Czy warto stosować blachę dachową jako pokrycie dachowe?
REKLAMA
Przy stosowaniu przykryć blachowych nie ma prawie żadnych ograniczeń. Nadają się one zarówno do dachów o bardzo prostych jak i skomplikowanych kształtach. Ze względu na ich niewielki ciężar, nie potrzebne jest konstruowanie ciężkiej i kosztownej więźby dachowej. Są również dobrym rozwiązaniem przy kryciu starych budynków, których więźba dachowa uległa osłabieniu. Ważnym elementem przy wyborze rodzaju blachy jest dostępność elementów wykończeniowych (gąsiory) i montażowych (wkręty), których zastosowanie ułatwia wykończenie poszycia.
REKLAMA
Kąt nachylenia połaci
Kształt blachy dachowej mocno decyduje o nachyleniu połaci dachowej. Blachę płaską można stosować zarówno na dachach płaskich jak i spadzistych. Duże arkusze blachy można kłaść także na dachach o kącie nachylenia większym niż 3°. Małoformatowe elementy z blachy płaskiej wymagają większego kąta nachylenia dachu – od 7 do 12°, a niektóre nawet 25°. Blacha nadaje się także do przekrywania dachów o nachyleniu 5 -12,5°,a czasami nawet 3°, dobrym rozwiązaniem w tej sytuacji jest blacha trapezowa. W przypadku blachodachówek zalecanym jest kąt powyżej 14°.
Konstrukcja więźby
W przypadku pokrycia dachu blachą pokryciową, przekrój krokwi może być mniejszy nawet o 25% niż w przypadku pokryć z dachówek ceramicznych czy cementowych.
Rodzaj wstępnego krycia dachu
Większość pokryć z blachy wymaga wcześniejszego zamocowania drewnianego rusztu z kontrłat i łat. Do nich montowane są arkusze blachy. Niekiedy wystarczy warstwa wstępnego krycia z folii. Takie podłoże jest wystarczające jedynie dla blachodachówek samonośnych z wytłoczonymi stalowymi łatami. Blacha płaska wymaga w swoim zastosowaniu wykonanie sztywnego poszycia z desek.
Rodzaje powłok zabezpieczających
Nowoczesne blachy mają po kilka różnych zabezpieczeń chroniących je przed korozją. Blachy takie mogą być ocynkowane lub pokryte alucynkiem, a oprócz tego lakierem albo inną powłoką ochronną.
REKLAMA
REKLAMA