REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nieruchomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Polacy zagrożeni ubóstwem energetycznym?


Obecnie nawet półtora miliona rodzin polskich może być zagrożonych ubóstwem energetycznym.

Rozporządzanie opróżnionym miejscem po zmianach

Od 20 lutego 2011 roku - na mocy ustawy nowelizacyjnej - każdoczesnemu właścicielowi nieruchomości przysługują uprawnienia do rozporządzania opróżnionym miejscem hipotecznym.

Problemy z działką? Czy możemy liczyć na odszkodowanie?


Gdy dokonamy już wszystkich spraw związanych z kupnem działki pod budowę domu i nasze marzenie dotyczące posiadania własnej nieruchomości zacznie się spełniać, może okazać się, że zostaliśmy oszukani, a na naszej działce nie można nic wybudować. Co robić? Czy należy nam się odszkodowanie?

Oświadczenia wynajmującego zawarte w umowie najmu lokalu mieszkalnego


W umowie najmu lokalu mieszkalnego należy określić szczegółowo oświadczenia wynajmującego, gdyż stanowią one gwarancję prawidłowego korzystania z lokalu mieszkalnego przez najemcę. Na postawie tychże uregulowań najemca będzie miał możliwość dochodzić swoich uprawnień, w przypadku ewentualnie powstałych sporów.

REKLAMA

Jak Polacy wybierają nowe mieszkania?

Jeszcze niedawno przy wyborze przyszłego mieszkania Polacy rozpoczynali poszukiwania od atrakcyjnych, starych kamienic albo po prostu lokali z wielkiej płyty. Aktualnie odchodzimy od tego standardu i wybieramy mieszkanie od dewelopera. Jak to będzie wyglądało w 2011 roku?

Hipoteka umowna zastąpiła hipotekę kaucyjną i zwykłą

Od dnia 20 lutego 2011 weszła w życie radykalna zmiana w wyniku, której obowiązuje tylko jeden rodzaj hipoteki umownej. Regulacja ta ma na celu ułatwić stosowanie instytucji hipoteki.

Zobowiązania stron z tytułu umowy najmu lokalu mieszkalnego

Przy zawarciu umowy wynajmujący zobowiązany jest poinformować najemcę o wszystkich istotnych kwestiach związanych z lokalem mieszkalnym. Ponadto, najemca zawierając umowę najmu zobowiązany jest uiścić kaucję zabezpieczającą, która stanowi dla wynajmującego gwarancję prawidłowego korzystania.

Jak zrobić zdjęcia mieszkania, by zachęcić kupujących?

Brzydkie i niechlujne mieszkanie nie zachęci kupującego. Żeby nabywca obejrzał nieruchomość, należy nasze mieszkanie odpowiednio zaprezentować. Jak zrobić zdjęcia, by kupujący zdecydował się na zakup akurat naszego mieszkania?

REKLAMA

Zmiany umożliwiające zmniejszenie sumy hipotecznej

Na mocy znowelizowanego art. 68 ustawy o księgach wieczystych i hipotece, właściciel obciążonej nieruchomości może żądać zmniejszenia sumy hipotecznej – jeżeli zabezpieczenie hipoteczne będzie nadmierne.

Czy hipoteka może zabezpieczać kilka nieruchomości?

Dnia 20 lutego 2011 roku weszła w życie ustawa nowelizacyjna, która zmieniła obecnie panującą zasadę: „hipoteka zabezpiecza jedną wierzytelność” na „hipoteka może zabezpieczyć kilka wierzytelności”. Zmiana ta jest korzystniejsza, gdyż w obecnym stanie prawnym – w celu zabezpieczenia hipoteką kilku wierzytelności należy każdą z nich opatrzyć odrębną hipoteką – co wiąże się z opłatami za wszystkie wypisy sądowe.

Przelew czy gotówka? Jak płacić za zakup nieruchomości?


Standardowo za zakup nieruchomości płacimy przelewem bankowym. Płatność gotówką wiąże się z bardzo dużym ryzykiem dla sprzedającego. W gotówce opłacana jest zwykle kwota, która stanowi zadatek.

Nowe zmiany w przedmiocie hipoteki

Katalog praw, które są przedmiotem hipoteki uległ zmianie na skutek przemian zawartych w ustawie z dnia 26 czerwca 2009 r. o księgach wieczystych i hipotece. Poniżej zostaną przedstawione wszelkie zmiany w tymże zakresie.

Jak należy prawidłowo określić obowiązki użyczającego?

Z chwilą zawarcia umowy użyczenia lokalu użytkowego – użyczający zobowiązany jest wydać lokal użytkowy, a podmiot biorący w używanie – obowiązany jest przedmiotowy lokal użytkowy odebrać.

Jakie obowiązki spoczywają na podmiocie biorącym w użyczenie?

Obowiązki podmiotu biorącego w użyczenie lokal użytkowy powinny zostać szczegółowo określone w umowie użyczenia lokalu użytkowego, gdyż na mocy tychże uregulowań strony będą uprawnione do dochodzenia swoich praw – w przypadku powstania sporów.

Uprawnienia administratora hipoteki po zmianach

Już 20 lutego 2011 roku zostały wprowadzone zmiany – na podstawie, których administrator hipoteki uzyskał nowe prawa i obowiązki.

Kawalerka hitem 2011 roku?

Kawalerki cieszą się coraz większą popularnością na rynku mieszkaniowym. Deweloperzy dobrze o tym wiedzą, więc zwiększają udział jednopokojowych mieszkań w swojej ofercie.

Przeniesienie wierzytelności hipotecznej po zmianach

Wśród licznych zmian wprowadzonych w ustawie nowelizującej należy wspomnieć również o instytucji „przeniesienie wierzytelności hipotecznej”. Zmiana ta obejmuje sytuację, w której na nabywcę przechodzi hipoteka w razie przelewu wierzytelności hipotecznej.

Istota umowy użyczenia lokalu użytkowego

Umowa użyczenia lokalu użytkowego jest typem umowy realnej, gdyż umowa ta powstaje w momencie wydania przedmiotowego lokalu biorącemu w używanie. Z chwilą zawarcia umowy użyczenia lokalu użytkowego – użyczający zobowiązany jest wydać lokal użytkowy, a podmiot biorący w używanie – obowiązany jest przedmiotowy lokal użytkowy odebrać.

Istota umowy odpłatnego użytkowania lokalu mieszkalnego

Umowa ta jest kształtowana na podstawie zasady swobody umów. Oznacza to, iż strony tejże umowy mogą swobodnie kształtować treść tejże umowy, przy czym jej treść powinna być zgodna z obowiązującymi przepisami prawa oraz zasadami współżycia społecznego.

Istota umowy nieodpłatnego użytkowania lokalu mieszkalnego

Istotną cechą umowy nieodpłatnego użytkowania jest fakt, iż umowa ta należy do kategorii zarówno umowy nazwanej, jak i umowy dwustronnej. Umowa ta powinna zostać sporządzona w formie aktu notarialnego.

Rewolucyjne zmiany w hipotece

 W życie weszła nowelizacja ustawy o księgach wieczystych i hipotece - zmieniająca znacząco zasady rządzące tym ograniczonym prawem rzeczowym.

Jak założyć biuro lub gabinet lekarski w lokalu?

Jeżeli dysponujemy lokalem mieszkalnym i planujemy w nim założyć biuro, gabinet lekarski czy inną działalność gospodarczą, warto pamiętać, że w wielu przypadkach wymaga to dokonania odpowiednich zgłoszeń, ustaleń i zgód. W wielu przypadkach nie obędzie się bez architekta i przeprowadzenia odpowiednich modyfikacji w lokalu.

Jak bronić się przed podwyżką czynszu?

Jeżeli spółdzielnia planuje podwyżkę czynszów, musi nas o tym powiadomić z 3-miesięcznym wyprzedzeniem. W przypadku opłat niezależnych od spółdzielni wyprzedzenie wynosi 14 dni. Przysługuje nam prawo zaskarżenia podwyżki do sądu. Spółdzielnia nie może też arbitralnie ustalić wyższych stawek czynszu od lokali użytkowych. Tymczasem bardzo często spółdzielnie ustalają nawet trzykrotnie wyższe opłaty za lokale użytkowe niż za lokale mieszkalne.

Za co płaci najemca a za co właściciel?

Najemca lokalu powinien wiedzieć, że wynajmujący ma obowiązek utrzymywania nieruchomości w stanie zdatnym do użytku przez cały czas trwania najmu. W związku z tym powinien pokryć koszty wszelkich napraw koniecznych. Z kolei na najemcę nałożony został obowiązek ponoszenia drobnych nakładów połączonych ze zwykłym używaniem nieruchomości.

Jak można kontrolować działalność zarządu?

Prawo kontroli działalności zarządu służy każdemu z właścicieli lokali. Jeśli członek zarządu lub zarządca odmówi nam udostępnienia dokumentów wspólnoty, można go pociągnąć do odpowiedzialności karnej, gdyż nie ma on prawa do wyłącznego rozporządzania dokumentacją wspólnoty.

Kiedy TBS może wypowiedzieć najem?

Towarzystwa Budownictwa Społecznego wynajmują po preferencyjnych cenach lokale mieszkalne. Aby uzyskać niższy czynsz (a niejednokrotnie mieszkanie w ogóle) – należy się wykazać odpowiednim poziomem dochodu na osobę w gospodarstwie domowym. – oszustwo w tym zakresie może skończyć się wypowiedzeniem najmu ze skutkiem natychmiastowym

Jak i kiedy zaskarżyć uchwałę we wspólnocie mieszkaniowej?

Będąc członkiem wspólnoty mieszkaniowej jesteśmy co do zasady związani uchwałami podjętymi przez większość właścicieli lokali. Mogą one m.in. upoważniać zarząd do podejmowania czynności przekraczających zwykły zarząd, ale także regulować inne kwestie dotyczące wewnętrznych działań wspólnoty. Uchwałę możemy obalić w sądzie.

Co z mieszkaniem po rozwodzie?

Rozwód poza wszystkimi innymi skutkami majątkowymi i osobistymi- stwarza poważne problemy w stosunku do wspólnego mieszkania. Jakie są reguły posiadania i korzystania z mieszkania po rozwodzie ?

Czy zmiany w programie "Rodzina na Swoim" wpłyną na ceny mieszkań?

W ostatnich dniach najczęściej poruszanym tematem na rynku nieruchomości były zatwierdzone przez Radę Ministrów zmiany w programie "Rodzina na Swoim". Biorąc pod uwagę, że program ten cieszył się dość dużym zainteresowaniem kredytobiorców, można by oczekiwać, iż kształtowanie się sytuacji na rynku mieszkań AD 2011 (w tym głównie cen) będzie silnie uzależnione od wprowadzonych poprawek do programu. Wcale nie musi tak być.

Czy w Warszawie i okolicach trudno jest znaleźć dom o powierzchni do 120 m kw.?


W bazie Metrohouse & Partnerzy w Warszawie i okolicach domy do powierzchni 120 m kw. stanowią niecałe 10 proc. wszystkich domów. To stosunkowo niewiele, ale pamiętajmy, że w ostatnich latach znacznie wzrastał średni metraż budowanego domu. Ogólnie rynek domów w ostatnich latach nie należy do popularnych.

Jakie mieszkania cieszyły się największą popularnością w 2010 roku?


Na podstawie transakcji przeprowadzonych przez Metrohouse & Partnerzy można powiedzieć, że w minionym roku największym powodzeniem cieszyły się mieszkania w przedziale cenowym do 400 000 zł. Takie mieszkania stanowiły aż prawie 80 proc. transakcji.

Jaki jest obecnie popyt na apartamenty?


W puli, przeprowadzonych przez Metrohouse & Partnerzy w zeszłym roku, transakcji, 2,5 proc. stanowiły lokale, które można zakwalifikować do grupy apartamentów. Statystycznie jest to niewiele, ale biorąc pod uwagę fakt, że rynek apartamentów jest bardzo wąski, nie można mówić o stagnacji w tym sektorze.

Jak wygląda zamiana mieszkań?


Z zamianą mieszkania wiąże się problem ze znalezieniem osób zainteresowanych zamianą jednego mieszkania na drugie. Trudność polega na tym, że nie łatwo jest dopasować wymagania poszczególnych osób. Dlatego najprościej jest skorzystać z usług pośrednika.

Alternatywa dla trawnika


Zakładanie trawnika w ogrodzie nie zawsze musi być najlepszym rozwiązaniem. Należy pamiętać, że trawnik dla optymalnego wyglądu potrzebuje wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Gdy nie chcemy poświęcać czasu na utrzymywanie trawnika możemy założyć łąkę kwietną posadzić rośliny okrywowe lub zastosować oryginalne nawierzchnie.

Jak podnosić czynsz w wynajmowanym mieszkaniu?

Jeżeli wynajmujemy mieszkanie (mieszkania), w sposób który nie można nazwać najmem okazjonalnym wysokość i częstotliwość podwyżek czynszu podlega regulacjom prawnym chroniącym lokatora. Teoretycznie wysokość czynszu nie jest już odgórnie ustalana, jednakże nie zawsze jest dowolna- w niektórych przypadkach podlega też kontroli Sądu.

Jak sporządzać pisma procesowe?

To czy pismo procesowe jest proste, czy trudne zależy od rodzaju i etapu sprawy, w której bierzemy udział. Jakkolwiek polecałbym korzystanie z profesjonalnej pomocy prawnej, w niniejszej poradzie przedstawię podstawy (techniczne) tworzenia pism procesowych.

Istota umowy dzierżawy lokalu mieszkalnego

Lokalem użytkowym jest lokal, który jest przede wszystkim przeznaczony do okresowego pobytu osób fizycznych.

Zasady uiszczania kaucji w umowie użytkowania lokalu

Kaucja zabezpieczająca pełni funkcję gwarancyjną dla podmiotu ustanawiającego użytkowanie, gdyż może on na tej podstawie żądać od użytkownika pokrycia kosztów związanych ze zniszczeniem lokalu mieszkalnego.

Jak zapobiec zawłaszczeniu części wspólnej przez innych mieszkańców?

Wśród członków wspólnot czy też spółdzielni mieszkaniowych, często występuje problem zawłaszczenia przez właścicieli lokali części wspólnej. Nie zawsze tego rodzaju działania wywołują konflikt wśród mieszkańców, jednak gdy zaczynają naruszać nie tylko zasady dobrego wychowania ale i przepisy związane z użytkowaniem części wspólnej, pojawia się poważny problem.

Kto zapłaci podatek od nieruchomości?

Podatek od nieruchomości jest podatkiem majątkowym. Zasadniczo obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości ciąży na właścicielu nieruchomości albo obiektów budowlanych, a w określonej sytuacji na posiadaczu samoistnym. Natomiast posiadacz zależny, który faktycznie korzysta z nieruchomości, będzie podatnikiem podatku od nieruchomości Skarbu Państwa lub jednostek samorządowych.

Od czego zależy objęcie przepisami podatkowymi o sprzedaży nieruchomości?

Kwestią krytyczną dla objęcia określonymi przepisami dotyczącymi opodatkowania sprzedaży nieruchomości jest data ich nabycia (lub czasem wybudowania).

Jakie są zalety najmu zwrotnego?

Instytucja najmu zwrotnego nie została odrębnie uregulowana w przepisach krajowych. Jednakże z uwagi na obowiązującą w polskim porządku prawnym zasadę swobody umów, strony umowy najmu zwrotnego – mogą ustalić jego treść według własnego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości stosunku prawnego, ustawie ani zasadom współżycia społecznego.

Jak założyć księgę wieczystą dla spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu?

Jedną z wielu zalet własnościowego prawa do lokalu w porównaniu z prawem lokatorskim jest możliwość założenia dla niego księgi wieczystej. Nie jest to trudne a znacznie ułatwia obrót lokalem i przyspiesza procedury związane z wzięciem kredytu zabezpieczonego hipoteką na własnościowym prawie do lokalu.

Jak wygląda wykonanie Bezspoinowego Systemu Ociepleń?


Sprawdzonym rozwiązaniem izolacji cieplnej budynku są Bezspoinowe Systemy Ociepleń. Jest to jeden z najważniejszych jego elementów. Odpowiednio dobrany i wykonany wpływa na trwałość elewacji i energooszczędność inwestycji.

Czym charakteryzuje się najem zwrotny?

Najem zwrotny jest jedną z form pozyskiwania kapitału. Wykorzystuje się go przede wszystkim na rynku nieruchomości. Deweloperzy stosują taką praktykę głównie po wybudowaniu i odsprzedaniu budynku – wynajmując jego część od nowego właściciela.

Jak zostać członkiem spółdzielni?

Spółdzielnia swobodnie decyduje o przyjęciu danej osoby w poczet członków. Kryteria przyjęcia oraz organ spółdzielni właściwy do przyjmowania członków określa statut spółdzielni. Można więc wprowadzić ograniczenia np. co do wieku czy profesji.

Czy warto przekształcać spółdzielcze prawo własnościowe w prawo odrębnej własności?

Pytanie o zasadność przekształcenia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu we własność spotyka się w praktyce z różnymi odpowiedziami. Jedni uważają że na pewno warto się „uwłaszczyć”, inni uważają, że „uwłaszczenie” niewiele zmienia. Warto przyjrzeć się bliżej zaletom i ewentualnym wadom takiego „uwłaszczenia”.

Jak wygląda właściwe utrzymanie elewacji?


Właściciele i zarządcy nieruchomości mają obowiązek, narzucany przez prawo budowlane, prawidłowego administrowania obiektami budowlanymi. Oznacza to, że muszą prowadzić książki obiektu budowlanego i przeprowadzać okresowe kontrole stanu technicznego elewacji. Jednak nie odnosi się to do budynków mieszkalnych jednorodzinnych i budownictwa zagrodowego i letniskowego.

Lokale budowane przez spółdzielnię w celu ustanowienia prawa odrębnej własności lokalu

Spółdzielnie mieszkaniowe mogą budować budynki w celu sprzedaży znajdujących się w nich lokali na rzecz członków spółdzielni lub na rzecz osób spoza grona członków spółdzielni.

Zniesienie współwłasności nieruchomości poprzez wyodrębnienie lokali

W jaki sposób możemy uregulować stan prawny posiadania wspólnej nieruchomości, jeżeli część współwłaścicieli jest nieznana lub z różnych przyczyn nie objęła żadnych lokali w posiadanie?

REKLAMA