REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kredyty hipoteczne: co zmieniło się w ostatnim czasie?

Jak zmieniły się kredyty hipoteczne
Jak zmieniły się kredyty hipoteczne
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kredyty hipoteczne to najważniejsze z dostępnych produktów finansowych, które umożliwiają realizację marzenia o własnej nieruchomości. W ostatnich latach, a nawet miesiącach, rynek nieruchomości i kredytów hipotecznych był świadkiem wielu dynamicznych zmian, które miały istotny wpływ zarówno na pożyczkobiorców, rynek nieruchomości, jak i instytucje finansowe.

Niestabilność stóp procentowych

Jedną z głównych zmian, które zaszły w ostatnim czasie, było drastyczne obniżenie stóp procentowych w marcu 2020 roku, po czym od października 2021 roku, obserwujemy sukcesywny ich wzrost. Spowodowało to początkowo niższe koszty kredytów hipotecznych dla konsumentów. Dzięki temu wiele osób zainteresowanych zakupem nieruchomości skorzystało w tamtym czasie z preferencyjnych warunków finansowych. Jednak każdorazowa podwyżka doprowadzała do znacznego obniżenia popytu na kredyty mieszkaniowe ze względu na wysokie koszty, ale nie tylko.

REKLAMA

Dostępność kredytów i regulacje prawne

Początkowy wzrost dostępności kredytów hipotecznych, spowodowany niskim oprocentowaniem sprawił, że instytucje finansowe zaoferowały łagodniejsze wymagania dotyczące zdolności kredytowej i wkładu własnego, dlatego w 2020 roku udzielono ponad 200 tysięcy, a w 2021 – ponad 250 tysięcy kredytów. Wraz ze wzrostem oprocentowania, organizacje nadzorcze wprowadziły ścisłe wytyczne i ograniczenia, aby chronić konsumentów przed ryzykiem nadmiernego zadłużenia, stąd już w 2022 roku nastąpił spadek udzielonych kredytów o ponad 50 procent – uruchomiono 126 tysięcy kredytów. W lutym 2023 roku, Komisja Nadzoru Finansowego pozwoliła bankom na ponowne obniżenie bufora bezpieczeństwa, a co za tym idzie - zdolności kredytowej, dzięki temu I kwartał zakończył się sprzedażą 22 tysięcy kredytów.

Kredyty o oprocentowaniu zmiennym i ryzyko kredytowe

Drastyczny spadek WIBOR’u, odpowiadającego za wysokość oprocentowania zachęcił kredytobiorców do zaciągnięcia zobowiązania w oparciu o zmienną stopę procentową. Kredyty te, w porównaniu do oferty o stałym oprocentowaniu (5-letni okres oprocentowania stałego, po tym czasie – oprocentowanie zmienne), stosowały niższe stopy procentowe, jednak po pewnym czasie uległy one zmianie, co spowodowało olbrzymi wzrost raty. Wiele osób popadło z tego powodu w kłopoty finansowe. Obecnie obserwujemy odwrotną sytuację - banki oferują preferencyjne warunki dla kredytów o okresowo stałej stopie procentowej. Wybór każdej z obu możliwości oprocentowania, wiąże się z różnym stopniem ryzyka dla kredytobiorców.

Wpływ na rynek nieruchomości

Dynamiczne zmiany na rynku kredytów hipotecznych mają również znaczący wpływ na ceny nieruchomości. Obniżenie stóp procentowych i wzrost dostępności kredytów przyczynił się do wzrostu popytu na nieruchomości, co z kolei doprowadziło do wzrostu ich cen. Pomimo olbrzymiego ograniczenia udzielanych kredytów w 2022 roku, rynek nieruchomości nie odnotował w tym czasie adekwatnych do sytuacji, spadków cen. Dla potencjalnych nabywców oznacza to konieczność konkurowania o atrakcyjne oferty i zwiększenie kosztów kupna nieruchomości. Ponadto programy rządowe, wspierające ich zakup, dodatkowo przyczyniają się do dalszych podwyżek.

Programy rządowe

REKLAMA

Pomoc państwa w zakupie nieruchomości to szczególnie korzystna opcja dla młodych osób, które często nie mają dużego wkładu własnego na początek, a także borykają się z trudnościami w kwestii zdolności kredytowej. Dotychczas umożliwiły one wielu ludziom zaciągniecie kredytu hipotecznego bez posiadania jakiegokolwiek wkładu własnego, jednak decydując się na tę ofertę, należało wziąć pod uwagę wyższą marżę banku niż w przypadku posiadania 20 procent ceny zakupu. Program “Pierwsze Mieszkanie”, który będzie obowiązywał od 1 lipca tego roku, opiera się na “Bezpiecznym Kredycie 2%” oraz “Koncie Mieszkaniowym”. Zapowiadane dopłaty do rat kredytów, częściowo wstrzymały niektórych kredytobiorców, a sprzedającym dały przestrzeń do podniesienia cen nieruchomości.

Dynamiczne zmiany na przestrzeni ostatnich lat, mają zarówno pozytywny, jak i negatywny wpływ na rynek kredytów hipotecznych, nieruchomości i konsumentów. Jaka będzie tendencja po wejściu programu rządowego? Tego dowiemy się na przestrzeni kilku tygodni.

Autor: Ewelina Czaplińska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Mieszkanie dla studenta. Kupić czy wynajmować?

  Sytuacja mieszkaniowa studentów staje się w ostatnich latach coraz bardziej skomplikowana. W największych miastach w Polsce brakuje aż 700 tys. mieszkań na wynajem. Jednocześnie ceny najmu wzrosły, w porównaniu do poprzedniego roku, nawet o kilkanaście procent. Malejąca opłacalność najmu sprawia, że coraz więcej studentów (przy częstym wsparciu rodziców) rozważa zakup mieszkania. Co skłania do podjęcia decyzji zakupowej oraz jakich mieszkań szukają obecnie studenci?

  Ile kosztuje wykończenie nowego mieszkania w II połowie 2023 roku?

  Ile dzisiaj (październik 2023 r.) zapłacimy za wykończenie nowego lokalu w stanie deweloperskim? Czy opłaca się kupić już wykończone mieszkanie "pod klucz"?

  Wszyscy kupują mieszkania. Czy wynajem nadal się opłaca w październiku 2023 roku?

  Rok 2023 przyniósł wyraźny wzrost liczby sprzedanych mieszkań – w 2 kwartale br. wśród deweloperów z GPW sprzedaż mieszkań wzrosła o 33% względem analogicznego okresu w 2022 r. Bez wątpienia przyczynił się do tego start programu Pierwsze Mieszkanie (bezpieczny kredyt 2%), który wspiera młodych Polaków w zakupie pierwszej nieruchomości. Dziś, nieco ponad 2 miesiące od startu programu, wyraźnie widać zwiększony popyt na mieszkania. Czy w obecnej sytuacji wynajem dalej się opłaca?

  Sprzedaż ogródka działkowego – ceny, umowa, formalności, PCC i podatek dochodowy

  W Polsce jest prawie milion ogródków działkowych działających na podstawie ustawy z 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych (tekst jednolity: Dz. U. z 2021 r. poz. 1073). Z roku na rok ich ceny rosną. Sprawdźmy więc jakie formalności towarzyszą sprzedaży takiego ogródka i czy trzeba zapłacić od sprzedaży pcc i podatek dochodowy.

  REKLAMA

  Echmea wstęgowata – efektowna i łatwa w uprawie roślina doniczkowa. Czyści powietrze i kwitnie raz w życiu

  Echmea wstęgowata, to ciekawa roślina doniczkowa bez specjalnych wymagań, która dodatkowo potrafi oczyszczać powietrze w naszym mieszkaniu z formaldehydu. Kwitnie tylko raz w życiu (ale za to długo i efektownie) a po przekwitnieniu wytwarza 2-3 nowe rozety, które można przesadzić do oddzielnych doniczek i cykl życia zaczyna się na nowo. Młode rozety zakwitają po ok. 2 latach.

  Podatek od nieruchomości 2023/2024 – kto płaci podatek od mieszkania i gruntu, ile, kiedy, jakie deklaracje i informacje trzeba składać?

  Kto ma obowiązek płacić podatek od nieruchomości? Za co płaci się podatek od nieruchomości? Ile wynosi podatek od nieruchomości w 2023 roku a ile w 2024 roku? Kiedy trzeba zapłacić ten podatek?

  Wrzosy – uprawa w ogrodzie i na balkonie, odmiany

  Jak uprawiać wrzosy w ogrodzie, na balkonie i tarasie, by cieszyć się ich urokliwymi kwiatami jesienią? Jaką glebę przygotować pod wrzosy? Czy wrzosy w doniczkach przetrwają zimę na balkonie lub tarasie? Czy wrzosy trzeba przycinać? 

  Windy, parkingi, tereny zielone - co obiecuje program Przyjazne osiedle?

  Premier Mateusz Morawiecki w piątek w Strzegomiu mówił o szczegółach programu Przyjazne osiedle. Celem jest podniesienie komfortu życia mieszkańców blokowisk.

  REKLAMA

  Melisa lekarska – uprawa, właściwości zdrowotne. Ekologiczny, pachnący lek z własnego ogrodu

  Obok mięty i kilku innych ziół, melisa lekarska ma swoje ważne miejsce w „zestawie obowiązkowym” dobroczynnych, leczniczych roślin, które powinny rosnąć w naszych ogrodach. Uprawa melisy nie jest żadnym problemem, jest niewymagająca, mrozoodporna – sadzimy raz i …. mamy spokój. Nie tylko dlatego, że herbatka ze świeżych liści melisy działa najlepiej na skołatane nerwy. Również z tego powodu, że melisa sama doskonale rozsiewa się po naszym ogrodzie i znajduje sobie dogodne miejsca. 

  Jeżówka purpurowa (echinacea purpurea) – uprawa w ogrodzie i właściwości zdrowotne

  Bardzo dekoracyjną rośliną ogrodową jest jeżówka purpurowa. Przy okazji jest to zioło, które ma niebagatelne zalety zdrowotne i lecznicze. Jak uprawiać jeżówkę purpurową w ogrodzie i jaki pożytek możemy mieć z niej oprócz uroczych kwiatów?

  REKLAMA