REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Drugi dom na wakacje – jak wybrać

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Jak wybrać dom letniskowy?
Jak wybrać dom letniskowy?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Letnia rezydencja lub miejsce, gdzie można spontanicznie spędzić czas wolny choćby w weekend. Polski rynek second home w ostatnich latach rozwija się coraz szybciej.

Potrzeba wypoczynku tworzy popyt na domy wakacyjne 

– Zdecydowanie częstszym niż kiedyś powodem kupna „drugiego domu” jest obecnie wypoczynek i wspólne spędzanie wakacji lub weekend break z bliskimi. Można zaryzykować stwierdzenie, że polski rynek pod tym względem dojrzał w ostatnich latach. Jeszcze dekadę temu cel zakupu był głównie inwestycyjny, teraz gros klientów kupuje dla siebie. Zbliżamy się do takiego postrzegania nieruchomości wypoczynkowej, jaką mają klienci na Zachodzie. Można tu przytoczyć choćby przykład nowojorczyków, którzy „uciekają” z zatłoczonego Manhattanu czy Upper West Side do swoich posiadłości na wyspie Long Island. Tymczasem w Polsce, wśród naszych klientów jest też grupa, która kupuje second home z myślą o planowanej emeryturze. Po zawieszeniu aktywności zawodowych, mają możliwość wyprowadzić się do wymarzonego miejsca blisko natury, gdzie mogą realizować swoje pasje. Nadal oczywiście są też osoby, które łączą prywatne użytkowanie drugiego domu z jego wynajmem, w czasie, gdy sami z niego nie korzystają i zarabiają na tym. Dobrze wybrana nieruchomość może łączyć wszystkie te funkcje – wyjaśnia Dariusz Jagusiak, Członek Zarządu Money Square Investment.

REKLAMA

Jak wybrać dom letniskowy?

Te warunki koniecznie weź pod uwagę przy wyborze second home

Czy wakacyjny dom będzie tym idealnym? Należy wziąć pod uwagę te czynniki:

REKLAMA

Lokalizacja: ważnym czynnikiem jest wybór odpowiedniej lokalizacji. Można zdecydować się na dom na wsi, w górach, nad morzem, nad jeziorem, w mieście lub na przedmieściach. Warto zastanowić się, jakie miejsce odpowiada naszemu stylowi życia.

Ceny: kolejnym ważnym czynnikiem jest cena. Koszt nawet porównywalnych standardów i metraży może się bardzo różnić w zależności od regionu, dlatego warto zrobić rozeznanie i porównać ceny w różnych miejscach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dostępność: ważne jest, aby second home był łatwo dostępny. Czy jest blisko lotniska, czy można dojechać tam samochodem, jakie są połączenia transportu zbiorowego/publicznego? Warto zwrócić uwagę na infrastrukturę w okolicy.

Atrakcje turystyczne: warto zwrócić uwagę na atrakcje turystyczne w okolicy, nie tylko dla siebie, ale też jeśli zamierzamy wynajmować naszą drugą nieruchomość. Można wybierać spośród takich miejsc, jak parki narodowe, zabytki, plaże czy szlaki turystyczne.

Udogodnienia: wiele z ofert typu second home obejmuje apartamenty lub domy przygotowywane od razu „pod klucz”, które są gotowe do zamieszkania. Są też miejsca oferujące luksusowe spa, siłownię czy saunę w ogrodzie. Warto porównać oferty również pod tym kątem.

Inwestycja

Czynnikiem, o którym warto pamiętać, jest inwestycja. Nawet, jeśli kupujemy drugi dom z myślą przede wszystkim o sobie, dobrze pamiętać, że nieruchomości to najlepsza inwestycja w czasach obecnych zawirowań gospodarczych. Niektóre regiony są przy tym bardziej perspektywiczne niż inne, dlatego warto wybrać takie miejsce, które może w przyszłości najwięcej zyskać na wartości i na które z łatwością znajdziemy nabywców, gdybyśmy zdecydowali się kiedyś je wynająć czy sprzedać.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

REKLAMA

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

Truskawki w ogrodzie – czym i jak nawozić na wiosnę?

Truskawki w ogrodzie - za ich smak odpowiada nie tylko odmiana, ale i odpowiednie nawożenie. Kiedy, czym i jak nawozić truskawki? Czy kwiecień to dobry moment na sadzenie truskawek?

Klej na mszyce i mrówki – niezawodny i szybki sposób zwalczania. Kiedy stosować?

Klej entomologiczny na mszyce i mrówki czyli niezawodny i szybki sposób zwalczania szkodników w ogrodzie. Już w kwietniu widać pierwsze mszyce i mrówki na porzeczkach i agreście. Jak zastosować klej na mszyce i mrówki na drzewach i krzewach? Oto wskazówki.

REIT-y a przyszłość rynku mieszkaniowego. Jakie zmiany nas czekają?

Wprowadzenie REIT-ów rodzi pytania wpływ na sektor PRS (Private Rented Sector) w Polsce. Czy inwestycje w wynajem mieszkań przez REIT-y rzeczywiście przyspieszą rozwój tego segmentu? Jak szybko możemy spodziewać się wzrostu liczby mieszkań na wynajem? I jakie plany mają deweloperzy w kontekście rozwoju sektora PRS? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Coraz łatwiej kupić mieszkanie w okazyjnej cenie, ale będzie jeszcze taniej: prawda czy fałsz

Transakcje po okazyjnej cenie słabo wpływają na statystyki. Na szczęście okazja ma też to do siebie, że jest jednostkowa i wyjątkowa. Są też okresy, dłuższe lub krótsze, które okazjom sprzyjają lub nie. Jak jest teraz?

Wywłaszczenie gruntu pod drogę w trybie specustawy – kwestie związane z odszkodowaniem

Czym jest wywłaszczenie gruntu na cele drogowe? Jaka jest podstawa do wywłaszczenia i jak przebiega cała procedura? Co z odszkodowaniem za wywłaszczenie?

REKLAMA