W jaki sposób można dokonać korekty podatku
REKLAMA
REKLAMA
Kiedy przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego
REKLAMA
Po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego – zobowiązany jest on dokonać korekty kwoty podatku odliczonego z uwzględnieniem proporcji obliczonej dla zakończonego roku podatkowego. Podatnik powinien także określić kwotę podatku z tytułu sprzedaży łącznej – która zarówno umożliwia, jak i uniemożliwia dokonanie obliczenia naliczonego podatku.
Jeżeli proporcja wynosi powyżej 98 % - to podatnik może ubiegać się o 100 % obniżenia kwoty podatku należnego. Natomiast jeśli proporcja wynosi poniżej 2% - to podatnik nie może dokonać obniżenia podatku należnego.
Zobacz serwis: Umowy w nieruchomościach
W jaki sposób dokuje się korekty
Należy pamiętać o tym, iż korekty dokonuje się w deklaracji podatkowej składanej za pierwszy okres rozliczeniowy roku następującego po roku podatkowym, za który dokonuje się korekty. W przypadku gdy w okresie korekty nastąpi sprzedaż towarów, uważa się, że towary te są nadal używane na potrzeby czynności podlegających opodatkowaniu u tego podatnika, aż do końca okresu korekty.
W przypadku gdy towary lub usługi zostaną:
· opodatkowane - w celu dokonania korekty przyjmuje się, że dalsze wykorzystanie tego towaru związane jest z czynnościami opodatkowanymi;
· zwolnione lub nie podlegały opodatkowaniu - do obliczenia korekty przyjmuje się, że dalsze wykorzystanie tego towaru jest związane wyłącznie z czynnościami zwolnionymi lub niepodlegającymi opodatkowaniu.
Zobacz także serwis: Dom i prawo
Podstawa prawa:
- Art. 91 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z dnia 5 kwietnia 2004 r.).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.