynku nieruchomości oraz stylu życia, wyłaniają się nowe, nieszablonowe, ale efektywne metody, które umożliwiają deweloperom sprzedaż, kredytobiorcom zakup, a inwestorom zysk. 

Inwestycje w obliczu rosnącej inflacji

REKLAMA

W obliczu gospodarczej niepewności, bezpieczeństwo każdej inwestycji jest wątpliwe, zarówno dla inwestorów, jak i osób prywatnych planujących lokować swoje oszczędności. Tradycyjnie, rynek nieruchomości był postrzegany jako sektor bezpiecznej inwestycji długoterminowej. W obliczu rosnącej inflacji, wartość pieniądza maleje, a rynek nieruchomości staje się relatywnie stabilnym obszarem inwestycji. Należy jednak pamiętać, że samo posiadanie nieruchomości nie jest wystarczające, aby zrównoważyć skutki inflacji. Szczególnie kiedy inwestycja jest realizowana z perspektywy zarobkowej, a nie mieszkaniowej, inwestorzy muszą dążyć do jak najszybszego osiągnięcia pozytywnej stopy zwrotu i generowania dodatkowych przychodów z nieruchomości.

REKLAMA

Powszechnie uznaje się, że inwestowanie w nieruchomości jest skuteczną strategią zabezpieczającą przed inflacją, jednak dla osiągnięcia sukcesu inwestorzy muszą wykazać kreatywność, by sprzedać zbudowane domy, apartamenty czy mieszkania. Kluczowe czynniki decydujące o sukcesie na rynku nieruchomości to nie tylko atrakcyjna oferta, wsparcie w kwestiach formalnych związanych z transakcją, ale również współpraca dewelopera z władzami lokalnymi i dostępność innowacyjnej infrastruktury w okolicy.

Trendy rynku nieruchomości

Aktualne trendy w sektorze mieszkaniowym i rynku nieruchomości w ogóle sugerują trend odwrócenia masowej migracji z obszarów wiejskich do miast. Przeanalizowanie wzrostu zainteresowania terenami zielonymi, oddalonymi od dużych aglomeracji miejskich, pozwala przewidzieć, że Polacy coraz chętniej będą preferować urokliwe, ciche tereny wiejskie, zamiast głośnych osiedli miejskich. Zmienia się styl życia, ale i styl pracy, co sprzyja wybieraniu miejsca zamieszkania tam, gdzie można cieszyć się czystym powietrzem i piękną przyrodą. Dodatkowo, intensywny rozwój infrastruktury drogowej i zaawansowanych technologii samochodowych sprawia, że dojazd z terenów wiejskich do miast staje się szybszy, wygodniejszy i komfortowy.

Dom poza miastem

REKLAMA

Wydawać by się mogło, że wybór domu poza miastem to decyzja o większym obszarze zielonym oraz lepszej jakości przestrzeni życiowej. Obecnie, infrastruktura i uzbrojenie gruntów są bardziej dostępne na obszarach wiejskich niż kiedykolwiek wcześniej, a życie poza miastem staje się prawdziwym atutem. Polacy są tego świadomi, dlatego tereny położone kilkadziesiąt kilometrów od dużych miast cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Coraz częściej poszukujemy pięknych widoków, atrakcyjnego terenu i miejsca, które sprawia, że czujemy się jak na wakacjach przez cały rok.

W przeszłości, atrakcyjność gruntu była postrzegana przez pryzmat jak najmniejszej odległości od centrum miast. Dodatkowo, poważnym czynnikiem odstraszającym od inwestowania w nieruchomości miejskie jest wzrost cen za metr kwadratowy tych nieruchomości i kosztów ich utrzymania. Z tego powodu, zyskuje popularność trend budowania domów mobilnych o niewielkich rozmiarach, które są tanie w utrzymaniu i elastyczne pod względem ewentualnej relokacji. Domy mobilne, o długości od 9 do 14 metrów i szerokości od 2,5 do 4 metrów, stają się atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnych mieszkań.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wielu Polaków decyduje się na ich zakup, a firmy budowlane potrafią zakończyć realizację w zaledwie 7-10 dni. Łącząc tę alternatywę budowalną z trendem migracji na urokliwe tereny wiejskie, zapewniamy sobie nie tylko bardziej przystępne cenowo miejsce zamieszkania, ale i redukcję stresu czy zanieczyszczonego powietrza. Jest oczywiste, że zaletą takich domów jest ich utrzymanie, ze względu na stosowanie takich technologii jak pompy ciepła i panele słoneczne, pozwalające na korzystanie z energii odnawialnej w celu minimalizacji kosztów ogrzewania i oświetlenia.

Natomiast argument, że niewielki metraż domów mobilnych pozwala na utrzymanie niskich kosztów eksploatacji przemawia do wielu osób. Właśnie dlatego domy te są w potocznej mowie już określane jako ergonomiczne – bo dostosowane do potrzeb ludzi w nich mieszkających i ekologiczne – bo w poszanowaniu środowiska naturalnego. Nie bez znaczenia jest, że koszt takiego domu wynosi od 260 do 400 tysięcy złotych, co w porównaniu do cen mieszkań w miastach i jakości życia w stylu slow-life jest dużą zaletą.

Kolejnym trendem i jednocześnie opcją - tak dla pozbawionego zdolności kredytowej przysłowiowego Kowalskiego, jak i przedsiębiorcy rynku nieruchomości, który nie chce się przebranżawiać, czy inwestora szukającego bezpiecznej lokaty kapitału - są obecnie mieszkania na wynajem zlokalizowane na dalekiej prowincji. Z dala od dużych miast. Są znacznie tańsze w budowie, niedrogie do wynajęcia a spełniają wszelkie potrzeby ludzi dla których praca w systemie home-office stała się normą.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

REKLAMA

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

REKLAMA

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

REKLAMA