Jak dobrać moc kotła?
REKLAMA
REKLAMA
Dobór mocy kotła dwufunkcyjnego
REKLAMA
Kocioł dwufunkcyjny – czyli taki, który wewnątrz swojej obudowy ogrzewa również ciepłą wodę – można zastosować w małym domu z jedną łazienką. Ciepła woda jest ogrzewana na bieżąco podczas jej poboru. Przez to trzeba zastosować kocioł o znacznej mocy. By określić tę wartość, trzeba najpierw ustalić, który punkt poboru ciepłej wody w domu wymaga najwyższego przepływu.
Wartość ta jest praktycznie zawsze wyższa od strat ciepła budynku. Dlatego też na jej podstawie wybieramy odpowiedni model urządzenia.
Dobór mocy kotła jednofunkcyjnego współpracującego z zasobnikiem
REKLAMA
W przypadku kotłów jednofunkcyjnych współpracujących zawsze mamy zapas ciepłej wody, zgromadzony w zasobniku. Nie potrzeba więc dużej mocy kotła do ogrzewania wody na bieżąco. Możemy dobrać kocioł o mocy niezbędnej do ogrzania budynku. Można też zastosować niewielki zapas mocy (około 10-15%). W przypadku nowego domu informację o mocy, niezbędnej do ogrzania budynku zimą, znajdziemy w projekcie bądź w świadectwie energetycznym. Wartość ta będzie podana w W (watach) lub kW (kilowatach).
W przypadku starego domu możemy zlecić firmie instalacyjnej lub projektowej określenie strat ciepła budynku. Można też skorzystać z metod szacunkowych, które pozwalają orientacyjnie określić wymaganą moc kotła. Jednak nie zaleca się tej metody, gdyż nie jest dokładna.
Zobacz także: Grzejniki niskotemperaturowe – sprawdzone rozwiązanie do systemów grzewczych
Wybór odpowiedniej technologii
Oprócz mocy kotła bardzo ważny jest również wybór odpowiedniej wersji urządzenia. Przy wyborze musimy wziąć pod uwagę nasze potrzeby oraz dostępną przestrzeń w kotłowni czy innym pomieszczeniu przeznaczonym na montaż kotła.
Ograniczona przestrzeń zabudowy
W takim przypadku najlepszy będzie kocioł wiszący o bardzo małych gabarytach, które umożliwiają swobodny montaż również w małej kuchni bądź łazience. Jest on dostępny w wersji jedno- i dwufunkcyjnej. Do wyboru jest kilka modeli o zróżnicowanej mocy. Dzięki temu łatwo można wybrać odpowiednie rozwiązanie.
Ograniczona przestrzeń zabudowy przy wymaganej dużej ilości ciepłej wody
Żeby osiągnąć wysoką wydajność ciepłej wody przy niewielkich wymiarach, należy zastosować kocioł, który jest połączony z warstwowym zasobnikiem ciepłej wody. Taki zestaw nie zajmuje zbyt wiele miejsca, a jednocześnie pozwala na osiągnięcie znacznej ilości ciepłej wody.
Maksymalna sprawność w starych i nowych instalacjach
Można efektywnie wykorzystać nawet najmniejszą powierzchnię ogrzewania podłogowego dzięki zastosowaniu kotła, który posiada dwa króćce powrotu z instalacji oraz dużą pojemność wodną. Zimna woda wprowadzana jest do kotła oddzielnie, co pozwala na maksymalne schłodzenie spalin i wykorzystanie ich ciepła zanim trafią do komina. Duża pojemność wodna i znaczna przestrzeń przepływu wewnątrz kotła zabezpieczają urządzenie przez zanieczyszczeniami, które mogą znajdować się w starej instalacji. Dzięki temu, w czasie eksploatacji urządzenia, jego sprawność pozostaje niezmieniona.
Zobacz także: Jak poprawnie zamontować centralne ogrzewanie?
REKLAMA
REKLAMA