REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opłata deszczowa będzie większym problemem?

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Opłata deszczowa będzie większym problemem?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowe media niedawno znów przypomniały sobie o opłacie deszczowej. Dlatego w ostatnim czasie pojawiły się nagłówki artykułów alarmujące, że wspomniana opłata w 2023 r. będzie „ściągana” z odsetkami i to za ostatnie pięć lat. Takie informacje nierzadko powodują konsternację u właścicieli większych działek. Wspomniane osoby mogą bowiem zastanawiać się, czy w ich przypadku opłata deszczowa znajduje zastosowanie. Inne ważne pytanie dotyczy tego, czy w ostatnim czasie przepisy odnośnie opłaty deszczowej uległy zmianie. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili rozwiać wątpliwości osób prywatnych i przedsiębiorców dotyczące opłaty deszczowej. 

Przepisy o opłacie deszczowej nie zmieniły się od 2018 r. 

REKLAMA

Na wstępie warto uspokoić wielu właścicieli działek stwierdzeniem, że w ostatnim czasie nie doszło do zmian prawnych dotyczących opłaty deszczowej. Jeżeli przeanalizujemy ustawę z dnia 20 lipca 2017 r. - Prawo wodne (obowiązującą od 1 stycznia 2018 r.), to okaże się, że przepisy regulujące wysokość i zasady naliczania opłaty deszczowej nie zostały zmienione od początku 2018 r. 

REKLAMA

Pewne zamieszanie w internetowych artykułach na temat opłaty deszczowej wynika natomiast z faktu, że w latach 2020 - 2022 trwały prace dotyczące zmiany zasad naliczania tej daniny. Wspomniane modyfikacje przepisów miały powiększyć liczbę działek objętych opłatą deszczową z około 6500 do nawet 130 000 w całej Polsce. Rząd na razie wycofał się jednak ze zmian, o których wprowadzeniu była mowa jeszcze rok temu. 

Warto przypomnieć, że wedle obecnych przepisów, opłata deszczowa obejmuje wyłącznie grunty o powierzchni powyżej 3500 mkw. położone na obszarach nieujętych w systemy kanalizacji otwartej lub zamkniętej. Mowa o działkach, których zabudowa wyłącza ponad 70% powierzchni z możliwości retencjonowania wody. Do podanego limitu (70%) wliczamy również część gruntu objętą pracami budowlanymi. 

Rząd natomiast jeszcze niedawno zamierzał objąć opłatą deszczową działki o powierzchni powyżej 600 mkw., których powierzchnia biologicznie czynna nie przekracza 50% (np. na skutek zabudowy lub pokrycia kostką brukową). Taka zmiana jednak nie weszła w życie. Prawdopodobnie argumentem było możliwe niezadowolenie społeczne związane z kolejną daniną.  

Gminy nie poradziły sobie ze „ściąganiem” nowej opłaty 

REKLAMA

Skoro zatem jednak nie doszło do zmian związanych z zasadami funkcjonowania opłaty deszczowej, to może rodzić się kolejne pytanie. Chodzi o to, dlaczego mimo wszystko pojawiają się alarmujące artykuły dotyczące „ściągania” opłaty deszczowej przez samorządy w 2023 roku. Odpowiedzi na to pytanie trzeba szukać w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. 1997 nr 137 poz. 926). 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wspomniany akt prawny określa zasady przedawnienia dotyczące nie tylko podatków, ale również wszelkiego rodzaju opłat i danin. Warto w tym kontekście przypomnieć, że 90% wpływów z tytułu opłaty deszczowej ma trafiać do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Natomiast gminy zobowiązane do naliczania i pobierania opłaty deszczowej mogą zatrzymać dla siebie 10% zebranej kwoty. 

Eksperci zajmujący się tematyką podatkową zwracają uwagę, że samorządy dotąd nie radziły sobie zbyt dobrze z egzekwowaniem opłaty deszczowej. Problemem dla gmin są chociażby braki kadrowe i kłopoty związane ze stosowaniem w praktyce przepisów ustawy prawo wodne dotyczących opłaty deszczowej. Nie można też zapominać o postawie przedsiębiorców, którzy często nie uiszczali należnej opłaty - częściowo ze względu na bierność gmin, a po części również z powodu niewiedzy. 

Samorządy mogą mieć większą motywację do działania

W nawiązaniu do opisywanej sytuacji, pojawiają się jednak przypuszczenia, że gminy będą teraz bardziej zdeterminowane jeśli chodzi o pobór opłaty deszczowej. Taka zmiana może być spowodowana dwoma okolicznościami. Po pierwsze, wiele samorządów na skutek zmian w PIT i wzrostu wydatków wywołanego m.in. rekordowymi kosztami energii, znajduje się w kiepskiej sytuacji finansowej. Warto też pamiętać o widocznym w 2023 r. spowolnieniu gospodarczym, które dodatkowo pogorszy kondycję samorządowych finansów. 

Drugim kluczowym czynnikiem motywującym gminy do działania są wspomniane już wcześniej zasady przedawnienia należności z tytułu podatków i opłat, które zostały określone przez ordynację podatkową. Artykuł 70 paragraf 1 tego aktu prawnego wskazuje, że: „zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku”. Warto też pamiętać o odsetkach za zwłokę, które będą musieli zapłacić podatnicy (głównie przedsiębiorcy). Wspomniane odsetki mocno wzrosły po podwyżkach stóp procentowych NBP. 

Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA