Czym charakteryzuje się budowa dachów zielonych?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Dachy zielone to przykład dachów odwróconych. Nazwa nie wskazuje na odwrotne nachylenie połaci dachowych lecz odwrócony układ warstw dachu płaskiego. W normalnych dachach pod wierzchnią warstwą kryjącą znajduje się hydroizolacja, a pod nią warstwa termoizolacyjna. W przypadku dachów zielonych – odwróconych na konstrukcji nośnej stropu ostatniej kondygnacji położona jest warstwa izolacji przeciwwodnej, a na niej dopiero warstwa ocieplenia. W przypadku dachów zielonych na ociepleniu znajdują się dodatkowo warstwy drenująca i roślinna. W takim układzie warstw hydroizolacja jest dobrze chroniona przed działaniem czynników atmosferycznych i mechanicznych.
REKLAMA
Woda deszczowa, która spada na dach zielony, przenika przez wszystkie warstwy aż do samego spodu takiego dachu czyli do hydroizolacji i na niej się zatrzymuje. Stamtąd nie ma możliwości swobodnego odpływu jak to bywa w przypadku tradycyjnych dachów. Dlatego tak ważne jest zastosowanie systemu odwadniającego, by zalegająca woda nie obciążała dodatkowo konstrukcji dachu. System odprowadzający wodę z dachu projektowany jest jako system poziomych rur pod powierzchnią dachu. Połączone są one z odpływami, które to są szczelnie złączone z hydroizolacją.
Zobacz także: Czy im więcej połaci dachowej tym lepiej?
REKLAMA
Na warstwie izolacji przeciwwodnej układana jest warstwa ocieplenia. Nie jest to tradycyjne ocieplenie używane powszechnie w ścianach czy dachach. Do tego celu używa się polistyrenu ekstradowanego – XPS. Nie należy go mylić z powszechnie znanym styropianem – EPS. Polistyren XPS różni się strukturą, dzięki czemu jest bardziej odporny na działanie dużych obciążeń i wilgoci. Jest przeznaczony właśnie do konstrukcji dachów odwróconych.
W celu ochrony obu izolacji – przeciwwodnej i termicznej, na warstwie ocieplenia układa się geowłókninę. Jest to specjalny materiał przepuszczający wilgoć i parę wodną. Geowłóknina oddziela termoizolację od warstw podłoża roślinnego. Do wzrostu roślin potrzebna jest warstwa wegetacyjna i drenująca, których grubości zależą od planowanej roślinności na dachu. Wiadome jest, że rośliny ekstensywne, typu trawy, porosty i byliny nie wymagają tak dużego podłoża jak drzewa i krzewy. Należy już na samym początku zdecydować, co będzie porastać dach zielony, bo to pociąga za sobą odpowiedni projekt konstrukcji nośnej nie tylko dachu, lecz także konstrukcji budynku.
Zobacz także: Pokrycia dachowe z blachy
REKLAMA
REKLAMA