REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak dbać o wykładzinę dywanową?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
 Sklepy KOMFORT S.A.
Sklepy KOMFORT S.A. to największa w Polsce sieć specjalizująca się w sprzedaży pokryć podłogowych.
Zanieczyszczenia, które nie zostaną usunięte podczas odkurzania, nawarstwiają się i powodują, że wykładziny i dywany tracą intensywny kolor oraz sprężystość.
Zanieczyszczenia, które nie zostaną usunięte podczas odkurzania, nawarstwiają się i powodują, że wykładziny i dywany tracą intensywny kolor oraz sprężystość.

REKLAMA

REKLAMA


Brud, który jest dobrze widoczny na gładkiej podłodze (np. panelach lub wykładzinie elastycznej), mniej razi na dywanach i wykładzinach dywanowych. Nie oznacza to jednak, że miękkie pokrycia podłogowe mniej się brudzą.

Gdy masz zwierzaka

REKLAMA

Czworonożni pupile nie muszą być kłopotem. Zapach zwierząt zneutralizują produkty takie jak odświeżacz do pomieszczeń lub neutralizator zapachu pochodzenia zwierzęcego. Są łatwe w użyciu, naturalne, nie szkodzą ludziom ani zwierzętom i mają przyjemny, lekko miętowy zapach.

Pielęgnacja

Zanieczyszczenia, które nie zostaną usunięte podczas odkurzania, nawarstwiają się i powodują, że wykładziny i dywany tracą intensywny kolor oraz sprężystość. Aby temu zapobiec, należy regularnie (w zależności od intensywności użytkowania, ale przynajmniej raz w roku) czyścić miękkie pokrycia podłogowe środkami odpowiednio dobranymi pod kątem włókna, z którego są wykonane. 

Zobacz także: Jak zamontować wykładzinę elastyczną?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Wyróżniamy dwa rodzaje czyszczenia: na sucho i na mokro. Metoda na sucho polega na równomiernym pokryciu preparatem czyszczącym wybranej powierzchni, by następnie po upływie wyznaczonego czasu brud wraz z jego resztkami zebrać odkurzaczem. Preparaty te dostępne są w różnych formach, m.in.: w formie aktywnej piany, polecanej w szczególności do wykładzin z włókien naturalnych, wrażliwych na wodę, jak sizal, kokos, wełna, jedwab, lub granulatu przeznaczonego do czyszczenia tkanin naturalnych i syntetycznych o wysokości runa do 10 mm. Cechują je doskonałe właściwości rozpuszczające brud i pielęgnujące przy tym naszą podłogę.

Drugą metodą czyszczenia jest metoda na mokro. Polega ona na użyciu odkurzacza piorącego i odpowiednio dobranego płynu (koncentrat do naturalnych wykładzin dywanowych i koncentrat do wykładzin dywanowych. Preparaty te doskonale czyszczą dywany i wykładziny dywanowe oraz meble tapicerowane o trwałych barwach. Neutralizują także nieprzyjemne zapachy, np. nikotyny lub zwierząt domowych. Dzięki zawartości komponentów ograniczających powstawanie piany, czyszczenie pokryć podłogowych przebiega bezproblemowo, a resztki preparatu można łatwo usunąć z powierzchni dywanu lub wykładziny.

Co na plamy?

Plamę powstałą na wykładzinie lub dywanie należy usunąć najszybciej jak to możliwe. Pamiętajmy bowiem, że im głębiej wniknie, tym trudniej się jej pozbyć. Dlatego pod ręką warto mieć zawsze chusteczkę z aktywnym tlenem, dzięki której usuniemy plamy z dywanów, wykładzin i tapicerek. Na plamy starsze polecane są odplamiacze do zadań specjalnych, których dobór determinuje rodzaj włókna, z którego wykonana jest wykładzina lub dywan. Wykładziny z włókien naturalnych wymagają delikatnych preparatów takich jak odplamiacze. Dzięki temu, że nie zawierają one rozpuszczalników, można stosować je z powodzeniem na wełnę, jedwab czy sizal bez szkody dla podłoża. W przeciwieństwie do większości podobnych produktów dostępnych na rynku odplamiacz usuwa zarówno plamy rozpuszczalne w wodzie (np. z błota, jedzenia), jak i zabrudzenia, których normalnie nie usuniemy za pomocą wody (np. tłuszczu, pasty do butów).

Zobacz także: Jak obliczyć potrzebną ilość wykładziny?

Pielęgnacja okresowa

Wygodnym rozwiązaniem jest zabezpieczenie wykładziny przed brudem i filcowaniem poprzez zastosowanie impregnatu, który utworzy skuteczną warstwę ochronną. Zalecane jest stosowanie impregnatu po każdym chemicznym czyszczeniu lub odplamianiu podłoża, ponieważ środki czyszczące usuwają warstwy ochronne wykładziny. Warto również pamiętać o produktach neutralizujących nieprzyjemny zapach z naszej podłogi. Można je stosować nie tylko na wykładziny i dywany, ale również tapicerki, obicia, narzuty, zasłony. Zwolennicy naturalnych odświeżaczy mogą wykorzystać do tego olejki eteryczne. Kilka kropli dodajemy do wody. Następnie przy pomocy miękkiej szczotki lub szmatki przecieramy na wilgotno świeżo wyczyszczoną wykładzinę. Ten prosty zabieg sprawi, że w naszym mieszkaniu długo jeszcze będzie unosiła się delikatna woń ulubionego zapachu, np. jałowca.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

REKLAMA

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA