Mniej kredytów mieszkaniowych, więcej kredytów gotówkowych i rat. BIK podsumowuje
REKLAMA
REKLAMA
Spadła liczba udzielonych kredytów mieszkaniowych
W pierwszych pięciu miesiącach br. w ujęciu liczbowym banki i SKOK-i udzieliły o 60 proc. więcej kredytów ratalnych, kart kredytowych wydały więcej o 34,7 proc. oraz przyznały więcej o 6,6 proc. kredytów gotówkowych. Liczba udzielonych kredytów mieszkaniowych spadła o 46,3 proc. – poinformowało w piątek Biuro Informacji Kredytowej.
REKLAMA
REKLAMA
Z danych BIK wynika, że w ujęciu wartościowym banki i SKOK-i przyznały o 38,3 proc. wyższą wartość limitów na kartach kredytowych, wartość kredytów ratalnych wzrosła o 15,5 proc., a kredytów gotówkowych o 9,1 proc. Spadała wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych – o 46,4 proc.
Biuro opublikowało także dane za sam maj 2023 r. W tym miesiącu – w porównaniu do maja 2022 r. - w ujęciu liczbowym banki i SKOK-i udzieliły więcej kredytów ratalnych (o 60,8 proc.) oraz kredytów gotówkowych (o 5,9 proc.), a także wydały więcej kart kredytowych (o 19,7 proc.). W ujęciu wartościowym banki i SKOK-i przyznały wyższą wartość limitów na kartach kredytowych (o 28,2 proc.), udzieliły więcej kredytów ratalnych (o 22,1 proc.) i kredytów gotówkowych (9,6 proc.).
Natomiast liczba kredytów mieszkaniowych w maju 2023 r. była o 26,6 proc. niższa niż przed rokiem, zaś ich wartość spadła o 23,1 proc. Cytowany w raporcie główny analityk Grupy BIK Waldemar Rogowski mówi o wzroście akcji kredytowej.
Druga połowa roku będzie korzystna dla kredytobiorców
REKLAMA
„Dla kredytów mieszkaniowych maj, pomimo długiego weekendu, na tle ostatnich miesięcy wypadł bardzo dobrze. W ujęciu liczbowym wynik był bardzo dobry, bowiem banki udzieliły 10,9 tys. kredytów, poziom niewidziany od czerwca zeszłego roku. W ujęciu wartościowym banki udzieliły kredytów mieszkaniowych na kwotę 3,969 mld zł (…)” – powiedział.
„Skąd ten wzrost akcji kredytowej? Jest on wynikiem ożywienia popytu na kredyty mieszkaniowe w następstwie wzrostu zdolności kredytowej, do którego przyczyniła się zarówno liberalizacja wymagań nadzorczych w zakresie liczenia zdolności kredytowej – zmniejszenie wymaganego poziomu bufora na stopę procentową, jak i wzrost nominalny wynagrodzeń” – dodał.
W jego ocenie można się spodziewać trwalszego i dłuższego ożywienia w kredytach mieszkaniowych. Zwłaszcza, że w II połowie roku będzie już można brać kredyty z rządową dopłatą w ramach programu rządowego.
BIK podał także, że do 28 maja 2023 r. banki zaraportowały 1,134 mln rachunków objętych wakacjami kredytowymi na wartość 281 mld zł. (PAP)
autor: Marek Siudaj
ms/ mmu/
Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Inforu
REKLAMA
REKLAMA