Czy im więcej połaci dachowej tym lepiej?
REKLAMA
REKLAMA
Dachy wielopołaciowe powstają z połączenia kilku form dachów wzajemnie się przecinających lub stanowią przykrycie budynku nieregularnego lub takiego, który posiada wiele wykuszy. Im więcej połaci na dachu, tym więcej różnego rodzaju załamań, które mogą stanowić wyzwanie podczas układania pokrycia. Nie każde pokrycie nadaje się do dachów o skomplikowanych kształtach. Biorąc pod uwagę np. blachy, które występują w wielkoformatowych arkuszach, przy kryciu dachu wielopołaciowego konieczne będzie przycinanie blachy i pozostawać będzie duża ilość odpadów. Przy kryciu dachów nieregularnych ważny jest kształt i elastyczność pokrycia.
REKLAMA
Zobacz także: Pokrycia dachowe z blachy
REKLAMA
Wszystkie załamania i połączenia połaci to miejsca, które wymagają obróbek blacharskich w celu zapewnienia szczelności. Bywa również, że w tych miejscach woda gromadzi się szybciej, a wolniej z niej odpływa. Wykonanie połączeń wymaga w tedy wysokiej precyzji, by dach nie przeciekał w tych miejscach. Miejscem takim jest kosz, czyli krawędź wspólna dwóch sąsiednich połaci. Krawędź ta ma mniejsze nachylenie niż połać, dlatego woda spływa z niej wolniej.
Kosze dachowe są miejscem dość uciążliwym w przypadku zagospodarowania również od strony poddasza. Tworzą one w pomieszczeniach kąt rozwarty, co nie jest estetyczne. W takich miejscach nie da się ustawić mebli, a pobyt w ich pobliżu nie jest mile akceptowany przez ludzi.
Dachy, których połacie znajdują się nad każdą ścianą domu, stwarzają problem z doświetleniem naturalnym poddaszy użytkowych. Stosuje się wtedy lukarny lub bawole oka, które jeszcze bardziej zwiększają trudność w pokryciu takiego dachu. Szczególnie w przypadku bawolego oka pokrycie powinno być na tyle elastyczne, by dało się wyginać do zaokrąglonych kształtów. Na poddaszach dachów wielopołaciowych często są stosowane okna dachowe, których szczelne połączenie z dachem wymaga dużych umiejętności. Stanowią one potencjalne miejsce występowania nieszczelności. Dachy wielopołaciowe ograniczają występowanie ścian szczytowych. Są to ściany bardzo przydatne szczególnie do łatwego doświetlenia pomieszczeń użytkowych poddasza. Można na nich umieścić tradycyjne okna. Również pomieszczenia, które znajdują się przy ścianie szczytowej, są bardziej ustawne.
Zobacz także: Zalety i wady pokryć bitumicznych
REKLAMA
REKLAMA