Kto może żądać wystawienia rachunku z tytułu najmu?
REKLAMA
REKLAMA
W jakim terminie należy wystawić fakturę lub rachunek
REKLAMA
Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą lub wykonujący wolny zawód, od których zażądano rachunku przed wykonaniem usługi lub wydaniem towaru, wystawiają rachunek nie później niż w terminie 7 dni od dnia wykonania usługi lub wydania towaru. Jeżeli jednak żądanie wystawienia rachunku zostało zgłoszone po wykonaniu usługi lub wydaniu towaru, wystawienie rachunku następuje w terminie 7 dni od dnia zgłoszenia żądania.
Zobacz serwis: Umowy w nieruchomościach
REKLAMA
Wyjątek od powyżej wskazanej reguły dotyczy rolników sprzedających produkty roślinne i zwierzęce pochodzące z własnej hodowli, nie przerobione sposobem przemysłowym, chyba że sprzedaż jest dokonywana w ich odrębnych, stałych miejscach sprzedaży, poza obrębem uprawy lub hodowli.
Podatnicy wystawiający rachunki są obowiązani kolejno je numerować i przechowywać kopie tych rachunków w kolejności ich wystawienia przez 5 lat kalendarzowych, licząc od końca roku, w którym wystawiono rachunek.
Podatnik nie ma obowiązku wystawienia rachunku, jeżeli żądanie zostało zgłoszone po upływie 3 miesięcy od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.
Zobacz także serwis: Dom i działka
Wystawianie rachunków z tytułu najmu
W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej z tytułu najmu – podatnik będzie zobowiązany wystawiać rachunki zgodnie z Ordynacja podatkową. Nie wystawienie rachunku na życzenie kontrahentom lub osobom fizycznym grozi sankcją. Dowód uiszczenia czynszu przez najemcę lub umowa najmu stanową podstawę zaksięgowania kosztów z tegoż tytułu.
Podstawa Prawna:
- ordynacja podatkowa z dnia 28 sierpnia 1997 r. (D.U. z dnia 13 listopada 1997 r.).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.