Pokrycia dachowe naturalne
REKLAMA
Wśród pokryć stosowanych Polsce można wymienić strzechy. Dachy o pokryciu strzechą to dachy, których materiał pokrycia to słoma lub trzcina. Ich dostępność nie sprawiała problemów, dziś stosowane są jako elementy dekoracyjne.
REKLAMA
Zasady montażu
Do krycia strzechą korzystne były dachy o nachyleniu połaci powyżej 45°. Maty strzechy układało się na łatach o rozstawie 40 cm. Do nich za pomocą drutu lub innego materiału łączącego przymocowywano wiązki strzechy grubości 40 cm.
Charakterystyka dzisiejszej strzechy
Dachy ze strzechy słomianej bądź trzcinowej mają rewelacyjne walory akustyczne i współczynnik przenikania ciepła „U” mniejszy niż 0,3 W/(m2K). Co jak na dzisiejsze warunki pozostaje w zgodzie z wymaganiami normowymi.
Wady i zalety
Niewątpliwą wadą takich dachów jest palność i podatność na korozję biologiczną. Oczywiście w odróżnieniu do dawnych czasów strzecha jest impregnowana. Trwałość takiego dachu dochodzi do 80 lat.
Gonty
Inną grupą pokrycia naturalnego są gonty. Takie pokrycie jest bardziej trwałe i wytrzymałe niż strzecha. Jako droższe stosowane było na dachach dworków lub z uwagi na dostępność na południu do krycia chałup góralskich. Gont jest to deszczułka w kształcie trójkąta o długości ok. 50 cm i podstawie ok. 15 cm. Gonty powinny być łupane ręcznie wzdłuż słojów drewna jodłowego lub ścierkowego. Takie pokrycie powinno się układać na dachach o pochyleniu większym niż 45°. Gonty są pokryciem palnym i trwałością dorównują strzechom.
Polecamy: Renesans strzechy trzcinowej
Wióry osikowe
Pokrycie z wiór osikowych stanowi alternatywę do w/w pokryć. Jest najtańsze ale najmniej trwałe. Łatwo ulega korozji biologicznej. Układa się je zwykle w 5 warstwach. Ma stosunkowo niski ciężar i nadaje się do dachów o nachyleniu połaci powyżej 30°.
Czytaj także: Rynny w konstrukcji dachu
REKLAMA
REKLAMA