Dachówka czy blachodachówka?
REKLAMA
REKLAMA
Cena a jakość
REKLAMA
Jedną z różnic, czasami głównie decydującą przy wyborze rodzaju pokrycia, jest cena. Blachodachówki są dużo tańszym materiałem od dachówek. Cechą odwrotnie proporcjonalną do ceny jest trwałość tych materiałów, która oceniana jest na nawet 100 lat w przypadku dachówek i na 20 lat dla blachodachówki. Potwierdzeniem tego może być zachowanie się w dobrym stanie dachów budynków zabytkowych, które zostały pokryte dachówkami. Również gwarancja dawana przez producentów dachówek jest większa. Często jest to około 20 lat. Dodatkowym minusem „dachówek z blachy” są rygorystyczne wymagania odnośnie reklamacji produktu. Należy przestrzegać wskazówek podanych przez producenta odnośnie transportu i montażu.
Zobacz także: Jakie są zalety i wady dachówek ceramicznych?
Obciążenie konstrukcji dachu
Ciężar pokrycia ma znaczący wpływ na konstrukcję więźby dachowej. Również wybór dachówki czy blachodachówki powinniśmy od tego uzależnić. Jeden metr kwadratowy pokrycia z blachodachówki waży około 5 kg, zaś dachówki nawet dziesięciokrotnie więcej. Różnica jest znacząca, dlatego warto przed dokonaniem wyboru sprawdzić stan istniejącej więźby lub zwrócić się do projektanta o uwzględnienie większych obciążeń w projekcie. Dodatkowym obciążeniem i tak cięższych dachówek może być woda, która w nie wsiąka. Dachówki w porównaniu z blachą są nasiąkliwe. Niektórzy uważają za cechę pozytywną większy ciężar dachówek. Są sztywniejsze, nie uginają się nawet pod ciężarem osób po nich chodzących i ze względu na większą grubość tłumią dźwięki uderzających kropel deszczu.
Zalecane stosowanie
Dachówki doskonale nadają się do dachów o skomplikowanych kształtach. Ze względu na ich małe wymiary nie wymagają dużego przycinania, co nie pozostawia dużej ilości odpadów. Blachodachówki sprzedawane są w dość dużych arkuszach, dzięki czemu przy ich stosowaniu łatwe i szybkie jest krycie dachów prostych o dużych powierzchniach. Oprócz kształtu dachu ważne jest jego nachylenie. Blachodachówki zaleca się stosować na dachach o kącie pochylenia powyżej 12°, zaś dachówki powyżej 22°. Przy mniejszych kątach można stosować te pokrycia pod warunkiem przygotowania sztywnego poszycia z desek lub płyt drewnopochodnych, pokryte folią dachową.
Zobacz także: Pokrycia dachowe z blachy
REKLAMA
REKLAMA