REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Po co stosujemy folie dachowe?

Katarzyna Mazurek

REKLAMA

Folie układane w warstwach dachu pełnią bardzo ważną rolę. Ich głównym zadaniem jest ochrona konstrukcji dachu przed działaniem wilgoci pochodzącej z zewnątrz oraz od wewnątrz budynku. Ostateczna warstwa pokrycia dachu nie zawsze jest na tyle szczelna by samodzielnie zapewnić ochronę z zewnątrz. Pod jej powierzchnie może przedostawać się woda lub podwiewany śnieg, które następnie mogą spłynąć po folii, pod warunkiem, że ją zastosujemy.

REKLAMA

Głównie folie dachowe można podzielić na te stosowane od wewnątrz budynku – paroizolacyjne i stosowane od zewnątrz pod warstwą pokrycia – paroprzepuszczalne. Oba rodzaje folii, mają za zadnie chronić konstrukcje dachu oraz jego ocieplenie przed wilgocią.

REKLAMA

Folie paroizolacyjne lub inaczej nazywane paroszczelnymi (nie są one do końca szczelne, przepuszczają parę wodną w minimalnym stopniu) montowane są między ociepleniem a warstwą okładzinową, np. płytami gipsowo-kartonowymi. Chronią przed wnikaniem pary wodnej pochodzącej np. z gotowania w głąb warstw dachu i jej akumulowania. Folie te to: zazwyczaj jednowarstwowe folie z polietylenu, czasami zbrojone siatką, folie aktywne i folie pokryte warstwą aluminium. Folie aktywne regulują przepływ przez nie pary wodnej. Zbyt duża jej ilość może powodować skraplanie na warstwie folii paroizolacyjnej i zawilgocenie płyt gipsowo-kartonowych. Można je stosować tylko wtedy, kiedy pod przykryciem zastosowana jest warstwa paroprzepuszczalna. Folie z pokryciem aluminiowym oprócz izolacji przeciwilgociowej zatrzymują ciepło wewnątrz pomieszczenia odbijając go od swojej powierzchni.

REKLAMA

Folie układane pod przykryciem stosowane są jako warstwy wstępnego krycia. Mają za zadanie zapobiegać przenikaniu wody z zewnątrz przez nie do końca szczelne pokrycie dachowe. Do niedawna, najpopularniejszą warstwą wodoszczelną na dachu była papa, która doskonale sprawdza się jako szczelna powłoka, ale nie przepuszcza pary wodnej od wewnątrz. Papę można ją stosować do izolacji dachów z przestrzenią nieużytkową. W przypadku poddaszy mieszkalnych stosuje się folie paroprzepuszczalne. Mogą to być folie nisko- i wysokoparoprzepuszczalne. Ich zastosowanie zależy od sposobu montażu. Jeśli układa się je na sztywnym podłożu – np. warstwa desek lub płyty OSB, można stosować folie niskoparoprzepuszczalne.

Należy przy tym pamiętać o odsunięciu warstwy ocieplenia od desek zostawiając około 2–3 cm przestrzeń wentylowaną. Rodzaje foli wstępnego krycia zależne są od rodzaju pokrycia dachu. Folie zalecane do stosowania pod pokrycia z blachy są odporne na działanie wysokich temperatur. Kolorystyka blach i długie nasłonecznienie mogą prowadzić do nagrzewania się foli. Folie przeznaczone do pokrywania warstw sztywnego wstępnego krycia (desek) są cieńsze i mniej wytrzymałe.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA