REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ergonomiczne, ekonomiczne i ekologiczne trendy rynku nieruchomości

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Adam Bojanowski
Ekspert rynku nieruchomości
Ergonomiczne, ekonomiczne  i ekologiczne trendy rynku nieruchomości
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Strategie inwestycyjne w obszarze nieruchomości stają się niezwykle innowacyjne, zważywszy na rosnącą inflację, zaostrzone warunki kredytowe oraz skutki konfliktu na Ukrainie. Analitycy rynku są zaskoczeni nadal wysokim zainteresowaniem tą gałęzią gospodarki. Na podstawie obserwacji aktualnych trendów budowlanych, rynku nieruchomości oraz stylu życia, wyłaniają się nowe, nieszablonowe, ale efektywne metody, które umożliwiają deweloperom sprzedaż, kredytobiorcom zakup, a inwestorom zysk. 

Inwestycje w obliczu rosnącej inflacji

REKLAMA

W obliczu gospodarczej niepewności, bezpieczeństwo każdej inwestycji jest wątpliwe, zarówno dla inwestorów, jak i osób prywatnych planujących lokować swoje oszczędności. Tradycyjnie, rynek nieruchomości był postrzegany jako sektor bezpiecznej inwestycji długoterminowej. W obliczu rosnącej inflacji, wartość pieniądza maleje, a rynek nieruchomości staje się relatywnie stabilnym obszarem inwestycji. Należy jednak pamiętać, że samo posiadanie nieruchomości nie jest wystarczające, aby zrównoważyć skutki inflacji. Szczególnie kiedy inwestycja jest realizowana z perspektywy zarobkowej, a nie mieszkaniowej, inwestorzy muszą dążyć do jak najszybszego osiągnięcia pozytywnej stopy zwrotu i generowania dodatkowych przychodów z nieruchomości.

REKLAMA

Powszechnie uznaje się, że inwestowanie w nieruchomości jest skuteczną strategią zabezpieczającą przed inflacją, jednak dla osiągnięcia sukcesu inwestorzy muszą wykazać kreatywność, by sprzedać zbudowane domy, apartamenty czy mieszkania. Kluczowe czynniki decydujące o sukcesie na rynku nieruchomości to nie tylko atrakcyjna oferta, wsparcie w kwestiach formalnych związanych z transakcją, ale również współpraca dewelopera z władzami lokalnymi i dostępność innowacyjnej infrastruktury w okolicy.

Trendy rynku nieruchomości

Aktualne trendy w sektorze mieszkaniowym i rynku nieruchomości w ogóle sugerują trend odwrócenia masowej migracji z obszarów wiejskich do miast. Przeanalizowanie wzrostu zainteresowania terenami zielonymi, oddalonymi od dużych aglomeracji miejskich, pozwala przewidzieć, że Polacy coraz chętniej będą preferować urokliwe, ciche tereny wiejskie, zamiast głośnych osiedli miejskich. Zmienia się styl życia, ale i styl pracy, co sprzyja wybieraniu miejsca zamieszkania tam, gdzie można cieszyć się czystym powietrzem i piękną przyrodą. Dodatkowo, intensywny rozwój infrastruktury drogowej i zaawansowanych technologii samochodowych sprawia, że dojazd z terenów wiejskich do miast staje się szybszy, wygodniejszy i komfortowy.

Dom poza miastem

REKLAMA

Wydawać by się mogło, że wybór domu poza miastem to decyzja o większym obszarze zielonym oraz lepszej jakości przestrzeni życiowej. Obecnie, infrastruktura i uzbrojenie gruntów są bardziej dostępne na obszarach wiejskich niż kiedykolwiek wcześniej, a życie poza miastem staje się prawdziwym atutem. Polacy są tego świadomi, dlatego tereny położone kilkadziesiąt kilometrów od dużych miast cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Coraz częściej poszukujemy pięknych widoków, atrakcyjnego terenu i miejsca, które sprawia, że czujemy się jak na wakacjach przez cały rok.

W przeszłości, atrakcyjność gruntu była postrzegana przez pryzmat jak najmniejszej odległości od centrum miast. Dodatkowo, poważnym czynnikiem odstraszającym od inwestowania w nieruchomości miejskie jest wzrost cen za metr kwadratowy tych nieruchomości i kosztów ich utrzymania. Z tego powodu, zyskuje popularność trend budowania domów mobilnych o niewielkich rozmiarach, które są tanie w utrzymaniu i elastyczne pod względem ewentualnej relokacji. Domy mobilne, o długości od 9 do 14 metrów i szerokości od 2,5 do 4 metrów, stają się atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnych mieszkań.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wielu Polaków decyduje się na ich zakup, a firmy budowlane potrafią zakończyć realizację w zaledwie 7-10 dni. Łącząc tę alternatywę budowalną z trendem migracji na urokliwe tereny wiejskie, zapewniamy sobie nie tylko bardziej przystępne cenowo miejsce zamieszkania, ale i redukcję stresu czy zanieczyszczonego powietrza. Jest oczywiste, że zaletą takich domów jest ich utrzymanie, ze względu na stosowanie takich technologii jak pompy ciepła i panele słoneczne, pozwalające na korzystanie z energii odnawialnej w celu minimalizacji kosztów ogrzewania i oświetlenia.

Natomiast argument, że niewielki metraż domów mobilnych pozwala na utrzymanie niskich kosztów eksploatacji przemawia do wielu osób. Właśnie dlatego domy te są w potocznej mowie już określane jako ergonomiczne – bo dostosowane do potrzeb ludzi w nich mieszkających i ekologiczne – bo w poszanowaniu środowiska naturalnego. Nie bez znaczenia jest, że koszt takiego domu wynosi od 260 do 400 tysięcy złotych, co w porównaniu do cen mieszkań w miastach i jakości życia w stylu slow-life jest dużą zaletą.

Kolejnym trendem i jednocześnie opcją - tak dla pozbawionego zdolności kredytowej przysłowiowego Kowalskiego, jak i przedsiębiorcy rynku nieruchomości, który nie chce się przebranżawiać, czy inwestora szukającego bezpiecznej lokaty kapitału - są obecnie mieszkania na wynajem zlokalizowane na dalekiej prowincji. Z dala od dużych miast. Są znacznie tańsze w budowie, niedrogie do wynajęcia a spełniają wszelkie potrzeby ludzi dla których praca w systemie home-office stała się normą.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

REKLAMA

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA