Jak dbać o wykładzinę dywanową?

REKLAMA
REKLAMA
Gdy masz zwierzaka
REKLAMA
Czworonożni pupile nie muszą być kłopotem. Zapach zwierząt zneutralizują produkty takie jak odświeżacz do pomieszczeń lub neutralizator zapachu pochodzenia zwierzęcego. Są łatwe w użyciu, naturalne, nie szkodzą ludziom ani zwierzętom i mają przyjemny, lekko miętowy zapach.
Pielęgnacja
Zanieczyszczenia, które nie zostaną usunięte podczas odkurzania, nawarstwiają się i powodują, że wykładziny i dywany tracą intensywny kolor oraz sprężystość. Aby temu zapobiec, należy regularnie (w zależności od intensywności użytkowania, ale przynajmniej raz w roku) czyścić miękkie pokrycia podłogowe środkami odpowiednio dobranymi pod kątem włókna, z którego są wykonane.
Zobacz także: Jak zamontować wykładzinę elastyczną?
REKLAMA
Wyróżniamy dwa rodzaje czyszczenia: na sucho i na mokro. Metoda na sucho polega na równomiernym pokryciu preparatem czyszczącym wybranej powierzchni, by następnie po upływie wyznaczonego czasu brud wraz z jego resztkami zebrać odkurzaczem. Preparaty te dostępne są w różnych formach, m.in.: w formie aktywnej piany, polecanej w szczególności do wykładzin z włókien naturalnych, wrażliwych na wodę, jak sizal, kokos, wełna, jedwab, lub granulatu przeznaczonego do czyszczenia tkanin naturalnych i syntetycznych o wysokości runa do 10 mm. Cechują je doskonałe właściwości rozpuszczające brud i pielęgnujące przy tym naszą podłogę.
Drugą metodą czyszczenia jest metoda na mokro. Polega ona na użyciu odkurzacza piorącego i odpowiednio dobranego płynu (koncentrat do naturalnych wykładzin dywanowych i koncentrat do wykładzin dywanowych. Preparaty te doskonale czyszczą dywany i wykładziny dywanowe oraz meble tapicerowane o trwałych barwach. Neutralizują także nieprzyjemne zapachy, np. nikotyny lub zwierząt domowych. Dzięki zawartości komponentów ograniczających powstawanie piany, czyszczenie pokryć podłogowych przebiega bezproblemowo, a resztki preparatu można łatwo usunąć z powierzchni dywanu lub wykładziny.
Co na plamy?
Plamę powstałą na wykładzinie lub dywanie należy usunąć najszybciej jak to możliwe. Pamiętajmy bowiem, że im głębiej wniknie, tym trudniej się jej pozbyć. Dlatego pod ręką warto mieć zawsze chusteczkę z aktywnym tlenem, dzięki której usuniemy plamy z dywanów, wykładzin i tapicerek. Na plamy starsze polecane są odplamiacze do zadań specjalnych, których dobór determinuje rodzaj włókna, z którego wykonana jest wykładzina lub dywan. Wykładziny z włókien naturalnych wymagają delikatnych preparatów takich jak odplamiacze. Dzięki temu, że nie zawierają one rozpuszczalników, można stosować je z powodzeniem na wełnę, jedwab czy sizal bez szkody dla podłoża. W przeciwieństwie do większości podobnych produktów dostępnych na rynku odplamiacz usuwa zarówno plamy rozpuszczalne w wodzie (np. z błota, jedzenia), jak i zabrudzenia, których normalnie nie usuniemy za pomocą wody (np. tłuszczu, pasty do butów).
Zobacz także: Jak obliczyć potrzebną ilość wykładziny?
Pielęgnacja okresowa
Wygodnym rozwiązaniem jest zabezpieczenie wykładziny przed brudem i filcowaniem poprzez zastosowanie impregnatu, który utworzy skuteczną warstwę ochronną. Zalecane jest stosowanie impregnatu po każdym chemicznym czyszczeniu lub odplamianiu podłoża, ponieważ środki czyszczące usuwają warstwy ochronne wykładziny. Warto również pamiętać o produktach neutralizujących nieprzyjemny zapach z naszej podłogi. Można je stosować nie tylko na wykładziny i dywany, ale również tapicerki, obicia, narzuty, zasłony. Zwolennicy naturalnych odświeżaczy mogą wykorzystać do tego olejki eteryczne. Kilka kropli dodajemy do wody. Następnie przy pomocy miękkiej szczotki lub szmatki przecieramy na wilgotno świeżo wyczyszczoną wykładzinę. Ten prosty zabieg sprawi, że w naszym mieszkaniu długo jeszcze będzie unosiła się delikatna woń ulubionego zapachu, np. jałowca.
REKLAMA
REKLAMA