REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak usunąć plamę z wykładziny dywanowej?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
 Sklepy KOMFORT S.A.
Sklepy KOMFORT S.A. to największa w Polsce sieć specjalizująca się w sprzedaży pokryć podłogowych.
Każdemu z nas zdarza się rozlać coś na dywan i nie zawsze wiemy, jak poradzić sobie z powstałą plamą.
Każdemu z nas zdarza się rozlać coś na dywan i nie zawsze wiemy, jak poradzić sobie z powstałą plamą.

REKLAMA

REKLAMA


Każdemu z nas zdarza się rozlać coś na dywan i nie zawsze wiemy, jak poradzić sobie z powstałą plamą. Płynne substancje należy usuwać bezzwłocznie, aby nie dopuścić do ich penetracji w głąb i utrwalenia się zabrudzenia. Poniżej znajdziesz praktyczne wskazówki, jak uporać się z trudnymi plamami.

Atrament i tusz

REKLAMA

Posmaruj plamę nierozcieńczonym spirytusem z dodatkiem amoniaku, który błyskawicznie odbarwi plamę. Spłucz dokładnie zimną wodą. Tusz z długopisu usuniesz zwilżając spirytusem kawałek waty i pocierając silnie zabrudzone miejsce.

Krew

Natychmiast usuwaj zimną wodą. Jeżeli plama wyschła, namocz ją najpierw delikatnie, kładąc na niej ściereczkę zmoczoną w zimnej wodzie. Następnie oczyść ją szczoteczką do rąk i zbierz nadmierną ilość wilgoci czystą serwetką lub ściereczką.

Smoła lub ropa

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W podsuszone plamy wetrzyj lekko masło. Po kilku godzinach spróbuj delikatnie usunąć rozmiękczoną smołę przy pomocy rozpuszczalnika.

Wosk

Usuń natychmiast plamę terpentyną mineralną.

Sos pieczeniowy

Zabrudzenie usuwamy środkiem do czyszczenia plam. Następnie spłucz zimną wodą, używając ewentualnie do tego celu szczoteczki do rąk.

Zobacz także: O czym należy pamiętać przy zakupie wykładziny dywanowej?

Kakao i napoje czekoladowe

Świeże, jeszcze mokre plamy można w 99% usunąć gąbką, nasączoną w letniej wodzie. Wyschnięte plamy należy najpierw zmoczyć letnią wodą i przetrzeć roztworem amoniaku, a następnie spłukać letnią wodą.

Klej do papieru

Łatwo zmyjesz go acetonem.

Tłuste plamy

Najłatwiej usunąć je kawałkiem waty, zwilżonym w rozpuszczalniku. Pocieraj nią zabrudzone miejsce aż do wyschnięcia. Wywietrz dobrze wnętrze.

Czekolada

Postępuj jak z tłustymi plamami.

Śmietanka

Zbierz jak najszybciej rozlany płyn. Jeżeli plama zaschła, należy ją traktować jak tłustą. Zamocz ją delikatnie letnią wodą, a następnie przetrzyj amoniakiem. Spłucz letnią wodą.

Owoce i soki

Zbierz rozlany płyn i wypłucz jego pozostałości używając letniej wody i małej ilości detergentu.

Brud i błoto

Po wyschnięciu oczyść wykładzinę odkurzaczem i szczotką.

Odchody zwierzęce

Zbierz resztki papierowym ręcznikiem. Czyść miękką szczotką lub gąbką z mydlinami. Usuń posypując mąką kartoflaną.

Kawa i herbata

Zbierz rozlany płyn przy pomocy gąbki. Rozcieńcz i wypłucz pozostałości płynu, używając letniej wody i małej ilości detergentu. Osusz. W razie potrzeby wyczesz delikatnie czyszczone miejsce w kierunku "z włosem''. Zaschnięte plamy należy przed oczyszczeniem zwilżyć gliceryną. Pozostawić na noc. Zastarzałe plamy z kawy i herbaty powinny być usuwane przez specjalistę.

Zobacz także: Jak zainstalować wykładzinę dywanową na rzepy w małych pomieszczeniach?

Likier

Przetrzyj zaplamione miejsce letnią wodą.

Margaryna

Czyść tak jak tłuste plamy.

Mleko

Zbierz rozlany płyn. Jeśli plama nie zniknie po wyschnięciu, zwilż ją letnią wodą i przetrzyj roztworem amoniaku. Spłucz wodą.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

REKLAMA

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA