REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wygląda zamiana mieszkań?

Marcin Jańczuk
Marcin Jańczuk
Specjalista rynku nieruchomości Metrohouse & Partnerzy S.A.
Z zamianą mieszkania wiąże się problem ze znalezieniem osób zainteresowanych zamianą jednego mieszkania na drugie. Trudność polega na tym, że nie łatwo jest dopasować wymagania poszczególnych osób.
Z zamianą mieszkania wiąże się problem ze znalezieniem osób zainteresowanych zamianą jednego mieszkania na drugie. Trudność polega na tym, że nie łatwo jest dopasować wymagania poszczególnych osób.
Shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Z zamianą mieszkania wiąże się problem ze znalezieniem osób zainteresowanych zamianą jednego mieszkania na drugie. Trudność polega na tym, że nie łatwo jest dopasować wymagania poszczególnych osób. Dlatego najprościej jest skorzystać z usług pośrednika.

Pierwszy problem może pojawić się już na etapie szukania pośrednika, ponieważ niewiele biur świadczy usługę zamiany mieszkań. Jednak wyspecjalizowany pośrednik posiada w swojej bazie informacje o klientach, którzy są zainteresowani zamianą jako alternatywą sprzedaży mieszkania. Pośrednik może zaoferować gotowe oferty zamiany, jeśli nie będzie odpowiednich, przyjmie zlecenie poszukiwania mieszkania.

REKLAMA

Zamiana mieszkania dla wielu osób jest jedyną możliwością pozyskania większego mieszkania. Jednym z czynników wpływających na taką sytuację jest to, że wiele rodzin zaciągało kredyt na mieszkanie we franku szwajcarskim, po kursie w granicy 2 PLN/CHF. Obecna zmiana kursu franka i spadek wartości nieruchomości, sprawia, że zaistniałaby konieczność spłaty zadłużenia przekraczającego uzyskaną cenę za mieszkanie. Dlatego zamiana mieszkania na większe jest atrakcyjną ofertą, nie trzeba wtedy spłacać kredytu po wysokim kursie franka.

Zobacz także: Ile wynosiły ceny transakcyjne mieszkań w styczniu 2011?

REKLAMA

Istnieje też możliwość zamiany mieszkania obciążonego hipoteką. W takiej sytuacji cała procedura się wydłuża. W przypadku zamiany mieszkania i zmiany właściciela hipoteka ustanowiona w księdze wieczystej mieszkania cały czas obciąża nieruchomość. Wygasa dopiero wtedy, gdy kredytobiorca spłaci zadłużenie. W takim przypadku pozostaje przeniesienie istniejącej hipoteki na nieruchomość. Aby było to możliwe trzeba uzyskać zgodę banku na zmianę formy zabezpieczenia kredytu hipotecznego.

Bank przeprowadza wtedy analizę konkretnej sytuacji, dokonuje wyceny nieruchomości, na którą ma być przeniesiony kredyt. Jeśli mieszkanie, na które się zamieniamy jest droższe od tego, na którym ciąży hipoteka to decyzja banku powinna być przychylna. W innej sytuacji bank będzie wymagał dodatkowego zabezpieczenia kredytu bądź nie wyrazi zgody na przeniesienie hipoteki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Co powinno się znaleźć w umowie przedwstępnej sprzedaży mieszkania?

Pozostaje jeszcze kwestia potencjalnej różnicy wartości poszczególnych mieszkań. Zazwyczaj strony zainteresowane dochodzą do porozumienia. Jeśli jednak trudno osiągnąć konsensus można skorzystać z usługi rzeczoznawcy majątkowego, który dokona wyceny mieszkania, w formie operatu szacunkowego. Rzeczoznawca dokonuje wyceny w oparciu o porównywalne transakcje sprzedaży.

Zamiany mieszkań ciągle nie należą do popularnych. Wiąże to się z niewiedzą o takiej formie obrotu nieruchomościami i z bardziej skomplikowanymi procedurami transakcji, niż w przypadku kupna bądź sprzedaży nieruchomości.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp wpłynie prawdopodobnie na wzrost cen nieruchomości

Szef działu rynków kapitałowych i nieruchomości biurowych w JLL Marcin Sulewski ocenia, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych wpłynie pozytywnie na rynek inwestycyjny. Spowoduje obniżenie kosztów finansowania, a płynność na rynku finansowym powinna wzrosnąć, co implikuje ożywienie na rynku inwestycyjnym, wzrost zainteresowania inwestorów i prawdopodobnie też wzrost cen nieruchomości.

Najtańsze mieszkania u deweloperów. Ile kosztują? [czerwiec 2024 r.]

Za jaką cenę kupimy najtańsze, nowe mieszkania? Jaki mają metraż? W których osiedlach je kupimy? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

REKLAMA

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

Przygotowania do wojny? Powstaną podziemne obiekty medyczne

Szpitale zostaną wyposażone w podziemną infrastrukturę. Podczas wojny ma ona zapewniać możliwość wykonywania operacji chirurgicznych, prowadzenia intensywnej terapii. Na oddziale łóżkowym pacjenci i personel mieliby zapewnione bezpieczeństwo w sytuacji skażenia.

Falstart kredytu na Start. Czy doczekamy się pomocy dla kredytobiorców? Czy rynek mieszkaniowy poradzi sobie bez kredytu na Start?

Zapowiedź kolejnego rządowego programu wsparcia dla młodych przy zakupie pierwszego mieszkania (tzw. kredyt #naStart) zelektryzowała rynek. Choć nie ma pewności czy program wejdzie w życie i w jakim kształcie, wielu klientów warunkuje zakup nieruchomości od jego uruchomienia. Równocześnie wzrastają obawy odnośnie kolejnych podwyżek cen nieruchomości. Sprawdźmy, jakie są możliwe scenariusze rozwoju sytuacji na rynku kredytów i nieruchomości.

Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

REKLAMA

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

Zmiana dyrektywy w sprawie odpadów, założenia przeciwdziałania zjawisku greenwashingu i monitorowania gleb

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że w posiedzeniu Rady do spraw Środowiska (ENVI), które odbyło się 17 czerwca 2024 r. w Luksemburgu debatowano nad rewizją dyrektywy w sprawie odpadów, przeciwdziałaniem zjawisku greenwashingu i monitorowaniem gleb. W posiedzeniu uczestniczyli Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska i Wiceminister Mikołaj Dorożała.

REKLAMA