REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Krok po kroku: jak sprzedać nieruchomość bez pośrednika?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Przemysław Kotwicki
Przemysław Kotwicki
Dyrektor otoDom.pl
Sprzedaż mieszkania bez pośrednika.
Sprzedaż mieszkania bez pośrednika.

REKLAMA

REKLAMA

Osoby planujące sprzedaż mieszkania lub domu mogą zdecydować się na samodzielne załatwienie wszystkich formalności bądź na wynajęcie do tego agencji nieruchomości. Tym, którzy zdecydują się na sprzedaż bezpośrednią, ekspert serwisu otoDom.pl podpowiada, na co zwrócić uwagę na każdym etapie tego procesu oraz wyjaśnia, jak przygotować się do transakcji.

Głównym powodem skłaniającym do samodzielnej sprzedaży nieruchomości jest eliminacja kosztu związanego z wynajęciem pośrednika. Prowizja, którą pobierają biura nieruchomości, waha się od 1,5 proc. do 3 proc. ceny transakcyjnej (do wysokości opłaty należy doliczyć VAT) i w praktyce wynosi od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Ponieważ koszt pośrednictwa ponosi nie tylko sprzedający, lecz także kupujący, sprawia to, że dla wielu osób poszukujących nieruchomości ogłoszenia bezpośrednie są bardziej atrakcyjne.

REKLAMA

    Zobacz najnowsze GALERIE na serwisie Infor.pl

Nie da się jednak ukryć, że zaletą korzystania z pomocy biura nieruchomości jest m.in. ogromna oszczędność czasu. Sprzedaż mieszkania wymaga zaangażowania na każdym jej etapie – od wstępnej wyceny do zawarcia umowy. Przez cały ten proces łatwiej będzie przejść przy wsparciu pośrednika rynku nieruchomości. Jeśli jednak jesteśmy wystarczająco dyspozycyjni i odpowiednio przygotujemy się do przedsięwzięcia, również samodzielna jego realizacja nie będzie dla nas kłopotem.

Polecany produkt:  Testamenty, spadki, darowizny - PDF

Polecany produkt: Związki partnerskie - prawa, majątek, podatki - PDF

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecany produkt: 30 pomysłów na zarabianie w domu

Krok 1 – oszacowanie wartości

Zanim przygotujemy ofertę, musimy określić wartość naszej nieruchomości. Właściwa wycena ma ogromne znaczenie. Zbyt wysoka cena może zniechęcić poszukującego do sprawdzenia szczegółów oferty. Z kolei zaniżona może wzbudzić podejrzenia, że nieruchomość posiada ukryty defekt.

Zobacz także: Jakie informacje z księgi wieczystej znajdziemy w sieci?

Dlatego przed wystawieniem mieszkania czy domu na sprzedaż, warto sprawdzić ceny lokali o podobnej wielkości i standardzie oferowane w tej samej okolicy. Orientacyjną wartość rynkową nieruchomości w poszczególnych miastach i dzielnicach można wyliczyć również online bądź korzystając z internetowego kalkulatora średnich cen nieruchomości dostępnego zwykle na stronach serwisów ogłoszeniowych. Pamiętajmy jednak, że mechanizmy te nie biorą pod uwagę wielu cech nieruchomości takich jak standard wykończenia lokalu czy potrzeba i stopień ewentualnego remontu. Przy ustalaniu ceny sprzedaży istotna jest również lokalizacja i otoczenie, czyli m.in. bliskość terenów zielonych, szkół czy sklepów. W przypadku mieszkania ważna jest też wysokość miesięcznych opłat. Z kolei osoby zainteresowane kupnem domu coraz częściej zwracają uwagę na energochłonność budynku i koszty związane z jego modernizacją w tym zakresie.

Zobacz także: Ile się czeka na sprzedaż mieszkania?

Osoby, które uznają, że oszacowanie wartości nieruchomości jest zbyt skomplikowane, mogą oczywiście zdecydować się na fachową wycenę, której może dokonać rzeczoznawca majątkowy.

Krok 2 – przygotowanie dokumentów

Szykując się do sprzedaży, właściciel nieruchomości powinien dysponować wszelkimi dokumentami poświadczającymi prawo własności. W związku z tym należy przygotować przede wszystkim kopię aktu notarialnego. Warto dysponować również wypisem i wyrysem z miejscowego planu zagospodarowania terenu, na którym znajduje się sprzedawane mieszkanie lub dom. Te dokumenty z pewnością będą chcieli obejrzeć zainteresowani naszą nieruchomością.

Krok 3 – przygotowanie i promocja oferty

Kolejnym krokiem będzie decyzja dotycząca kanału promocji oferty sprzedaży. Do wyboru mamy prasę, telegazetę oraz dedykowane serwisy internetowe. Ogłoszenia prasowe są dobrym rozwiązaniem, jeśli chcemy dotrzeć z ofertą do osób starszych. Powinny one jednak stanowić jedynie dodatkowy kanał do prowadzonej przez nas promocji internetowej.

Ogłoszenia wirtualne, oprócz konkurencyjności cenowej, mają większą skuteczność – zapewniają szybsze dotarcie do większej ilości osób zainteresowanych kupnem nieruchomości.

Internetowe tablice ogłoszeń otwierają także dużo większe możliwości w zakresie prezentacji mieszkania czy domu. Nie tylko opis nieruchomości może być bardziej szczegółowy. Oferta może zostać dodatkowo wzbogacona o zdjęcia, film czy wizualizację przestrzenną. Wypełniając szczegółowe rubryki gotowego formularza ogłoszeniowego, mamy pewność, że nie pominiemy żadnej informacji istotnej z punktu widzenia kupującego. Ponieważ większość parametrów określających nieruchomość jest zdefiniowana, do ogłoszeniodawcy należy jedynie wybranie odpowiedniego określenia z rozwijanej listy. Dzięki temu przygotowanie oferty staje się dużo szybsze i wygodniejsze.

Zobacz także: Jak skutecznie sprzedać nieruchomość w Internecie

Serwisy ogłoszeniowe oferują również różnorodne metody promocji oferty. Za dodatkową opłatą nasze ogłoszenie może zostać odpowiednio wyróżnione oraz znaleźć się na pierwszych pozycjach listy wyników, a nawet wyświetlone na stronie głównej serwisu ogłoszeniowego.

Krok 4 – prezentacja nieruchomości

Sprzedając nieruchomość samodzielnie, musimy zarezerwować sobie czas na odbieranie telefonów i odpowiadanie na e-maile od osób zainteresowanych kupnem. Musimy też przygotować się na kontakty ze strony biur nieruchomości, które będą chciały nas reprezentować lub po prostu ogłaszać nieruchomość równolegle z naszą ofertą. Najbardziej czasochłonne będzie prezentowanie lokalu na miejscu. Można próbować ustalić jeden dzień na oglądanie nieruchomości przez zainteresowanych, jednak nie zawsze się to udaje i jest skuteczne. W praktyce musimy się liczyć z co najmniej kilkakrotnymi prezentacjami.

Polecany produkt: Rozwód - opieka nad dziećmi, podział majątku

Polecany produkt: Emerytury na nowych i starych zasadach

Krok 5 – finalizacja transakcji

REKLAMA

Gdy znajdzie się kupiec, pozostaje wynająć notariusza, który pomoże nam przygotować umowę sprzedaży w formie aktu notarialnego. Jeśli zawarcie umowy z jakiś względów nie jest możliwe w bliskim czasie, np. kupujący potrzebuje czasu na zaciągnięcie kredytu, należy przygotować umowę przedwstępną.

W celu zabezpieczenia roszczeń z tytułu takiej umowy, możemy zażądać wpłaty zadatku. Jest to forma zabezpieczenia dla obydwu stron na wypadek, gdyby nie doszło do ostatecznego zawarcia transakcji. W razie odstąpienia od umowy przez kupującego, możemy zachować zadatek, natomiast jeśli do zawarcia umowy nie doszło z naszej winy, nabywca ma prawo do otrzymania zwrotu kwoty dwukrotnie wyższej. Natomiast w momencie finalizacji sprzedaży, zadatek ulega zaliczeniu na poczet ceny nabycia nieruchomości.

Zobacz także: Zakup mieszkania na rynku wtórnym – na co zwrócić uwagę?

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dwa domy na jednej działce - czy i kiedy to możliwe?

W internecie czasem pojawiają się pytania o możliwość budowy dwóch domów jednorodzinnych na jednej działce. Wyjaśniamy, czy jest to dopuszczalne.

Najtańsze mieszkanie od dewelopera. Ile kosztuje?

Ile trzeba zapłacić za najtańsze mieszkanie od dewelopera? Jakie powierzchnie mają takie nieruchomości? Gdzie są dostępne? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Pusty korytarz w bloku to sprawna ewakuacja

Wózki na klatkach schodowych, rowery, kartony i szafy w podziemnych garażach. Taki widok jest codziennością na ternie wielu osiedlach. Dla mieszkańców to sposób na zaoszczędzenie kilku metrów powierzchni. Niestety, takie zachowanie nie jest zgodne z wytycznymi przeciwpożarowymi. Komentarz Mariusza Łubińskiego, prezesa firmy Admus, zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami.

Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

REKLAMA

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

REKLAMA

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

REKLAMA