REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

W jakich pomieszczeniach nie warto stosować świetlówek energooszczędnych?

Andrzej Rodzewicz
firma MECHATRONIK
Świetlówki energooszczędne stosujemy ze względu na oszczędność, opłacalność dla naszego portfela.
Świetlówki energooszczędne stosujemy ze względu na oszczędność, opłacalność dla naszego portfela.

REKLAMA

REKLAMA

Świetlówki energooszczędne stosujemy ze względu na oszczędność, opłacalność dla naszego portfela. Przyczyniamy się także do ochrony środowiska, zużywamy mniej energii elektrycznej. Mniej zużytej energii oznacza mniej zużytych surowców do jej wytworzenia, a w konsekwencji mniej zanieczyszczeń gazami z elektrowni węglowych i mniej odpadów radioaktywnych z elektrowni atomowych.

Taką logiką (jak przypuszczam) kierują się twórcy dyrektyw europejskich, które zmuszają nas do odchodzenia od tradycyjnych żarówek i zastępowania ich nowoczesnymi, energooszczędnymi źródłami światła. Co miał na myśli autor pytania? Ja sformułowałbym takie pytanie:

REKLAMA

Jakie cechy świetlówek energooszczędnych ograniczają ich zastosowanie?

Świetlówki kompaktowe są zachwalane przez producentów jako pozbawione wad pierwowzorów świetlówek tradycyjnych do dziś stosowanych w przemyśle. Wydaje mi się, że nie wszystkich. Czas rozruchu w obu przypadkach jest stosunkowo długi. Stosowanie takiego oświetlenia do często gasnących i zapalających się np. reklam jest bezcelowe. Gdyby w marynarce wojennej próbowano wysłać wiadomość sygnałami świetlnymi – alfabetem morsa – lampą wyposażoną w świetlówkę energooszczędną skutek byłby raczej marny. W gospodarstwie domowym też można podać kilka przykładów, gdzie powolny rozruch może podważyć sens ich stosowania.

Oto one:

- spiżarnie, schowki, szafy i inne pomieszczenia do których sięgamy tyko na chwile, czekanie na świetlówkę, aż się zaświeci jest uciążliwe

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- pomieszczenia przejściowe gdzie dłużej przebywamy raczej rzadko i nim się rozjarzy świetlówka już byśmy je opuścili

Oprócz oczekiwania na zadziałanie oświetlenia napotykamy też na inne uciążliwości, które mogą powodować rozdrażnienie i niepotrzebne straty energii elektrycznej. Konieczność włączania i wyłączania na chwilę oświetlenia jest uciążliwe, jeśli przykładowo jest to podręczna spiżarka przy kuchni do której często sięgamy po produkty. Nie trudno wyobrazić sobie, że za którymś razem zostawimy przez roztargnienie włączone oświetlenie w schowku.

Zobacz także: Jak często należy wykonywać okresowe pomiary instalacji elektrycznej?

Jak pomóc roztargnionym w gaszeniu światła?

Najlepsze rozwiązanie dla pomieszczeń typ schowek, szafa, spiżarka w domu już mamy w lodówce. Otwarcie drzwi powoduje włączenie, a zamknięcie – wyłączenie oświetlenia.

Wystarczy kupić odpowiedni wyłącznik, który w stanie bez nacisku drzwi zawsze jest załączony, zainstalować i kłopot z głowy. Sam zadba o nasz domowy bilans energetyczny.

Można wyeliminować włącznik całkowicie przez zamontowanie czujnika ruchu współpracującego z przekaźnikiem czasowym. Czujnik w razie ruchu w pomieszczeniu załącza oświetlenie, a przekaźnik czasowy po upływie nastawionego czasu wyłącza je pod warunkiem ustania bodźca załączającego czyli ruchu w pomieszczeniu. To rozwiązanie dobre do łazienki, przedpokoju, doskonałe przed domem, po wykryciu zbliżającej się osoby oświetla drogę do domu nawet w sytuacji, gdy powracamy do pustego domu instalacja oświetli nam powrót. To rozwiązanie może też odstraszyć nieproszonych gości. W dłuższych trasach można stosować kilka czujników, które podzielą trasę na odcinki jak ogniwa w łańcuchu, będą oświetlać kolejne etapy drogi, albo miejsca, gdzie ktoś przebywa. Do zastosowań zewnętrznych, a czasami i w domu stosuje się wyłączniki zmierzchowe, przy jednoczesnym ograniczeniu działania do pory wieczorno nocnej.

Zobacz także: Jak należy wykonać instalację oświetleniową w ogrodzie?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Najem 2025:będzie drożej, ale bez dużych wzrostów. Mocno wzrosną opłaty za ogrzewanie, wodę, śmieci i inne opłaty eksploatacyjne

Wysoka inflacja nie pozwala spać spokojnie także wynajmującym mieszkania. Poza wzrostem proponowanych cen najmu w nowych umowach, także najemcy korzystający z lokali mocą obowiązujących już umów mogą spodziewać się akcji ze strony wynajmujących w postaci podwyżki czynszu.

Wynajem nieruchomości: Jak zacząć inwestować mimo wysokich barier wejścia?

Wynajem nieruchomości to dla wielu osób atrakcyjna forma inwestowania i ochrony kapitału przed inflacją. Jednak wysokie ceny mieszkań i złożone procedury odstraszają początkujących inwestorów. Jak pokonać przeszkody i skutecznie wejść na rynek wynajmu, nawet przy ograniczonym kapitale?

Komunikat Prezesa GUS: Wskaźniki zmian cen dla lokali mieszkalnych w trzecim kwartale 2024 r. z podziałem na województwa

W czwartek, 9 stycznia 2025 r. GUS rozesłał komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego określający wskaźniki zmian cen dla lokali mieszkalnych w trzecim kwartale 2024 r. z podziałem na województwa.

Innowacyjne rozwiązania w budowie osiedli w dobie zmian klimatycznych

Jakie innowacyjne rozwiązania w nowych inwestycjach mieszkaniowych pomagają radzić sobie z ulewami i podtopieniami? Jak skutecznie zarządzać wodami opadowymi w miastach, by minimalizować wpływ zmian klimatycznych? Jakie zmiany w budownictwie oraz wykorzystanie nowych technologii mogą uczynić miasta bardziej odpornymi na ekstremalne zjawiska pogodowe?

REKLAMA

Sprzedający mieszkania w końcu spuszczają z ceny? Co wynika z analizy rynku wtórnego w grudniu

Pewne jest, że mieszkania oferowany do sprzedaży na rynku wtórnym przestały już mocno drożeć. Trudno jednak mówić już o nowym trendzie cenowym. Tym bardziej, że pod koniec roku oferta mieszkań wystawionych na sprzedaż wyraźnie się skurczyła.

Sprzedając dom lub mieszkanie, można stracić własność i nie otrzymać od nabywcy ani grosza. Akt notarialny przed tym nie zabezpiecza. Jak więc to zrobić?

Nie każdy jest świadomy, że dokonując sprzedaży domu lub mieszkania u notariusza, można nabawić się nie lada problemów, jeżeli nie zadba się o jeden mały szczegół transakcji – moment zapłaty ceny przez nabywcę nieruchomości. W jaki sposób przeprowadzić transakcję kupna-sprzedaży domu lub mieszkania, aby pod względem uzyskania zapłaty ceny za zbywaną nieruchomość – w pełni zabezpieczała ona interes sprzedającego? 

Droga dojazdowa do domu nie musi być szeroka?

Działki pozbawione dobrej drogi dojazdowej można kupić taniej. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili więc, jakie są minimalne wymagania dotyczące szerokości dojazdu do nowego domu.

Łodzianie mogą już składać wnioski o dofinansowanie wymiany pieców

W ramach kolejnej edycji miejskiego programu można składać wnioski o dotację na wymianę pieców na bardziej ekologiczne. Indywidualne gospodarstwa mogą uzyskać do 9 tys. zł, a wspólnoty - do 50 tys. zł.

REKLAMA

Jak inwestować w nieruchomości?

Ceny mieszkań w Polsce trzymają się mocno. W III kw. 2024 roku wzrosły – o 1,4 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem i aż o 12 proc. w ujęciu rocznym. Mimo to wciąż jest wielu chętnych na inwestowanie w nieruchomości. Jak zacząć?

Kredyt hipoteczny – o tym warto wiedzieć przed złożeniem wniosku!

Wiele osób, zanim odbierze klucze do wymarzonego mieszkania, musi posiłkować się finansowaniem z banku. Kredyt hipoteczny to produkt, który pomaga w zakupie lub budowie nieruchomości. Wymaga jednak pełnej świadomości ze strony kredytobiorcy. Czym tak naprawdę jest ten produkt? Na jakich zasadach jest przyznawany i spłacany? Jakich formalności trzeba dopełnić, aby go otrzymać?

REKLAMA