REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nieruchomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czym są gruntowe wymienniki ciepła i jakie mają zastosowanie?


Gruntowe wymienniki ciepła coraz częściej spotykane w nowoczesnych i energooszczędnych instalacjach z roku na rok stają się tańsze. Co nam oferują, i jakie są przykłady ich zastosowania?

Gdzie lokalizować wyrzutnię powietrza?


Właściwa lokalizacja wyrzutni powietrza jest ważna ze względu na uciążliwy charakter powietrza z niej wyrzucanego. Nie powinno ono uprzykrzać komuś życia, ani powodować niekorzystnych skutków dla otoczenia. Dodatkowo polskie prawo podchodzi bardzo restrykcyjnie do tej sprawy. W razie złej lokalizacji wyrzutni budynek może nie zostać odebrany przez rzeczoznawcę do spraw BHP.

Gdzie należy lokalizować czerpnię powietrza?


Właściwa lokalizacja czerpni powietrza może znacząco wpłynąć na pracę instalacji wentylacji i jakość powietrza nawiewanego. Dodatkowo należy się stosować do odpowiednich przepisów przy lokalizowaniu czerpni powietrza względem innych elementów budowlano-instalacyjnych.

Jakie są domowe metody regulacji instalacji wentylacji mechanicznej?


Warunkiem prawidłowego działania każdej instalacji wentylacji jest jej właściwa regulacja. Do zgrubnej regulacji małych instalacji domowych nie jest potrzebna specjalistyczna wiedza ani aparatura. Zapoznajmy się jednak z podstawami i wykorzystajmy je w praktyce.

REKLAMA

Jakie są koszty eksploatacyjne pompy ciepła i od czego zależą?


Duże koszty instalacji pompy ciepła zniechęcają inwestorów do zakupu. Jednak technologia ta oferuje bardzo niskie koszty eksploatacyjne takich instalacji, oraz wysokie sprawności urządzeń w nich stosowanych. Warto więc zapoznać się czy koszty eksploatacyjne oraz amortyzacyjne instalacji z pompą ciepła są atrakcyjne.

Jakie są koszty inwestycyjne pompy ciepła?


Pompy ciepła są coraz częściej brane pod rozwagę w trakcie planowania inwestycji. Coraz niższe ceny rynkowe oraz bardzo niskie koszty eksploatacyjne tych urządzeń powodują ich atrakcyjność dla odbiorcy. Jedyną wadą tych rozwiązań są koszty inwestycyjne. Czy rzeczywiście?

Jakie są najważniejsze parametry pompy ciepła?


Decydując się na inwestycję z pompą ciepła powinniśmy zaznajomić się z jej najważniejszymi parametrami. Nie zawsze warto inwestować w najdroższe urządzenie na rynku jeśli z założenia nie będziemy wykorzystywali jego możliwości i potencjału. Jakie są więc parametry pomp ciepła na które powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie?

Co to jest pompa ciepła?


Coraz częściej słyszymy o odnawialnych źródłach energii oraz o przyszłościowych rozwiązaniach związanych z pompami ciepła. Istnieje wiele programów dotacji do instalacji z pompami ciepła. Warto więc zrozumieć czym jest właściwie pompa ciepła i jak możemy ją wykorzystać w naszym domu.

REKLAMA

O czym pamiętać przy kupnie mieszkania w wielkiej płycie?


Mieszkania w wielkiej płycie cieszą się dużą popularnością ze względu na ich ceny, a także metraż lokali, który jest najbardziej zbliżony do potrzeb nabywców.

Obrzeża miast bardziej atrakcyjne niż samo centrum?


Większość nabywców nieruchomości decyduje się na lokale znajdujące się blisko centrum. Tymczasem można wydać nawet o połowę mniej, jeśli zdecydujemy się na zakup mieszkania na obrzeżach miasta. Nie trzeba przy tym rezygnować z szybkiego dojazdu do serca miasta. Przedmieścia wyposażone są w dobrą komunikację kolejową lub tramwajową. Bywa, że dotarcie do centrum z obrzeża miasta jest wygodniejsze i szybsze niż z prestiżowych dzielnic, które są znacznie droższe.

Ekspert radzi: jak odebrać mieszkanie od dewelopera?

Jak odebrać mieszkanie od dewelopera i co sprawdzić, żeby nie przyjąć mieszkania z wadami? O czym pamiętać przy odbiorze mieszkania?

Jakie nieruchomości kupują Polacy?

Duży dom z ogrodem, loft z nowoczesnym wnętrzem i widokiem na centrum miasta. Polacy coraz częściej decydują się na zakup luksusowego lokum.

Jak osiągnąć sukces przy negocjacji cen mieszkań?


Ostatnimi czasy zmienił się rynek nieruchomości. Teraz to nie deweloperzy dyktują ceny mieszkań, a sami kupujący. Jeśli deweloperzy chcą sprzedać apartament, muszą obniżyć cenę nawet o kilkanaście procent. Na jaki upust mamy szanse przy zakupie mieszkania?

Najłatwiej sprzedać mieszkanie w dobrym stanie


W Polsce niechętnie kupuje się mieszkania, które wymagają remontu a tym bardziej przebudowy. Ponad połowa transakcji na rynku wtórnym przypada na lokale, do których można wprowadzić się od zaraz.

Najbezpieczniejsi deweloperzy w oczach bankowców

Kupujesz mieszkanie na rynku pierwotnym? Nie powinieneś mieć problemów z uzyskaniem kredytu, jeżeli twoim deweloperem jest Dom Development. Cieszy się on największym zaufaniem.

Jak kupić mieszkanie, które zapewni nam relaks?


Gdy mieszkamy w kilkutysięcznym mieście, po powrocie do naszego domu chcemy się zrelaksować i odprężyć po kolejnym stresującym dniu. Często nie możemy w pełni odetchnąć od zgiełku wielkiego miasta. Jakie mieszkanie więc pozwoli nam odpocząć?

Fundamentalne zmiany w zakresie zastawu

20 lutego 2011 roku weszła w życie ustawa nowelizacyjna o księgach wieczystych i hipotece wprowadzająca fundamentalne zmiany w zakresie zastawu.

Czy mieszkania gotowe do zamieszkania są za duże?


Mieszkanie deweloperskie może okazać się nawet o 19 m2 za duże niż oczekuje klient. Powoduje to znaczne niedopasowanie podaży i popytu w wielu miastach, a przeciętna powierzchnia oddawanych mieszkań deweloperskich rośnie.

Czy warto kupić mieszkanie na starówce?

Na rynku istnieje pewna grupa osób zdecydowanych na wpłacenie niemałej kwoty za mieszkanie w okolicach (a nawet w samym centrum) starego miasta. Adres kojarzony z takim miejscem podnosi prestiż nie tylko samego mieszkania, lecz także jego właściciela. Taka przyjemność kosztuje niewątpliwie dużo – za metr kwadratowy możemy zapłacić nawet 40 tysięcy złotych. Należy przy tym pamiętać, że mieszkania na polskich starówkach mają ok. 100 m2.

Kupno domu tańszą inwestycją niż zakup mieszkania?


Wiadomość, że kupno domu może być tańsze niż zakup trzypokojowego mieszkania w tej samej dzielnicy, może być na pierwszy rzut oka niewiarygodna. Dzieje się tak ponieważ cena metra kwadratowego domu jest niższa od ceny m2 mieszkania. Przy porównywalnej powierzchni domu i mieszkania bieżące koszty utrzymania tego pierwszego są dużo niższe.

Mieszkanie, kupić czy wynająć?


Kupno mieszkania na kredyt może być tańsze od wynajmu. W przypadku kredytu z dopłatą możemy zaoszczędzić nawet do 800 złotych!

Zmiany w zakresie hipoteki przymusowej

 Dnia 20 lutego 2011 roku na mocy ustawy nowelizującej weszły w życie zmiany w katalogu praw, które są przedmiotem hipoteki przymusowej.

Zmiany w rozporządzaniu opróżnionym miejscem hipotecznym

Ustawodawca wprowadził w ustawie nowelizacyjnej szereg zmian w zakresie rozporządzania opróżnionym miejscem hipotecznym. W ramach tychże zmian – jeżeli nastąpi wygaśnięcie hipoteki – właściciel nieruchomości może w granicach wygasłej hipoteki rozporządzać opróżnionym miejscem hipotecznym.

Polacy zagrożeni ubóstwem energetycznym?


Obecnie nawet półtora miliona rodzin polskich może być zagrożonych ubóstwem energetycznym.

Rozporządzanie opróżnionym miejscem po zmianach

Od 20 lutego 2011 roku - na mocy ustawy nowelizacyjnej - każdoczesnemu właścicielowi nieruchomości przysługują uprawnienia do rozporządzania opróżnionym miejscem hipotecznym.

Problemy z działką? Czy możemy liczyć na odszkodowanie?


Gdy dokonamy już wszystkich spraw związanych z kupnem działki pod budowę domu i nasze marzenie dotyczące posiadania własnej nieruchomości zacznie się spełniać, może okazać się, że zostaliśmy oszukani, a na naszej działce nie można nic wybudować. Co robić? Czy należy nam się odszkodowanie?

Oświadczenia wynajmującego zawarte w umowie najmu lokalu mieszkalnego


W umowie najmu lokalu mieszkalnego należy określić szczegółowo oświadczenia wynajmującego, gdyż stanowią one gwarancję prawidłowego korzystania z lokalu mieszkalnego przez najemcę. Na postawie tychże uregulowań najemca będzie miał możliwość dochodzić swoich uprawnień, w przypadku ewentualnie powstałych sporów.

Jak Polacy wybierają nowe mieszkania?

Jeszcze niedawno przy wyborze przyszłego mieszkania Polacy rozpoczynali poszukiwania od atrakcyjnych, starych kamienic albo po prostu lokali z wielkiej płyty. Aktualnie odchodzimy od tego standardu i wybieramy mieszkanie od dewelopera. Jak to będzie wyglądało w 2011 roku?

Hipoteka umowna zastąpiła hipotekę kaucyjną i zwykłą

Od dnia 20 lutego 2011 weszła w życie radykalna zmiana w wyniku, której obowiązuje tylko jeden rodzaj hipoteki umownej. Regulacja ta ma na celu ułatwić stosowanie instytucji hipoteki.

Zobowiązania stron z tytułu umowy najmu lokalu mieszkalnego

Przy zawarciu umowy wynajmujący zobowiązany jest poinformować najemcę o wszystkich istotnych kwestiach związanych z lokalem mieszkalnym. Ponadto, najemca zawierając umowę najmu zobowiązany jest uiścić kaucję zabezpieczającą, która stanowi dla wynajmującego gwarancję prawidłowego korzystania.

Jak zrobić zdjęcia mieszkania, by zachęcić kupujących?

Brzydkie i niechlujne mieszkanie nie zachęci kupującego. Żeby nabywca obejrzał nieruchomość, należy nasze mieszkanie odpowiednio zaprezentować. Jak zrobić zdjęcia, by kupujący zdecydował się na zakup akurat naszego mieszkania?

Zmiany umożliwiające zmniejszenie sumy hipotecznej

Na mocy znowelizowanego art. 68 ustawy o księgach wieczystych i hipotece, właściciel obciążonej nieruchomości może żądać zmniejszenia sumy hipotecznej – jeżeli zabezpieczenie hipoteczne będzie nadmierne.

Czy hipoteka może zabezpieczać kilka nieruchomości?

Dnia 20 lutego 2011 roku weszła w życie ustawa nowelizacyjna, która zmieniła obecnie panującą zasadę: „hipoteka zabezpiecza jedną wierzytelność” na „hipoteka może zabezpieczyć kilka wierzytelności”. Zmiana ta jest korzystniejsza, gdyż w obecnym stanie prawnym – w celu zabezpieczenia hipoteką kilku wierzytelności należy każdą z nich opatrzyć odrębną hipoteką – co wiąże się z opłatami za wszystkie wypisy sądowe.

Przelew czy gotówka? Jak płacić za zakup nieruchomości?


Standardowo za zakup nieruchomości płacimy przelewem bankowym. Płatność gotówką wiąże się z bardzo dużym ryzykiem dla sprzedającego. W gotówce opłacana jest zwykle kwota, która stanowi zadatek.

Nowe zmiany w przedmiocie hipoteki

Katalog praw, które są przedmiotem hipoteki uległ zmianie na skutek przemian zawartych w ustawie z dnia 26 czerwca 2009 r. o księgach wieczystych i hipotece. Poniżej zostaną przedstawione wszelkie zmiany w tymże zakresie.

Jak należy prawidłowo określić obowiązki użyczającego?

Z chwilą zawarcia umowy użyczenia lokalu użytkowego – użyczający zobowiązany jest wydać lokal użytkowy, a podmiot biorący w używanie – obowiązany jest przedmiotowy lokal użytkowy odebrać.

Jakie obowiązki spoczywają na podmiocie biorącym w użyczenie?

Obowiązki podmiotu biorącego w użyczenie lokal użytkowy powinny zostać szczegółowo określone w umowie użyczenia lokalu użytkowego, gdyż na mocy tychże uregulowań strony będą uprawnione do dochodzenia swoich praw – w przypadku powstania sporów.

Uprawnienia administratora hipoteki po zmianach

Już 20 lutego 2011 roku zostały wprowadzone zmiany – na podstawie, których administrator hipoteki uzyskał nowe prawa i obowiązki.

Kawalerka hitem 2011 roku?

Kawalerki cieszą się coraz większą popularnością na rynku mieszkaniowym. Deweloperzy dobrze o tym wiedzą, więc zwiększają udział jednopokojowych mieszkań w swojej ofercie.

Przeniesienie wierzytelności hipotecznej po zmianach

Wśród licznych zmian wprowadzonych w ustawie nowelizującej należy wspomnieć również o instytucji „przeniesienie wierzytelności hipotecznej”. Zmiana ta obejmuje sytuację, w której na nabywcę przechodzi hipoteka w razie przelewu wierzytelności hipotecznej.

Istota umowy użyczenia lokalu użytkowego

Umowa użyczenia lokalu użytkowego jest typem umowy realnej, gdyż umowa ta powstaje w momencie wydania przedmiotowego lokalu biorącemu w używanie. Z chwilą zawarcia umowy użyczenia lokalu użytkowego – użyczający zobowiązany jest wydać lokal użytkowy, a podmiot biorący w używanie – obowiązany jest przedmiotowy lokal użytkowy odebrać.

Istota umowy odpłatnego użytkowania lokalu mieszkalnego

Umowa ta jest kształtowana na podstawie zasady swobody umów. Oznacza to, iż strony tejże umowy mogą swobodnie kształtować treść tejże umowy, przy czym jej treść powinna być zgodna z obowiązującymi przepisami prawa oraz zasadami współżycia społecznego.

Istota umowy nieodpłatnego użytkowania lokalu mieszkalnego

Istotną cechą umowy nieodpłatnego użytkowania jest fakt, iż umowa ta należy do kategorii zarówno umowy nazwanej, jak i umowy dwustronnej. Umowa ta powinna zostać sporządzona w formie aktu notarialnego.

Rewolucyjne zmiany w hipotece

 W życie weszła nowelizacja ustawy o księgach wieczystych i hipotece - zmieniająca znacząco zasady rządzące tym ograniczonym prawem rzeczowym.

Jak założyć biuro lub gabinet lekarski w lokalu?

Jeżeli dysponujemy lokalem mieszkalnym i planujemy w nim założyć biuro, gabinet lekarski czy inną działalność gospodarczą, warto pamiętać, że w wielu przypadkach wymaga to dokonania odpowiednich zgłoszeń, ustaleń i zgód. W wielu przypadkach nie obędzie się bez architekta i przeprowadzenia odpowiednich modyfikacji w lokalu.

Jak bronić się przed podwyżką czynszu?

Jeżeli spółdzielnia planuje podwyżkę czynszów, musi nas o tym powiadomić z 3-miesięcznym wyprzedzeniem. W przypadku opłat niezależnych od spółdzielni wyprzedzenie wynosi 14 dni. Przysługuje nam prawo zaskarżenia podwyżki do sądu. Spółdzielnia nie może też arbitralnie ustalić wyższych stawek czynszu od lokali użytkowych. Tymczasem bardzo często spółdzielnie ustalają nawet trzykrotnie wyższe opłaty za lokale użytkowe niż za lokale mieszkalne.

Za co płaci najemca a za co właściciel?

Najemca lokalu powinien wiedzieć, że wynajmujący ma obowiązek utrzymywania nieruchomości w stanie zdatnym do użytku przez cały czas trwania najmu. W związku z tym powinien pokryć koszty wszelkich napraw koniecznych. Z kolei na najemcę nałożony został obowiązek ponoszenia drobnych nakładów połączonych ze zwykłym używaniem nieruchomości.

Jak można kontrolować działalność zarządu?

Prawo kontroli działalności zarządu służy każdemu z właścicieli lokali. Jeśli członek zarządu lub zarządca odmówi nam udostępnienia dokumentów wspólnoty, można go pociągnąć do odpowiedzialności karnej, gdyż nie ma on prawa do wyłącznego rozporządzania dokumentacją wspólnoty.

Kiedy TBS może wypowiedzieć najem?

Towarzystwa Budownictwa Społecznego wynajmują po preferencyjnych cenach lokale mieszkalne. Aby uzyskać niższy czynsz (a niejednokrotnie mieszkanie w ogóle) – należy się wykazać odpowiednim poziomem dochodu na osobę w gospodarstwie domowym. – oszustwo w tym zakresie może skończyć się wypowiedzeniem najmu ze skutkiem natychmiastowym

Jak i kiedy zaskarżyć uchwałę we wspólnocie mieszkaniowej?

Będąc członkiem wspólnoty mieszkaniowej jesteśmy co do zasady związani uchwałami podjętymi przez większość właścicieli lokali. Mogą one m.in. upoważniać zarząd do podejmowania czynności przekraczających zwykły zarząd, ale także regulować inne kwestie dotyczące wewnętrznych działań wspólnoty. Uchwałę możemy obalić w sądzie.

REKLAMA