REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ergonomiczne, ekonomiczne i ekologiczne trendy rynku nieruchomości

Adam Bojanowski
Ekspert rynku nieruchomości
Ergonomiczne, ekonomiczne  i ekologiczne trendy rynku nieruchomości
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Strategie inwestycyjne w obszarze nieruchomości stają się niezwykle innowacyjne, zważywszy na rosnącą inflację, zaostrzone warunki kredytowe oraz skutki konfliktu na Ukrainie. Analitycy rynku są zaskoczeni nadal wysokim zainteresowaniem tą gałęzią gospodarki. Na podstawie obserwacji aktualnych trendów budowlanych, rynku nieruchomości oraz stylu życia, wyłaniają się nowe, nieszablonowe, ale efektywne metody, które umożliwiają deweloperom sprzedaż, kredytobiorcom zakup, a inwestorom zysk. 

Inwestycje w obliczu rosnącej inflacji

REKLAMA

W obliczu gospodarczej niepewności, bezpieczeństwo każdej inwestycji jest wątpliwe, zarówno dla inwestorów, jak i osób prywatnych planujących lokować swoje oszczędności. Tradycyjnie, rynek nieruchomości był postrzegany jako sektor bezpiecznej inwestycji długoterminowej. W obliczu rosnącej inflacji, wartość pieniądza maleje, a rynek nieruchomości staje się relatywnie stabilnym obszarem inwestycji. Należy jednak pamiętać, że samo posiadanie nieruchomości nie jest wystarczające, aby zrównoważyć skutki inflacji. Szczególnie kiedy inwestycja jest realizowana z perspektywy zarobkowej, a nie mieszkaniowej, inwestorzy muszą dążyć do jak najszybszego osiągnięcia pozytywnej stopy zwrotu i generowania dodatkowych przychodów z nieruchomości.

REKLAMA

Powszechnie uznaje się, że inwestowanie w nieruchomości jest skuteczną strategią zabezpieczającą przed inflacją, jednak dla osiągnięcia sukcesu inwestorzy muszą wykazać kreatywność, by sprzedać zbudowane domy, apartamenty czy mieszkania. Kluczowe czynniki decydujące o sukcesie na rynku nieruchomości to nie tylko atrakcyjna oferta, wsparcie w kwestiach formalnych związanych z transakcją, ale również współpraca dewelopera z władzami lokalnymi i dostępność innowacyjnej infrastruktury w okolicy.

Trendy rynku nieruchomości

Aktualne trendy w sektorze mieszkaniowym i rynku nieruchomości w ogóle sugerują trend odwrócenia masowej migracji z obszarów wiejskich do miast. Przeanalizowanie wzrostu zainteresowania terenami zielonymi, oddalonymi od dużych aglomeracji miejskich, pozwala przewidzieć, że Polacy coraz chętniej będą preferować urokliwe, ciche tereny wiejskie, zamiast głośnych osiedli miejskich. Zmienia się styl życia, ale i styl pracy, co sprzyja wybieraniu miejsca zamieszkania tam, gdzie można cieszyć się czystym powietrzem i piękną przyrodą. Dodatkowo, intensywny rozwój infrastruktury drogowej i zaawansowanych technologii samochodowych sprawia, że dojazd z terenów wiejskich do miast staje się szybszy, wygodniejszy i komfortowy.

Dom poza miastem

REKLAMA

Wydawać by się mogło, że wybór domu poza miastem to decyzja o większym obszarze zielonym oraz lepszej jakości przestrzeni życiowej. Obecnie, infrastruktura i uzbrojenie gruntów są bardziej dostępne na obszarach wiejskich niż kiedykolwiek wcześniej, a życie poza miastem staje się prawdziwym atutem. Polacy są tego świadomi, dlatego tereny położone kilkadziesiąt kilometrów od dużych miast cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Coraz częściej poszukujemy pięknych widoków, atrakcyjnego terenu i miejsca, które sprawia, że czujemy się jak na wakacjach przez cały rok.

W przeszłości, atrakcyjność gruntu była postrzegana przez pryzmat jak najmniejszej odległości od centrum miast. Dodatkowo, poważnym czynnikiem odstraszającym od inwestowania w nieruchomości miejskie jest wzrost cen za metr kwadratowy tych nieruchomości i kosztów ich utrzymania. Z tego powodu, zyskuje popularność trend budowania domów mobilnych o niewielkich rozmiarach, które są tanie w utrzymaniu i elastyczne pod względem ewentualnej relokacji. Domy mobilne, o długości od 9 do 14 metrów i szerokości od 2,5 do 4 metrów, stają się atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnych mieszkań.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wielu Polaków decyduje się na ich zakup, a firmy budowlane potrafią zakończyć realizację w zaledwie 7-10 dni. Łącząc tę alternatywę budowalną z trendem migracji na urokliwe tereny wiejskie, zapewniamy sobie nie tylko bardziej przystępne cenowo miejsce zamieszkania, ale i redukcję stresu czy zanieczyszczonego powietrza. Jest oczywiste, że zaletą takich domów jest ich utrzymanie, ze względu na stosowanie takich technologii jak pompy ciepła i panele słoneczne, pozwalające na korzystanie z energii odnawialnej w celu minimalizacji kosztów ogrzewania i oświetlenia.

Natomiast argument, że niewielki metraż domów mobilnych pozwala na utrzymanie niskich kosztów eksploatacji przemawia do wielu osób. Właśnie dlatego domy te są w potocznej mowie już określane jako ergonomiczne – bo dostosowane do potrzeb ludzi w nich mieszkających i ekologiczne – bo w poszanowaniu środowiska naturalnego. Nie bez znaczenia jest, że koszt takiego domu wynosi od 260 do 400 tysięcy złotych, co w porównaniu do cen mieszkań w miastach i jakości życia w stylu slow-life jest dużą zaletą.

Kolejnym trendem i jednocześnie opcją - tak dla pozbawionego zdolności kredytowej przysłowiowego Kowalskiego, jak i przedsiębiorcy rynku nieruchomości, który nie chce się przebranżawiać, czy inwestora szukającego bezpiecznej lokaty kapitału - są obecnie mieszkania na wynajem zlokalizowane na dalekiej prowincji. Z dala od dużych miast. Są znacznie tańsze w budowie, niedrogie do wynajęcia a spełniają wszelkie potrzeby ludzi dla których praca w systemie home-office stała się normą.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy straty powstałe w tegorocznej powodzi będą większe niż w poprzednich?

Czy straty powstałe w tegorocznej powodzi będą większe niż w poprzednich? Na ten moment trudno już szacować szkody z powodzi, ale mogą być one większe niż sądzimy. Duże znaczenie mają tu koszty budowlane. 

Jakich mieszkań szukają millenialsi, a jakich pokolenie Z? [SONDA]

Jakich mieszkań szukają millenialsi, a jakie są w obszarze zainteresowania przedstawicieli pokolenia Z? Czy wybór i zakup mieszkania to kolejny obszar, w którym reprezentanci tych dwóch generacji znacząco się od siebie różnią? Sondę przygotował portal RynekPierwotny.pl

Żeby taryfy dynamiczne prądu się opłacały trzeba mieć w domu kosztowne urządzenia. Można je kupić z dofinansowaniem

Od 24 sierpnia 2024 r. klienci dużych sprzedawców energii elektrycznych mogą już przejść na taryfy dynamiczne, w których rozliczenia za zużytą energię odbywają się według bieżących cen z Towarowej Giełdy Energii. W praktyce to rozwiązanie nie dla wszystkich jest jednak opłacalne. – To jest bardzo atrakcyjne rozwiązanie, jeśli mamy sterowalne systemy energetyczne, czyli np. magazyn energii, magazyn ciepła, sterowalne klimatyzatory, pompę ciepła, samochód elektryczny albo wszystko to naraz – mówi Dawid Zieliński, prezes zarządu Columbus Energy. Jak wskazuje, to może zwiększyć zainteresowanie dotacjami z rządowych programów Czyste Powietrze i Mój Prąd, które ponownie oferują dofinansowania dla osób fizycznych.

Od 2025 r. obowiązek selektywnej zbiórki odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Jak dostosować się do nowych przepisów?

W Polsce od 1 stycznia 2025 r. wejdą w życie przepisy stanowiące obowiązek selektywnej zbiórki i odbioru odpadów budowlanych oraz rozbiórkowych, z rozróżnieniem na takie materiały jak drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips oraz odpady mineralne. Jakie wyzwania pojawiają się w kontekście tego obowiązku dla firm budowlanych?

REKLAMA

Jak zmieniały się ceny ciepłej i zimnej wody przez lata?

Wzrost opłat za wodę to ostatnio dość głośny temat. Sprawdzamy zatem, jak ceny ciepłej oraz zimnej wody zmieniały się przez ostatnie 15 lat - 20 lat. 

Mimo zastoju na rynku, mieszkania nie chcą tanieć. Po stabilizacji cen w lipcu w sierpniu znów w większości miast wrócił trend wzrostowy

Na rynku mieszkań z drugiej ręki przybywa dużo nowych ofert. O dziwo jednak stosunkowo dużo jest też wycofywanych, mimo niesfinalizowania oferty. To dowodzi, że ani sprzedający, ani kupujący nie są usatysfakcjonowani aktualnymi cenami.

Po wakacjach na południu Europy Polacy nabierają chęci kupna nieruchomości w Hiszpanii, Włoszech, Chorwacji. Czy warto?

Tegoroczne lato nad Wisłą było wyjątkowo gorące, ale w dłuższej perspektywie lokatorów w Polsce czeka sezon grzewczy, krótkie dni i mroźne noce. Można tego uniknąć mieszkając całorocznie tam, gdzie chętnie wyjeżdżamy na wakacje. Za mieszkanie nad morzem w Hiszpanii lub we Włoszech zapłacimy mniej niż za nieruchomość w Polsce.

Szalone ceny na rynku nieruchomości sprawiły, że najwięcej osób poszukuje teraz domów o powierzchni 80-100 metrów kwadratowych

Kupujący domy są realistami. Wiedzą, że by zmieścić się z wydatkiem w milionie złotych – a na taki wydatek stać większość – muszą ograniczyć się do domów małych. Właściwie domków – o powierzchni do 80 metrów, a przy sprzyjających okolicznościach, stumetrowych.

REKLAMA

8-15 proc. rocznie zysku z zakupu mieszkania na wynajem studentom [przykłady, obliczenia]

Zakup mieszkania z myślą o wynajmie studentom to stabilny i dochodowy sposób na lokowanie kapitału. Klucz do sukcesu leży w odpowiednim przygotowaniu nieruchomości oraz wyborze lokalizacji, która zapewni wysoki popyt. Mieszkania w miastach akademickich, które dodatkowo mają też potencjał turystyczny, oferują atrakcyjną stopę zwrotu, a także potencjalny wzrost wartości nieruchomości w perspektywie długofalowej. Na uwagę inwestycyjną zasługują tu zwłaszcza większe metraże mieszkań.

Teraz dom na przedmieściach tańszy od średniego mieszkania w centrum miasta. Co wybierają Polacy

Opcja zakupu domu pod miastem – zwłaszcza bliźniaka lub szeregowca – stała się rozwiązaniem dużo tańszym niż kupno nawet niezbyt dużego mieszkania w centrum miasta. Taki dom teraz można kupić okazyjnie także dlatego, że wielu rozczarowanych wadami mieszkania na przedmieściach chce powrotu do centrum.

REKLAMA