Kiedy jest pierwszy dzień lata 2023? [LATO KALENDARZOWE I ASTRONOMICZNE, DATY]
REKLAMA
REKLAMA
- Lato astronomiczne, kalendarzowe, meteorologiczne i klimatyczne
- Kiedy zaczyna się astronomiczne lato 2023?
- Lato 2023: Kiedy zaczyna się kalendarzowe lato?
- Lato 2023 klimatyczne i meteorologiczne
- Noc Kupały i Noc Świętojańska, czyli zwyczaje związane z latem
- Przysłowia o lecie
Lato astronomiczne, kalendarzowe, meteorologiczne i klimatyczne
Początek lata możemy określić na kilka sposobów. Termin początku lata kalendarzowego nie musi pokrywać się z astronomicznym. Czym innym jest też lato meteorologiczne, które różni się od klimatycznego.
REKLAMA
Kiedy zaczyna się astronomiczne lato 2023?
Lato astronomiczne ma swój początek w momencie przesilenia letniego. Pierwszy dzień astronomicznego lata jest zatem związany z położeniem Słońca względem Ziemi. Na półkuli północnej wypada pomiędzy 21 a 22 czerwca (w latach przestępnych między 20 a 21 czerwca).
Warto pamiętać, iż to właśnie pierwszy dzień astronomicznego lata jest jednocześnie najdłuższym dniem w roku. Po nim zaś następuje najkrótsza w roku noc.
W 2023 r. pierwszy dzień astronomicznego lata przypada 21 czerwca (w środę).
Lato 2023: Kiedy zaczyna się kalendarzowe lato?
W odróżnieniu od lata astronomicznego pierwszy dzień kalendarzowego lata przypada zawsze 22 czerwca. Nie jest zatem uzależniony od położenia Słońca względem naszej planety. Tak jest i w tym roku.
Lato 2023 klimatyczne i meteorologiczne
Kolejne pojęcia związane z latem, które warto znać, to „lato klimatyczne” i „lato meteorologiczne”.
Klimatyczne lato oznacza okres, w którym średnie dobowe temperatury powietrza przekraczają 15°C. Lato meteorologiczne rozpoczyna się 1 czerwca i trwa do 31 sierpnia. Pory roku meteorologiczne wyznaczone zostały przez meteorologów i klimatologów w celu porównywania okresów o takiej samej długości i do celów statystycznych.
Noc Kupały i Noc Świętojańska, czyli zwyczaje związane z latem
W najkrótszą noc w Polsce obchodzone jest ludowe święto: Noc Kupały, a w nocy z 23 na 24 czerwca – Noc Świętojańska. Obecnie obrzędy związane z tymi świętami często są podobne. Do najpopularniejszych możemy zaliczyć szukanie kwiatu paproci czy puszczanie wianków na wodzie.
Późniejszym latem obchodzone jest zaś jedno z najstarszych świąt maryjnych w Polsce, czyli Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Wypada ono 15 sierpnia i często nazywane jest świętem Matki Bożej Zielnej. Do dziś zachowała się tradycja święcenia w tym dniu ziół i kwiatów. Co istotne, 15 sierpnia jest dniem wolnym od pracy.
Przysłowia o lecie
A oto kilka „letnich” przysłów:
- „Co lato uzbiera, to zima pożera”
- „Lato ciepłe oraz dżdżyste, znaki plonu oczywiste”
- „Na początku lata ranne grzmoty są zapowiedzią rychłej słoty”
- „Co zima przychłodzi, lato wynagrodzi”.
Zobacz także: Lato
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.