Wentylowany czy niewentylowany dach płaski?
REKLAMA
Dach niewentylowany
REKLAMA
Dach płaski ma zwykle 2 – 50 nachylenia, sprawia to, że woda deszczowa spływa powoli, a śnieg długo zalega na jego powierzchni. Dach płaski pełni funkcję dachu i stropu pomieszczeń, dlatego nazywany jest stropodachem. Warstwy (idąc od dołu), tworzące stropodach to: strop na którym rozłożona jest izolacja cieplna, warstwa nadbetonu i bezpośrednio na niej izolacja przeciwwilgociowa, najczęściej papa. Wszystkie elementy szczelnie przylegają do siebie co uniemożliwia przepływ powietrza. Jest to dach niewentylowany. Rozwiązania takie stosowane od wielu lat są dość ryzykowne i w wypadku nieszczelności górnej warstwy przykrycia wymagają kosztownego i rozległego remontu. Zawilgocona wełna traci własności termoizolacyjne, a przeciekająca woda dostaje się do pomieszczeń mieszkalnych. Łatanie miejscowe lepikami i łatami dekarskimi umożliwia pozbycie się problemu na kilka tygodni, ale nie naprawi szkód.
Nowoczesne dachy płaskie bez przestrzeni wentylującej ociepla się keramzytem ułożonym z co najmniej 2% spadkiem. Wylewka betonowa grubości 3 cm zapewni stabilne podłoże po warstwę papy.
Dach wentylowany
Lepszym rozwiązaniem eksploatacyjnym z tradycyjnym układem warstw jest zastosowanie płaskiego stropodachu wentylowanego. Spadek takiego dachu zawiera się między 50 – 150, warstwa izolacji termicznej znajduje się bezpośrednio na stropie, a przykrycie z papy lub blachy nad przestrzenią wentylacyjną. Układ ten umożliwia ruch powietrza przez niewielkie otwory w szczytowych ścianach zabudowy i ściankach kolankowych. Dobrze jest pozostawić otwory we wszystkich kierunkach, zapewni to ruch powietrza bez względu na kierunek wiejącego wiatru. Dach wentylowany zapobiega wykraplaniu się pary wodnej przenikającej z ogrzewanych pomieszczeń, dzięki czemu nie dochodzi do zawilgocenia warstw izolacji termicznej. Otwory w ściankach kolankowych, należy zabezpieczyć kratkami wentylacyjnymi, utrudni to ptakom wejście do przestrzeni między stropem a pokryciem. W przypadku kapitalnego remontu domu, w czasie którego zmieniamy konstrukcję dachu można, istniejący stropodach niewentylowany po wcześniejszym osuszeniu i zdjęciu zniszczonej warstwy pokrycia ocieplić. Nadbudowana drewniana konstrukcja dachu nieznacznie podniesie wysokość budynku i zapewni przestrzeń wentylacyjną dla nowej warstwy izolacji termicznej. Tak więc warto rozważyć zmianę konstrukcji i systemu pokrycia naszego domu zabierając się do remontu.
REKLAMA
REKLAMA