REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy warto używać listew przepięciowych?

Andrzej Rodzewicz
firma MECHATRONIK
Podłączanie pod jedno gniazdo wielu odbiorników grozi przeciążeniem przewodu doprowadzającego prąd do gniazda.
Podłączanie pod jedno gniazdo wielu odbiorników grozi przeciążeniem przewodu doprowadzającego prąd do gniazda.

REKLAMA

REKLAMA

Zasilanie odbiorników w domowej sieci elektrycznej w większości przypadków realizowane jest przez złącza gniazdo wtyczka, rzadziej poprzez bezpośrednie podłączenia kabli pod zaciski odbiornika. Oba rozwiązania uzależniają ilość odbiorników od ilości punktów doprowadzenia kabli przygotowanych w trakcie budowy instalacji.

Postęp techniczny i coraz większa ilość urządzeń elektrycznych w domu często przekracza ilość gniazd, szczególnie w starszych instalacjach. Do zaspokojenia potrzeb często używamy grupy urządzeń elektrycznych. Nie jak kiedyś telewizor, a całe stacje multimedialne: telewizor, urządzenia nagrywające, tunery, zestawy głośnikowe, itd. Pojawiły się w domach komputery. O ile laptopy są zintegrowane, o tyle komputery stacjonarne to osobne zasilanie monitora, komputera, zestawu głośników, a wszystkie komputery współpracują z urządzeniami peryferyjnymi, jak drukarki, skanery. W kuchni czajniki elektryczne, miksery, blendery, roboty kuchenne, itd. Radzimy sobie z takim nagromadzeniem odbiorników, dzięki rozdzielaczom, listwom, które powielają pojedyncze gniazdo do potrzebnej nam ilości. Podłączanie wielu odbiorników pod gniazdo przystosowane do jednego odbiornika grozi przeciążeniem linii zasilającej. To ważne, poświęcę temu zagrożeniu kilka zdań w dalszej części, kiedy uporamy się z głównym zagadnieniem.

REKLAMA

Zobacz także: Jak sprawdzić czy licznik energii elektrycznej działa prawidłowo?

Czym różni się zwykła listwa rozdzielająca od listwy przeciw przepięciowej?

Zwykła listwa rozdzielająca zwiększa ilości gniazd i nic poza tym. Listwa przeciw przepięciowa wyposażona jest we włącznik, bezpieczniki topikowe chroniące przed nadmiernym wzrostem natężenia prądu, układ warystorowy. Zabezpiecza to przed przepięciami – nagłymi impulsami wielkich napięć. Często są też wyposażone w stabilizator napięcia, który likwiduje mniejsze impulsy napięciowe. Listwa przeciw przepięciowa oprócz dostarczenia odbiornikom prądu chroni je też przed zagrożeniami z sieci zasilania, oraz może pełnić funkcję wyłącznika głównego, np. stacji medialnej. Listwy zasilające przeciw przepięciowe są droższe od zwykłych, ale mają także więcej zalet. Z taką wiedzą proszę samemu wybrać czy warto.

Jakie zagrożenia stwarza stosowanie listew rozdzielających?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podłączanie pod jedno gniazdo wielu odbiorników grozi przeciążeniem przewodu doprowadzającego prąd do gniazda. Możemy w ten sposób doprowadzić do częstego wybijania bezpieczników. Pierwsze takie działanie zabezpieczania powinno nas zobligować do zasilania przynajmniej części odbiorników z innej linii zasilającej. Przydałaby się znajomość własnej instalacji, bo często kilka gniazd zasilane jest w jednym pomieszczeniu z jednej linii i połączenie do gniazda obok nic nie zmieni. Sporo odbiorników elektronicznych nie pobiera dużej mocy prądu, jednak największe zagrożenie przeciążeniem występuje w kuchni. Czajniki bezprzewodowe, kuchenki mikrofalowe, płyty grzewcze, piekarniki to urządzenia, które pobierają sporą moc prądu dochodzącą do kilku tysięcy wat. Niezbędnym może okazać się zbudowanie dodatkowej linii zasilającej. Największe odbiorniki warto zasilić osobnymi liniami tyko dla nich i pod osobnym zabezpieczeniem w rozdzielni.

Zobacz także: Jak często należy wykonywać okresowe pomiary instalacji elektrycznej?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA