REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Drugi dom na wakacje – jak wybrać

Jak wybrać dom letniskowy?
Jak wybrać dom letniskowy?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Letnia rezydencja lub miejsce, gdzie można spontanicznie spędzić czas wolny choćby w weekend. Polski rynek second home w ostatnich latach rozwija się coraz szybciej.

Potrzeba wypoczynku tworzy popyt na domy wakacyjne 

– Zdecydowanie częstszym niż kiedyś powodem kupna „drugiego domu” jest obecnie wypoczynek i wspólne spędzanie wakacji lub weekend break z bliskimi. Można zaryzykować stwierdzenie, że polski rynek pod tym względem dojrzał w ostatnich latach. Jeszcze dekadę temu cel zakupu był głównie inwestycyjny, teraz gros klientów kupuje dla siebie. Zbliżamy się do takiego postrzegania nieruchomości wypoczynkowej, jaką mają klienci na Zachodzie. Można tu przytoczyć choćby przykład nowojorczyków, którzy „uciekają” z zatłoczonego Manhattanu czy Upper West Side do swoich posiadłości na wyspie Long Island. Tymczasem w Polsce, wśród naszych klientów jest też grupa, która kupuje second home z myślą o planowanej emeryturze. Po zawieszeniu aktywności zawodowych, mają możliwość wyprowadzić się do wymarzonego miejsca blisko natury, gdzie mogą realizować swoje pasje. Nadal oczywiście są też osoby, które łączą prywatne użytkowanie drugiego domu z jego wynajmem, w czasie, gdy sami z niego nie korzystają i zarabiają na tym. Dobrze wybrana nieruchomość może łączyć wszystkie te funkcje – wyjaśnia Dariusz Jagusiak, Członek Zarządu Money Square Investment.

REKLAMA

Jak wybrać dom letniskowy?

Te warunki koniecznie weź pod uwagę przy wyborze second home

Czy wakacyjny dom będzie tym idealnym? Należy wziąć pod uwagę te czynniki:

REKLAMA

Lokalizacja: ważnym czynnikiem jest wybór odpowiedniej lokalizacji. Można zdecydować się na dom na wsi, w górach, nad morzem, nad jeziorem, w mieście lub na przedmieściach. Warto zastanowić się, jakie miejsce odpowiada naszemu stylowi życia.

Ceny: kolejnym ważnym czynnikiem jest cena. Koszt nawet porównywalnych standardów i metraży może się bardzo różnić w zależności od regionu, dlatego warto zrobić rozeznanie i porównać ceny w różnych miejscach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dostępność: ważne jest, aby second home był łatwo dostępny. Czy jest blisko lotniska, czy można dojechać tam samochodem, jakie są połączenia transportu zbiorowego/publicznego? Warto zwrócić uwagę na infrastrukturę w okolicy.

Atrakcje turystyczne: warto zwrócić uwagę na atrakcje turystyczne w okolicy, nie tylko dla siebie, ale też jeśli zamierzamy wynajmować naszą drugą nieruchomość. Można wybierać spośród takich miejsc, jak parki narodowe, zabytki, plaże czy szlaki turystyczne.

Udogodnienia: wiele z ofert typu second home obejmuje apartamenty lub domy przygotowywane od razu „pod klucz”, które są gotowe do zamieszkania. Są też miejsca oferujące luksusowe spa, siłownię czy saunę w ogrodzie. Warto porównać oferty również pod tym kątem.

Inwestycja

Czynnikiem, o którym warto pamiętać, jest inwestycja. Nawet, jeśli kupujemy drugi dom z myślą przede wszystkim o sobie, dobrze pamiętać, że nieruchomości to najlepsza inwestycja w czasach obecnych zawirowań gospodarczych. Niektóre regiony są przy tym bardziej perspektywiczne niż inne, dlatego warto wybrać takie miejsce, które może w przyszłości najwięcej zyskać na wartości i na które z łatwością znajdziemy nabywców, gdybyśmy zdecydowali się kiedyś je wynająć czy sprzedać.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ukończony budynek traci pozwolenie - co dalej?

Utrata pozwolenia budowlanego na ukończony już budynek to dość rzadka i jednocześnie ciekawa sytuacja. Warto się jej przyjrzeć. 

Wynajem mieszkań w Polsce. Polacy chcą czy muszą?

Dlaczego Polacy wynajmują mieszkania? Czy tak jest im wygodniej czy nie mają innego wyjścia? Czy wkrótce Polska upodobni się do krajów zachodnioeuropejskich, w których znacznie wyższy jest odsetek najemców? Portal GetHome.pl przeprowadził ankietę. 

W jakich miastach masz największą szansę na kupno własnego mieszkania?

Jak wygląda dostępność mieszkaniowa w wojewódzkich miastach w Polsce? Gdzie najłatwiej o własne M? RynekPierwotny.pl przeanalizował sytuację w wybranych miastach. Jakie wyniki? Gdzie jest największa szansa na kupno własnego mieszkania? 

Najem okazjonalny – czy i kto powinien się go obawiać?

Przełom sierpnia i września to okres, w którym najwięcej osób najmuje mieszkania. Eksperci portalu GetHome.pl postanowili zbadać, jak chętnie ich właściciele korzystają z formuły najmu okazjonalnego, który w założeniu ma zapewnić im bezpieczeństwo. I co to oznacza dla najemców? 

REKLAMA

Polska wyróżnia się w Europie wzrostem liczby transakcji mieszkaniowych

Jak plasuje się Polska w Europie pod względem liczby transakcji mieszkaniowych? Eksperci portalu RynekPierwotny.pl analizują sytuację. 

Więcej mieszkań, na dodatek tańszych, deweloperzy oceniają skutki rządowego projektu uwolnienia gruntów rolnych w miastach

Według szacunków ekspertów w Polsce może brakować nawet 2 mln mieszkań! Rząd rozważa zmianę przepisów dotyczących gruntów rolnych w miastach jako rozwiązanie tego problemu. Duża oferta działek pod zabudowę mieszkaniową, których teraz jest deficyt, to fundament pod szybszą budowę nie drożejących tak szybko nowych mieszkań.

Zastój w sprzedaży na rynku wtórnym, czy po wakacjach ceny spadną i o ile tańsze mogą być mieszkania

Mniej ofert, mniej przyznanych kredytów i mniej sfinalizowanych transakcji – ostatnie tygodnie przynoszą zastój na rynku nieruchomości, zwłaszcza na rynku wtórnym. To zwykle prowadzi do korekty cenowej. Jakie są szanse, że mieszkania wkrótce potanieją?

W końcu można kupić taniej nowe mieszkanie niż na początku roku? Na pewno w Krakowie, a jak jest w innych dużych miastach

Lipiec był w Warszawie czwartym w tym roku miesiącem, w którym nie zmieniła się średnia cena metra kwadratowego mieszkań w ofercie firm deweloperskich. O cenowej stabilizacji można też mówić w Poznaniu i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

REKLAMA

Wybór najemcy mieszkania na castingu. Czy to zgodne z prawem? Na czym polegać może dyskryminacja przy wynajmie?

Dziś, w II połowie 2024 roku rynek najmu nieco ochłonął. Jednak nadal można się spotkać z "castingami" na najemcę w przypadku szczególnie atrakcyjnych mieszkań, czy lokalizacji. W ten sposób wynajmujący mieszkania starają się znaleźć najemcę najmniej potencjalnie "kłopotliwego" (cokolwiek miałoby to znaczyć) w przyszłości. W Polsce casting na najemcę jest - co do zasady - zgodny z prawem ale pod warunkiem, że dyskryminuje się w ten sposób określonych grup lokatorów (np. ze względu na płeć, rasę, czy pochodzenie).

Dopłaty do wymiany okien. Ile można dostać?

Dopłaty do wymiany okien. Ile można dostać? Jak skorzystać z dopłaty do wymiany okien? Kto może skorzystać z tego dofinansowania? Kiedy złożyć wniosek? Chodzi o dofinansowanie w ramach programu "Czyste Powietrze".

REKLAMA