REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak usunąć plamę z wykładziny dywanowej?

 Sklepy KOMFORT S.A.
Sklepy KOMFORT S.A. to największa w Polsce sieć specjalizująca się w sprzedaży pokryć podłogowych.
Każdemu z nas zdarza się rozlać coś na dywan i nie zawsze wiemy, jak poradzić sobie z powstałą plamą.
Każdemu z nas zdarza się rozlać coś na dywan i nie zawsze wiemy, jak poradzić sobie z powstałą plamą.

REKLAMA

REKLAMA

Każdemu z nas zdarza się rozlać coś na dywan i nie zawsze wiemy, jak poradzić sobie z powstałą plamą. Płynne substancje należy usuwać bezzwłocznie, aby nie dopuścić do ich penetracji w głąb i utrwalenia się zabrudzenia. Poniżej znajdziesz praktyczne wskazówki, jak uporać się z trudnymi plamami.

Atrament i tusz

REKLAMA

Posmaruj plamę nierozcieńczonym spirytusem z dodatkiem amoniaku, który błyskawicznie odbarwi plamę. Spłucz dokładnie zimną wodą. Tusz z długopisu usuniesz zwilżając spirytusem kawałek waty i pocierając silnie zabrudzone miejsce.

Krew

Natychmiast usuwaj zimną wodą. Jeżeli plama wyschła, namocz ją najpierw delikatnie, kładąc na niej ściereczkę zmoczoną w zimnej wodzie. Następnie oczyść ją szczoteczką do rąk i zbierz nadmierną ilość wilgoci czystą serwetką lub ściereczką.

Smoła lub ropa

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W podsuszone plamy wetrzyj lekko masło. Po kilku godzinach spróbuj delikatnie usunąć rozmiękczoną smołę przy pomocy rozpuszczalnika.

Wosk

Usuń natychmiast plamę terpentyną mineralną.

Sos pieczeniowy

Zabrudzenie usuwamy środkiem do czyszczenia plam. Następnie spłucz zimną wodą, używając ewentualnie do tego celu szczoteczki do rąk.

Zobacz także: O czym należy pamiętać przy zakupie wykładziny dywanowej?

Kakao i napoje czekoladowe

Świeże, jeszcze mokre plamy można w 99% usunąć gąbką, nasączoną w letniej wodzie. Wyschnięte plamy należy najpierw zmoczyć letnią wodą i przetrzeć roztworem amoniaku, a następnie spłukać letnią wodą.

Klej do papieru

Łatwo zmyjesz go acetonem.

Tłuste plamy

Najłatwiej usunąć je kawałkiem waty, zwilżonym w rozpuszczalniku. Pocieraj nią zabrudzone miejsce aż do wyschnięcia. Wywietrz dobrze wnętrze.

Czekolada

Postępuj jak z tłustymi plamami.

Śmietanka

Zbierz jak najszybciej rozlany płyn. Jeżeli plama zaschła, należy ją traktować jak tłustą. Zamocz ją delikatnie letnią wodą, a następnie przetrzyj amoniakiem. Spłucz letnią wodą.

Owoce i soki

Zbierz rozlany płyn i wypłucz jego pozostałości używając letniej wody i małej ilości detergentu.

Brud i błoto

Po wyschnięciu oczyść wykładzinę odkurzaczem i szczotką.

Odchody zwierzęce

Zbierz resztki papierowym ręcznikiem. Czyść miękką szczotką lub gąbką z mydlinami. Usuń posypując mąką kartoflaną.

Kawa i herbata

Zbierz rozlany płyn przy pomocy gąbki. Rozcieńcz i wypłucz pozostałości płynu, używając letniej wody i małej ilości detergentu. Osusz. W razie potrzeby wyczesz delikatnie czyszczone miejsce w kierunku "z włosem''. Zaschnięte plamy należy przed oczyszczeniem zwilżyć gliceryną. Pozostawić na noc. Zastarzałe plamy z kawy i herbaty powinny być usuwane przez specjalistę.

Zobacz także: Jak zainstalować wykładzinę dywanową na rzepy w małych pomieszczeniach?

Likier

Przetrzyj zaplamione miejsce letnią wodą.

Margaryna

Czyść tak jak tłuste plamy.

Mleko

Zbierz rozlany płyn. Jeśli plama nie zniknie po wyschnięciu, zwilż ją letnią wodą i przetrzyj roztworem amoniaku. Spłucz wodą.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Żeby taryfy dynamiczne prądu się opłacały trzeba mieć w domu kosztowne urządzenia. Można je kupić z dofinansowaniem

Od 24 sierpnia 2024 r. klienci dużych sprzedawców energii elektrycznych mogą już przejść na taryfy dynamiczne, w których rozliczenia za zużytą energię odbywają się według bieżących cen z Towarowej Giełdy Energii. W praktyce to rozwiązanie nie dla wszystkich jest jednak opłacalne. – To jest bardzo atrakcyjne rozwiązanie, jeśli mamy sterowalne systemy energetyczne, czyli np. magazyn energii, magazyn ciepła, sterowalne klimatyzatory, pompę ciepła, samochód elektryczny albo wszystko to naraz – mówi Dawid Zieliński, prezes zarządu Columbus Energy. Jak wskazuje, to może zwiększyć zainteresowanie dotacjami z rządowych programów Czyste Powietrze i Mój Prąd, które ponownie oferują dofinansowania dla osób fizycznych.

Od 2025 r. obowiązek selektywnej zbiórki odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Jak dostosować się do nowych przepisów?

W Polsce od 1 stycznia 2025 r. wejdą w życie przepisy stanowiące obowiązek selektywnej zbiórki i odbioru odpadów budowlanych oraz rozbiórkowych, z rozróżnieniem na takie materiały jak drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips oraz odpady mineralne. Jakie wyzwania pojawiają się w kontekście tego obowiązku dla firm budowlanych?

Jak zmieniały się ceny ciepłej i zimnej wody przez lata?

Wzrost opłat za wodę to ostatnio dość głośny temat. Sprawdzamy zatem, jak ceny ciepłej oraz zimnej wody zmieniały się przez ostatnie 15 lat - 20 lat. 

Mimo zastoju na rynku, mieszkania nie chcą tanieć. Po stabilizacji cen w lipcu w sierpniu znów w większości miast wrócił trend wzrostowy

Na rynku mieszkań z drugiej ręki przybywa dużo nowych ofert. O dziwo jednak stosunkowo dużo jest też wycofywanych, mimo niesfinalizowania oferty. To dowodzi, że ani sprzedający, ani kupujący nie są usatysfakcjonowani aktualnymi cenami.

REKLAMA

Po wakacjach na południu Europy Polacy nabierają chęci kupna nieruchomości w Hiszpanii, Włoszech, Chorwacji. Czy warto?

Tegoroczne lato nad Wisłą było wyjątkowo gorące, ale w dłuższej perspektywie lokatorów w Polsce czeka sezon grzewczy, krótkie dni i mroźne noce. Można tego uniknąć mieszkając całorocznie tam, gdzie chętnie wyjeżdżamy na wakacje. Za mieszkanie nad morzem w Hiszpanii lub we Włoszech zapłacimy mniej niż za nieruchomość w Polsce.

Szalone ceny na rynku nieruchomości sprawiły, że najwięcej osób poszukuje teraz domów o powierzchni 80-100 metrów kwadratowych

Kupujący domy są realistami. Wiedzą, że by zmieścić się z wydatkiem w milionie złotych – a na taki wydatek stać większość – muszą ograniczyć się do domów małych. Właściwie domków – o powierzchni do 80 metrów, a przy sprzyjających okolicznościach, stumetrowych.

8-15 proc. rocznie zysku z zakupu mieszkania na wynajem studentom [przykłady, obliczenia]

Zakup mieszkania z myślą o wynajmie studentom to stabilny i dochodowy sposób na lokowanie kapitału. Klucz do sukcesu leży w odpowiednim przygotowaniu nieruchomości oraz wyborze lokalizacji, która zapewni wysoki popyt. Mieszkania w miastach akademickich, które dodatkowo mają też potencjał turystyczny, oferują atrakcyjną stopę zwrotu, a także potencjalny wzrost wartości nieruchomości w perspektywie długofalowej. Na uwagę inwestycyjną zasługują tu zwłaszcza większe metraże mieszkań.

Teraz dom na przedmieściach tańszy od średniego mieszkania w centrum miasta. Co wybierają Polacy

Opcja zakupu domu pod miastem – zwłaszcza bliźniaka lub szeregowca – stała się rozwiązaniem dużo tańszym niż kupno nawet niezbyt dużego mieszkania w centrum miasta. Taki dom teraz można kupić okazyjnie także dlatego, że wielu rozczarowanych wadami mieszkania na przedmieściach chce powrotu do centrum.

REKLAMA

Mieszkanie dla studenta: koszt wynajęcia pokoju to średnio 2 tys. zł miesięcznie, a co z miejscami w akademikach

Akademik, dom studenta – to marzenie wielu młodych, którzy chcą kontynuować edukację na studiach wyższych. Nauka w publicznych uczelniach jest bezpłatna, ale nie zmienia to faktu, że trzeba mieć wciąż dużo pieniędzy, by studiować. A największa pozycja w budżecie to mieszkanie.

Ile kosztuje miejsce w akademiku a ile trzeba zapłacić za wynajęcie mieszkania? Rok akademicki 2024/2025

W bieżącym roku na studiującą młodzież czeka ok. 115 tys. miejsc w akademikach. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach akademickich ich dostępność jest największa oraz z jakim wydatkiem muszą się liczyć studentki i studenci, którym uda się zdobyć takie zakwaterowanie. 

REKLAMA